شمانیوز

در ماه‌های گذشته و با شیوع ویروس کرونا بسیاری از مشاغل به ویژه رانندگان و شرکت‌های حمل‌ونقلی جاده‌ای بین شهری با ضرر و زیان زیادی روبه‌رو شدند.

به گزارش شمانیوز به نقل از گسترش نیوز : چرا که نه تنها مسافری برای ترددهای بین شهری نداشتند بلکه کرونا برای آنها نیز محدودیت‌ها و مشکلات بسیاری مانند دیگر اقشار مردم به وجود آورده است. در این شرایط دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد که تسهیلات ارزان نرخ در اختیار همه اقشار آسیب پذیر و مشاغل زیان دیده قرار دهد که یکی از این بخش‌ها حمل‌ونقل در حوزه‌های مختلف است.

داریوش باقرجوان، مدیرکل دفتر حمل‌ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای درباره آخرین وضعیت دریافت تسهیلات حدود ۷۰۰ میلیارد تومانی برای رانندگان مسافری بین شهری از سوی ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: ۱۱۳ هزار و ۵۱ نفر راننده بین شهری به اضافه شرکت‌های حمل‌ونقلی را در این زمینه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی کردیم و برای آنها حدود ۷۰۰ میلیارد تومان تسیهلات مصوب شده است.

وی با بیان این که همه رانندگان و شرکت‌هایی که بتوانند در این ایام از طریق سامانه اینترنتی “کارا” اطلاعات خود را تکمیل کنند به بانک عامل معرفی شده و نهایتا در ماه آتی می‌توانند تسهیلات مورد نظر خود را دریافت کنند، افزود: تسهیلات شش میلیون تومانی که برای رانندگان در نظر گرفته‌ایم از طریق وزارت کار در حال پیگیری است و از سوی دیگر نیز مقرر شده تا شرکت‌های حمل‌ونقلی که نیز از شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، تسهیلاتی دریافت کنند.

وی با بیان این که همواره این مسئله مورد تاکید دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا بوده که هر شرکتی نیروی خود را در این ایام تعدیل نکند، مشمول دریافت تسهیلات می‌شود، ادامه داد: براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا شرکت‌های حمل‌ونقلی جاده‌ای بین شهری به ازای هر فردی که در این شرکت بیمه بوده و کار می‌کنند ۱۲ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند و تصمیم گیری با این هدف بوده که در شرایط سخت اقتصادی کنونی، نیروی انسانی تعدیل نشده و بیکاری افزایش نیابد.

مدیر کل دفتر حمل‌ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: براساس آمار و تعداد مسافران بین شهری که از وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس، مینی بوس و سواری‌های کرایه بین شهری استفاده کرده اند، وضعیت جالبی برای رانندگان و شرکت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای بین شهری متصور نیست چرا که گرچه ۱۵ درصد رشد را در این ایام نسبت به ایام شیوع اوج ویروس کرونا (فروردین ماه امسال) در این زمینه تجربه کرده‌ایم اما تعداد مسافران در این ایام نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشن از ۵۰ درصد کاهش یافته است. به عبارت دیگر از ابتدای اسفند ماه سال ۱۳۹۷ تا همین ایام در سال گذشته حدود ۴۳ میلیون نفر مسافر از طریق وسایل حمل‌ونقل عمومی بین شهرها تردد کرده‌اند اما این تعداد در امسال و بازه زمانی مشابه به کمتر از ۲۱ میلیون نفر رسیده است.

باقر جوان با بیان این که افزایش نسبی نرخ کرایه‌ای که در ایام نوروز برای رانندگان آسیب دیده از شرایط کنونی در نظر گرفته شده همچنان به قوت خود باقی است، تصریح کرد: این افزایش نسبی نرخ تاکنون بر جای خود باقی است اما هیچ کمکی به رانندگان نکرده است و همچنان عمده ضرر و زیان با مالکان و رانندگانی است که در ناوگان مسافری بین شهری کار می‌کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه