شمانیوز

تعدد مدیران و ناپایداری دوران مدیریتی آفت بزرگی بر عملکرد مناطق آزاد است.

به گزارش شمانیوز به نقل از تفاهم آنلاین؛ دکتر آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی درباره نقش مناطق آزاد در توسعه شاخص های اقتصادی کشور، اظهار داشت: مأموریت و فلسفه وجودی منطقه آزاد براساس ظرفیت های آنها در مسیرهای ترانزیت دریایی و زمینی قابل ارزیابی است و بر اساس مزایا و معافیت‌های موجود، سرمایه گذاران بدون پرداخت مالیات می توانند به راحتی اقدام به تأسیس کارخانه نمایند.
 
وی با بیان اینکه اصولاً مناطق آزاد سکوی صادرات به بازارهای منطقه ای و فرامنطقه‌ای است، افزود: براین اساس در مناطق آزاد باید شرایط لازم برای سرمایه گذاری، سرمایه گذاران خارجی در حوزه‌های زیرساختی، کسب و کار، اعمال مزایا و تسهیل شرایط حضور و فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد فرآهم باشد.
 
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مناطق‌ بر اساس استعدادهای موجود باید به عنوان مناطق آزاد شناخته شده و فعالیت کنند، اضافه کرد:به طور مثال منطقه آزاد انزلی از استعداد خوبی در حوزه کسب و کار بهره مند می باشد که نیاز به مطالعه دقیق تری دارد تا از فرصت های متنوع این منطقه در معادلات بین المللی اقتصاد کشورمان استفاده شود
 
وی با بیان اینکه در خصوص ظرفیت های مناطق آزاد می توان به نمونه هایی چون کیش در صنعت گردشگری و چابهار در حوزه ترانزیتی اشاره کرد، افزود: در ارتباط با فرصت های موجود و قابل احصاء در منطقه آزاد انزلی باید به ظرفیت‌های مراوداتی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و حضور سرمایه گذاران روس به عنوان یک فرصت خوب برای اقتصاد کشورمان توجه داشت.
 
دکتر آلبرت بغزیان با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی و بندر انزلی شهری است که برای کسب و کارها و نمایشگاه های مرتبط با صنعت خودرو سبک و سنگین مناسب است، اضافه کرد: باعنایت به نزدیکی این منطقه به روسیه، می تواند سرمایه گذاران روسی را در این منطقه جذب نماید که در این میان علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، از فرصت صادرات مجدد و امکان صدور به کشورهای دیگر نیز بهره مند می باشد.
 
وی با تأکید بر اینکه در روندها و برنامه‌های توسعه ای مناطق آزاد باید مطالعه همه جانبه ای صورت گیرد، افزود: مساحت های خوبی برای توسعه مناطق آزاد در نظر گرفته شده،اما هنوز مطالعه دقیقی درخصوص مباحث مترتب بر آمایش سرزمینی صورت نگرفته تا این توسعه برای کشورمان به فرصت تبدیل شود.
 
وی ادامه داد: زمانی مناطق آزاد به اقتصاد ملی و مناسبات بین المللی یک کشور کمک می‌کنند که تولید ناخالص داخلی نیز مورد مطالعه قرار گیرد، چراکه اقتصاد کشورمان زمانی رشد پیدا می کند که دبیرخانه مناطق آزاد ارزیابی دقیق و کارشناسی مبتنی بر شاخص های آینده پژوهانه، داشته باشد.، به طور نمونه کیش زمانی می تواند در اقتصاد کشور سهیم باشد که مطالعه دقیقی روی ان انجام شود و بر اساس استعداد مکانی، مورد استفاده قرار گیرد.
 
این استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه زمانی مناطق آزاد زمینه ساز توسعه اقتصادی کشور می شوند که برخی از فاکتورهای اقتصادی را مهیا کنند، بیان کرد:زمانی که مناطق آزاد بتواند در شاخص های میزان صادرات، اشتغال بومی و غیر بومی و جذب توریست به موفقیت نائل شوند، می توانند در اقتصاد کشور نیز نقش اساسی را ایفا کنند.
 
وی در توضیح موضوع مورد توجه خود به سنگاپور اشاره کرد و گقت:سنگاپور به‌عنوان منطقه آزاد اکنون فاکتورهای لازم را دارا می باشد.
 
وی به انتقاد از نگاه غلط موجود به مناطق آزاد پرداخت و افزود، : تعریف واقعی از منطقه آزاد فروش زمین نیست بلکه در مناطق آزاد کشورهای دیگر زمین را با قیمتی اجاره می دهند تا سرمایه گذاران در بخش های مختلف فعالیت نموده و از این طریق بر مناطق آزاد کنترل داشته باشند.
 
بغزیان در پایان دومین مشکل موجود در مناطق آزاد کشور را را تعدد مدیران و ناپایداری دوران مدیریتی عنوان نمود، و اضافه کرد: تعدد مدیران در مناطق آزاد، آفت بزرگی بر عملکرد این مناطق است.
 
زمانی که مدیری فقط به مدت یک سال به عنوان مدیر منطقه آزاد فعالیت می‌کند چگونه می تواند برنامه ها و اهداف خود را به سرانجام برساند.
 
مدیر بعدی هم برنامه‌های مدیر قبلی را ادامه نمی‌دهد و در نتیجه این تعدد مدیران فقط مشکلات مناطق آزاد را بیشتر خواهد کرد. اگر تمرکز بر روی استعداد، مطالعه دقیق، رسیدن به فاکتورهای اقتصادی و انتخاب مدیران کارآمد باشد، آن زمان مناطق آزاد در توسعه اقتصاد کشور نقش اساسی خواهند داشت.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه