شمانیوز

مدیرعامل کارگزاری فارابی و سامانه سعدی گفت: سری دوم و اصلی وجوه سهام عدالت امروز به حساب حدود ۵۰ هزار نفر واریز می‌شود که با واریز این مرحله احتمالا بخش زیادی از افرادی که در ابتدا درخواست فروش داده بودند به وجوه خود می‌رسند.

سامانه سعدی که سامانه معاملات سهام عدالت کارگزاری فارابی است، دو روز قبل نخستین وجه حاصل از فروش سهام عدالت را به حساب مشتریان خودش که متقاضی فروش ۳۰ درصد از سهام بودند، واریز کرد. مبلغ واریزی حدود ۵۰۰ هزار تومان بود و همین موضوع موجب گله‌مند شدن سهامداران شده است که چرا مبلغ واریزی تا این حد کم است؟این سامانه همچنین پیامی را با این مضمون برای مشتریانش ارسال کرده که «کاربر گرامی فرآیند پرداخت برای شما آغاز شده است و مطابق اعلام شرکت سپرده گذاری، واریز تمام درخواست‌های شما طی چند مرحله تکمیل خواهد شد.»پرحمان بابا‌زاده، مدیرعامل کارگزاری فارابی صاحب سامانه سعدی در خصوص علت تاخیر در واریز پول سهام عدالت در این سامانه، گفت: سامانه سهام عدالت سعدی پراستقبال‌ترین سامانه از نظر مراجعه سهامداران شد. تا الان حدود دو میلیون نفر از این سامانه استفاده کرده‌اند، سازوکار فروش سهام عدالت در صنعت کارگزاری از جمله سامانه سعدی با تاخیر دو هفته‌ای بعد از سامانه‌های بانکی اتفاق افتاد.

وی افزود: طبیعتا بانک‌ها دو هفته زودتر شروع به فروش سهام عدالت کردند، ولی خبر خوب این است که تاخیر فروش سهام عدالت در کارگزاری‌ها به نفع سهامدارانی شد که از طریق کارگزاری اقدام به فروش کردند.

بابازاده در خصوص فرآیند فروش سهام عدالت در سامانه سعدی عنوان کرد: بعد از فروش نخستین لیست سهام عدالت که به ما داده شد، در یکشنبه هفته گذشته براساس لیست دریافتی بخشی از سهام را فروختیم. اما چون لیست فروش به صورت تجمیعی و نه به تفکیک افراد از سوی شرکت سپرده‌گذاری برای ما ارسال می‌شود، بعد از چند روز که نخستین سری اطلاعات مشتریان به‌دست ما رسید، بلافاصله ما وجه را واریز کردیم؛ یعنی برعکس وعده واریز ۴۸ ساعته، ما ظرف ۲۴ ساعت وجوه مشتریان را واریز کردیم.

وی تصریح کرد: ما این دغدغه سهامداران را درک می‌کنیم که علی رغم ارزشمند بودن سهام عدالت ممکن است به پول آن نیاز داشته باشند، اما سازوکار به نحوی است که باید از سمت شرکت سپرده‌گذاری لیست فروش و واریز به‌دست ما برسد.

وی ضمن اشاره به این که دارندگان سهام عدالت پول فروش سهامشان را در چند مرحله دریافت می‌کنند، اعلام کرد: خبر خوب دیگر این است که سری دوم و اصلی وجوه سهام عدالت امروز به حساب حدود ۵۰ هزار نفر واریز می‌شود. فکر میکنم با واریز این مرحله، بخش زیادی از افرادی که در ابتدا درخواست فروش داده بودند به وجوه خود برسند.

مدیرعامل کارگزاری فارابی درخصوص چند مرحله‌ای شدن واریزی‌ها، گفت: ممکن است نمادی که سهامداران انتخاب می‌کنند به دلیلی بسته باشد، یا تشخیص بدهیم که اگر این سهم را فردا بفروشیم ارزش افزوده بیشتری برای مشتری دارد، سعی نمی‌کنیم به هر قیمت ممکن سهام عدالت مشتریان را حراج کنیم.

بابازاده در پاسخ به این سوال که چرا سامانه سعدی پشتیبانی ندارد؟ گفت: بخشی از مشکلات سهام عدالت به خاطر ماهیت کار است، از نطر زیرساخت‌ها و چارچوب‌ها چون کل فرآیند آزادسازی و فروش سهام عدالت به توجه به این که گفته شد خیلی زود انجام شود و یک تجربه تازه بود طبیعتا نمی‌شد به سرعت انجام شود، به همین دلیل با تاخیر انجام شد اما این تاخیر در نهایت به سود دارندگان سهام تمام شد چون بازار ما یک بازار رشدی است.

وی ادامه داد: با چند نفر می‌شود پاسخگو دو میلیون سهامدار بود؟ از سوی دیگر بیشتر سوالات تکرار است، به همین علت نیز ما سوالات رایج را در سامانه قرار دادیم، طبیعتا منابع ما محدود است و این حجم از استقبال پیش‌بینی نشده بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حتی پاسخ برخی از سوالات را نمی‌دانستیم چون ابتدا به ما گفتن معامله سهام عدالت بعد از بازار می‌شود اما الان داخل بازار می‌فروشیم. بازار سرمایه یک بازار حدود ۳۰۰ هزار نفری بود الان در عرضه‌های اولیه به چهار میلیون نفر می‌رسد؛ بنابراین این فرآیند نیاز به زمان دارد.

 

منبع:گسترش نیوز

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied