شمانیوز

دو خودروساز بزرگ کشور فروش فوق‌العاده محصولات خود را از عید فطر شروع کردند و ثبت‌نام تا روز ۱۴ خرداد ادامه داشت و در نهایت قرعه‌کشی خودرو‌هایی که قرار بود توسط ایران خودرو به مشتریان عرضه شود، امروز -شنبه ۱۷ خردادماه- انجام خواهد شد.

مراسم قرعه‌کشی با حضور نمایندگان وزارت صمت، دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی، پلیس راهور ناجا و سایر نهاد‌های ذیربط در سالن همایش‌های ساپکو برگزار می‌شود.

چند نفر ثبت‌نام کردند؟
براساس آماری که اعلام شده حدود ۷ میلیون نفر در طرح فروش فوری ۲۵ هزار دستگاه خودرو شرکت کرده‌اند. البته این آمار با راستی‌آزمایی ریزش خواهد کرد و در نهایت با قرعه‌کشی واجدین شرایط خرید خودرو اعلام خواهند شد.

اجرای طرح فروش فوری ۲۵ هزار دستگاه خودرو که از ۴ خرداد تا ۱۴ خرداد ماه آغاز شده بود به اتمام رسیده و درحال حاضر واحد‌های پلیس راهور، خودروسازان و ثبت احوال مشغول راستی‌آزمایی اطلاعات ثبت‌نام کنندگان هستند.
 
اگر برنده شدیم، اما توان پرداخت وجه نداشتیم چه می‌شود؟
مهدی صادقی نیارکی، سرپرست امور صنایع وزارت صمت گفته است: اگر متقاضی در مرحله ثبت نام برای فروش فوق العاده خودرو اطلاعات غلط ثبت کند تا سه سال اجازه شرکت در هیچ طرح خودرویی را نخواهند داشت. اینکه کسانی در قرعه کشی برنده شوند، اما توان تامین وجه را نداشته باشند محدودیتی برای شرکت در قرعه کشی‌های بعدی نخواهند داشت، البته خودرو سازان محدودیت‌هایی در این باره اعمال کردند که به آن‌ها تذکر داده شد و این محدودیت در اطلاعیه فروش دو خودرو ساز اصلاح شده است.

قرعه‌کشی آزمایشی
ایران خودرو هفته گذشته در روز ۱۳ خرداد ماه نیز یک قرعه کشی به صورت آزمایشی انجام داد. این قرعه کشی آزمایشی با حضور نماینده سازمان بازرسی کل کشور، نماینده دادستان کل کشور، نماینده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و مدیران ارشد ایران خودرو در سالن همایش‌های ساپکو برگزار شد.

جزییات مراحل راستی‌آزمایی
-کسانی که پلاک فعال برای خودرو‌های سنگین، مینی‌بوس، کامیونت و ... را دارند، مجاز به ثبت‌نام در طرح فروش فوق‌العاده بودند و پلاک فعال خودرو‌های سنگین مشمول قانون خودرو‌های سواری نبود.

-اگر فردی در هر دو مجموعه خودروساز ثبت‌نام کرده باشد در صورتی که ظرفیت فروش یک شرکت بیش از حد مجاز باشد ثبت‌نام او در شرکت دیگر ثبت خواهد شد. به عنوان نمونه در حال حاضر آمار‌ها نشان می‌دهد حجم متقاضی برای ثبت‌نام خودرو‌های ایران خودرو بیش از سایپا است در این حالت مطمئناً اگر فردی هم در ایران خودرو و سایپا ثبت‌نام کرده باشد،ثبت‌نام در ایران خودرو حذف و فرد مجاز به خرید از محصولات سایپا است.
بیشتر بخوانید: پرتقاضاترین خودرو در طرح پیش فروش ایران خودرو و سایپا چیست؟
 
-فیلد‌های مشخصات اصلی مشتری که به واسطه احراز هویت در سیستم از طریق سامانه اِمتا ثبت شده توسط ثبت احوال استخراج و مورد راستی آزمایی قرار می‌گیرد که آیا فرد متقاضی دارای سن مجاز برای ثبت نام بوده یا خیر؟

- البته مشتریانی که قبلاً پذیرش داشته‌اند، ولی اقدام به صلح نکرده‌اند، در این طرح فروش فوری امکان پیش ثبت نام نداشتند و اگر ثبت نامی انجام شده آن‌ها از قرعه کشی حذف خواهند شد.

- در بخش راستی‌آزمایی ثبت نامی‌ها پلیس راهور مسئول بررسی پلاک فعال افراد متقاضی است همچنین شرکت‌های خودروساز نیز باید بررسی اطلاعات فرد متقاضی اعلام کنند که آیا در طول ۳۶ ماه گذشته خودرویی از شرکت‌ها خریداری کرده است یا خیر؟

- نکته مهم اینجاست روند راستی آزمایی ثبت نامی‌ها تا ۱۶ خرداد به اتمام خواهد رسید، اما سه ماه تا تحویل خودرو طول می‌کشد و باز هم راستی آزمایی‌ها در این بازه زمانی انجام و اگر خطایی در ثبت اطلاعات توسط فرد متقاضی مشاهده شود ثبت‌نام باطل خواهد شد.

- البته در روند قرعه‌کشی سهم ۱۰ درصدی هم به عنوان ذخیره در نظر گرفته می‌شود. زیرا برخی از افرادی که اسامی آن‌ها در قرعه کشی اعلام شده شاید امکان تکمیل وجه نداشته و عملاً انصراف می‌دهند.
بیشتر بخوانید: اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران خودرو چگونه اعلام می‌شود؟
 
اعلام اسامی بعد از پایان قرعه‌کشی
بابک رحمانی معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو گفت: راستی‌آزمایی اطلاعات و بررسی محدودیت‌های اعمال شده برای ایجاد نظام توزیع عادلانه در بازه زمانی روز‌های ۱۵ و ۱۶خرداد انجام شد.

رحمانی اظهار کرد: اسامی منتخبین این طرح پس از پایان قرعه‌کشی و تایید نهاد‌های نظارتی به صورت عمومی منتشر می‌شود و برندگان تا ۴۸ساعت فرصت دارند نسبت به واریز وجه خودرو‌های انتخابی خود اقدام کنند.
بیشتر بخوانید: جریمه واریز نکردن مبلغ بعد از قرعه کشی خودرو مشخص شد
معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو از آغاز عرضه ۴۵ هزار دستگاه دیگر از محصولات این خودروساز از ۱۸ خردادماه خبر داد و خاطرنشان کرد: در این طرح پیش فروش، ۱۲ مدل از خودرو‌های تولیدی ایران خودرو قابل عرضه است.

وی تصریح کرد: متقاضیانی که در قرعه‌کشی طرح فروش فوق‌العاده ایران خودرو برنده نشده‌اند نیز می‌توانند در طرح پیش‌فروش ۱۲ مدل از محصولات تولیدی این خودروساز مشارکت کنند. بازه زمانی تحویل خودرو در قالب طرح پیش فروش ۴ تا ۱۲ ماهه است که براساس قرعه‌کشی تعیین می‌شود.

منبع: گسترش‌نیوز
 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه