شمانیوز

پس از اجرای طرح سهام عدالت در سال ۸۵ ، اعلام شد که ۶۰درصد از شهروندان موفق به ثبت‌نام در این طرح ملی شده اند و حدود ۴۰درصد از اقشار مختلف مردمی نیز نتوانسته‌اند در این طرح ثبت نام کنند. موضوعی که باعث شد افرادی که موفق به ثبت نام نشده اند از نهادهای مسئول بخواهند که فرصت دوباره ای را برای ثبت نام فراهم کنند.

بعد از مطرح شدن تلاش برخی نمایندگان مجلس یازدهم برای ارائه طرحی برای ثبت‌نام آن دسته از افرادی که موفق به ثبت‌نام در طرح سهام‌ عدالت نشده‌اند، محمدرضا مبلغی نماینده مردم کوهدشت در خصوص رویکرد کلی مجلس یازدهم درباره طرح ثبت نام دوباره از جاماندگان طرح سهام‌ عدالت وچشم انداز آینده این طرح معتقد است که مجلس اساسا از طرح هایی که به نوعی عدالت محور هستند و از نگاهی حمایتی نسبت به موضوع طبقات محروم برخودارند حمایت می کند. به اعتقاد این نماینده نحوه اجرای این طرح اما احتیاج به چکش‌کاری و بررسی‌های موشکافانه دارد تا به گونه‌ای تصمیم‌سازی شود که بار اضافی بر دوش بودجه و اقتصاد سرریز نشود.

مبلغی با اشاره به رویکرد کلی مجلس گفت: مجلس به طور کلی از رویکردهایی که عدالت محور باشد حمایت می کند، البته مشخص است که این برنامه ها باید منطق اقتصادی درست نیز داشته باشند. به هر حال طیف وسیعی از مردمی که بنا به هر دلیلی موفق به ثبت نام در این طرح نشده اند، توقع دارند که دولت و مجلس شرایطی را فراهم کند تا آنها نیز بتوانند از این ظرفیت ها استفاده کنند. باید به مطالبات این دسته از شهروندان توجه کرد و در صورت امکان شرایطی را ایجاد کرد تا آنها نیز بتوانند از این ظرفیت بهر‌مند شوند. به هر حال این احساس تبعیض همواره در میان افرادی که موفق به ثبت نام نشده‌اند وجود دارد که چرا فرصت دوباره ای برای آنان تخصیص داده نشد.

او در پاسخ به این پرسش که برخی کارشناسان اعلام می‌کنند که با تجمیع ظرفیت‌های بنگاه های فعلی معرفی شده در طرح سهام عدالت می توان تعداد بیشتری از خانواده ها را از این سهام بهره‌مند ساخت، گفت: در حال حاضر برای تشریح جزئیات اجرایی این طرح زود است که بخواهیم صحبتی کنیم؛ ابتدا باید این طرح و جوانب آن و تبعاتی که در اقتصاد خرد و کلان خواهد داشت در کمیسیون‌های تخصص مورد بررسی قرار بگیرد؛ بعد از موشکافی ها تخصصی کمیسیون ها، این طرح در صحن مطرح می شود و بعد نمایندگان در خصوص آن تصمیم سازی خواهند کرد. در نهایت هم شورای نگهبان نظر نهایی را در خصوص اجرایی شدن این طرح خواهد داد. تا آن زمان اظهارنظر بیشتری درباره این طرح نمی توان کرد و باید اجازه بدهیم تا بعد از روشن شدن دقیق موضوع درباره جزئیات آن اظهارنظر کنیم.   

مبلغی با اشاره به سرانجام این طرح در مجلس گفت: اگر طرح بر اساس واقعیات و مبتنی بر رویکرد عدالت محور تهیه شده باشد و مصالح اقتصادی کشور در آن لحاظ شده باشد؛ معتقدم که مجلس از این طرح استقبال خواهد کرد و ساز و کاری برای اجرای آن تهیه خواهد شد. به نظرم باید منتظر بمانیم تا جزئیات طرح مطرح شود و ابعاد مختلف آن مشخص شود تا بهتر بتوان درباره آن صحبت کرد. بحث های غیر کارشناسی درباره جزئیات این طرح ممکن است روند بررسی های تخصصی موضوع را کند کند.

 

منبع:اقتصادآنلاین

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied