شمانیوز

رپرتاژ آگهی//

مدارس نمونه دولتی یکی از انواع مدارس با کیفیت آموزشی بالا در کشور هستند که هر ساله علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کنند . این مدارس بر خلاف مدارس تیزهوشان که به دنبال ایجاد جو رقابت های سنگین هستند ، بیشتر با هدف کیفیت تدریس خوب رو به جلو حرکت می کنند .

 

مدارس نمونه دولتی یکی از انواع مدارس با کیفیت آموزشی بالا در کشور هستند که هر ساله علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کنند . این مدارس بر خلاف مدارس تیزهوشان که به دنبال ایجاد جو رقابت های سنگین هستند ، بیشتر با هدف کیفیت تدریس خوب رو به جلو حرکت می کنند .

سال هاست که مدارس نمونه دولتی در ایران فعالیت می کنند و همیشه نتایج خوبی را از خود به جای گذاشته اند و به همین دلیل پیشنهاد مشاوران برای دانش آموزانی که سطح علمی بالایی داشته اما در عین حال تحمل رقابت های سنگین را ندارند ، ثبت نام مدارس نمونه دولتی است .

البته ناگفته نماند که از مزایای دیگر این مدارس شهریه ارزان آن ها نسبت به سایر مدارس با کیفیت در کشور است به طوری که طبق مصوبه آموزش پرورش این مدارس تنها 30 درصد شهریه مدارس غیر انتفاعی ناحیه خود را برای دانش آموزان در نظر می گیرند .

در گذشته مدارس نمونه دولتی برای پذیرش دانش آموزان متوسطه اول و دوم آزمون درون استانی برگزار می کردند اما اخیرا شرایط مدارس نمونه دولتی تغییر پیدا کرده ، بطوریکه این مدارس از مقطع متوسطه اول حذف و به مدارس هیات امنایی تبدیل شدند .

این تصمیم از طرف وزارت آموزش و پرورش برای حذف استرس های ناشی از آزمون های تستی برای دانش آموزان در رده سنی کم گرفته شد که به نفع دانش آموزان و والدین آن ها بود . اما تغییر بعدی تلفیق آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان بود که شرایط ثبت نام و شرایط پذیرش کاملا جداگانه ای را در دفترچه ثبت نام برای آن ها تعریف کردند و تنها سوالات آزمون ، سایت ثبت نام و اعلام نتایج آن ها یکی بود .

از سال تحصیلی 99 – 1400 شاهد تغییر جدیدی بودیم به طوری که آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی پایه نهم به دهم از هم جدا شدند .  به همین دلیل در ادامه مقاله به بررسی احتمالی زمان و شرایط ثبت نام و برگزاری آزمون نمونه دولتی می پردازیم .

 

شرایط ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی

دانش آموزان ورودی پایه دهم که تصمیم به شرکت در آزمون نمونه دولتی را دارند باید شرایطی که در دفترچه راهنمای ثبت نام این مدارس اعلام می شوند را داشته باشند . طبق روال سال گذشته داوطلبان آزمون نمونه دولتی به شرطی حق ثبت نام در این مدارس را دارند که معدل نیمسال دوم پایه نهم آن ها کمتر از 17 نباشد ، همچنین داشتن تابعیت ایرانی یکی دیگر از شرایط ثبت نام در این مدارس است .

معدل نیمسال دوم پایه نهم دانش آموزان 50 درصد قبولی آن ها را دربر می گیرد ، به طوری که اگر نمره آزمون را صد در نظر بگیریم ، نصف آن معدل نیمسال دوم پایه نهم و نصف دیگر نمره کل آزمون است . با این تفاسیر ، دانش آموزانی که معدل نیمسال اول پایه نهم آن ها 20 باشد ، نصف نمره قبولی را دریافت کرده و باید تمرکز خود را روی 50 درصد دیگر کسب شده از آزمون بگذارند .

زمان و نحوه ثبت نام مدارس نمونه دولتی

دانش آموزان واجد شرایط ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی باید از17 الی 27 خرداد ماه وارد سایت ثبت نام استان خود شده و فرم مربوطه را تکمیل کنند . لازم به ذکر است که ثبت نام تنها پس از پرداخت هزینه از طریق کارت های عضو شتاب و در سامانه ثبت نام استان ، قطعی می شود و پس از آن داوطلبان می توانند رسید نهایی خود را همراه با کد پیگیری دریافت کنند .

 

8e7cb51383e1803e0ab1452536fde5d7c425b4cf

سوالات آزمون مدارس نمونه دولتی

آزمون مدارس نمونه دولتی تلفیقی از سوالات استعداد تحلیلی یا همان سوالات هوشی با سوالات همه کتب درسی پایه هشتم و نهم است که تعداد آن ها با هم تفاوت دارند . دانش آموزان می بایست به 100 سوال آزمون در مدت  120 دقیقه پاسخ دهند . سوالات آزمون از کتاب درسی آموزش قرآن و پیام‌های آسمان ، فارسی ، عربی ، مطالعات اجتماعی (جغرافیا ، تاریخ ، مدنی) ، زبان انگلیسی ، علوم تجربی و ریاضی پایه نهم سال تحصیلی 99- 98 طرح می‌شود.

سوالات به صورت تستی و چهارگزینه ای هستند و فقط یکی از گزینه ها پاسخ صحیح است ، به ازای هر پاسخ صحیح 3 امتیاز مثبت و به ازای هر پاسخ غلط 1 امتیاز منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود .

در صورتی که داوطلب در یک سوال بیش از یک گزینه را علامت بزند پاسخ آن سوال غلط در نظر گرفته می شود . دانش آموزان باید توجه داشته باشند که به دلیل داشتن نمره منفی آزمون ، اگر به پاسخ خود مطمئن نیستند هیچ کدام از گزینه ها را علامت نزنند .

توصیه می شود داوطلبان از نمونه سوالات آزمون نمونه دولتی سال های گذشته استفاده کنند تا بتوانند با آمادگی کامل در این آزمون شرکت کنند .  این نمونه سوالات به صورت کامل در سایت مشاوره تحصیلی هیوا در اختیار داوطلبان قرار داده شده است .

زمان برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی

آزمون نمونه دولتی نهم به دهم 99 - 1400 در روز جمعه 20 تیر ماه ساعت 9 صبح برگزار خواهد شد . داوطلبان می بایست یک هفته قبل از آزمون و با مراجعه به سایت ثبت نام ، کارت ورود به جلسه آزمون نمونه دولتی را دریافت نمایند چرا که به همراه داشتن کارت ورود به جلسه از الزامات حضور در امتحان است .

لازم به ذکر است کارت ورود به جلسه ، صرفاً برای دانش آموزانی فعال خواهد شد که پرداخت خود را به صورت کامل انجام داده و کد رهگیری دریافت کرده باشند .

زمان اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی

داوطلبان باید از جزئیات زمان اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی آگاه باشند زیرا با توجه به امکان عدم پذیرش آن ها ، بتوانند انتخاب دیگری در سایر مدارس خوب داشته باشند . نتایج نمونه دولتی هر ساله یک ماه پس از برگزاری این آزمون به صورت اینترنتی و در سایت ثبت نام استان اعلام می شود .

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه