شمانیوز

رپرتاژ آگهی/

علاوه بر تربیت، ارتقای سطح علمی قشر کودک و نوجوان یک جامعه تاثیر بسزایی در رشد آن جامعه در زمینه های مختلف دارد، بنابراین به مسئله آموزش باید به طور جدی نگریست.

 

بنابر اعلام کتابانه، نیروی انسانی سرمایه اصلی یک سرزمین محسوب می‌شود که اگر به خوبی رشد و تعالی یابد، پویایی و شکوفایی آن سرزمین رقم خواهد خورد و هر روز بر میزان سرمایه‌های اجتماعی، اقتصادی، فکری و علمی افزوده می‌شود. نتیجه برخورداری از یک جامعه فعال و پویا، فتح قله‌های رشد و ترقی و سرعت عمل در دستیابی به فناوری و دانش علمی برای بهزیستن است. براین اساس، آموزش و پرورش را رکن اساسی و پایه ترویج فرهنگ، علم و شخصیت پروری می دانند هرچند بیشتر جمعیت هدف این دستگاه آموزشی، کودکان و نوجوانانی هستند که هنوز سرد و گرم روزگار را به خوبی تجربه نکرده اما شخصیت آنان در این همین دوران تحصیلی شکل می‌گیرد. دانش آموزان یا سرمایه‌های اجتماعی کشور زمانی به شکوفایی فکری می رسند که معلمان و فرهنگیان بدون دغدغه، آینده سازان را به سمت کمال انسانی و تعالی فکری ترغیب و تشویق کنند و مسیر به شکلی ترسیم شود که سبقت علمی و فکری در جامعه همچون یک هدف خودنمایی کند.

 

image_94278c3ba3a60600d75d1b0b393a4361102e6afd

 

از میان عوامل مؤثر و تأثیر گذار بر میزان مطالعه و بالا بردن کیفیت آموزش و یادگیری و تولید علم و اندیشه، نقش معلمان را نمی توان نادیده گرفت. یکی از مهم ترین وظایف پیش روی معلمان، گسترش مطالعه آزاد دانش آموزان است. قسمت عمده ی کار معلمی، مهر و محبت است معلمی که بتواند با دانش آموزان خودش رابطه ی انسانی عمیق برقرار کند توانسته است خوب بودن و مورد اعتماد بودن خود را به دانش آموزان خود ثابت نماید، آنگاه است که حرف و سخن او در دانش آموزان اثر می کند و شوق آموختن مطالب درسی و غیر درسی در آنها تقویت می شود و به تدریج علاقه و انگیزه اولیه در آنها شکل می گیرد. معلم باید در تسهیل، تعمیق و توسعه ی مفاهیم و معانی نو، از امکانات و فناوری های جدید در زمینه آموزشی وعلمی (نرم افزارهای آموزشی، کتاب کمک درسی، سایت های آموزشی و فهرست انتشارات جدید) آگاه باشد و در بروز رسانی اطلاعات دانش آموزان کوشا باشد. کشف علایق تک تک دانش آموزان به موضوعات مختلف و ارائه منابع جدید و کتاب های آموزشی مناسب به آنها، زمینه های علاقه مندی به مطالعه و تحقیق را فراهم می کند.

 

image_e3147b5afaaf83107df22622b535f6ba7ab23072

 

با توجه به آنچه پیش تر گفته شد کتاب ها و نرم افزارهای آموزشی بسیار در افزایش مطالعه ی علمی دانش آموزان و همچنین رشد و ارتقای آن ها در زمینه های درسی موثراند، بی شک چنین موضوع مهمی از دید انتشارات های آموزشی دور نمانده و امروزه شاهد کتاب های فراوان و متنوع در زمینه های آموزشی که مناسب کودکان و نوجوانان اند، هستیم.

 

از جمله محصولات فرهنگی ای که در این زمینه به چاپ می رسند می توان به این موارد اشاره کرد:

 

کتاب کنکورکنکور یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر دانش آموزی به حساب می آید و نتیجه ی آن می تواند در آینده ی تحصیلی و جایگاه اجتماعی فرد موثر واقع شود. بنابراین کتاب هایی که دانش آموزان را در طی کردن این مسیر یاری

می کنند در گروه های درسی مختلف و هرکدام با رویکردهایی متفاوت با توجه به نیازهای دانش آموزان به چاپ رسیده اند.

 

image_c287c910869ea169dd8dcf9a88ef8be01fa0ca10

 

کتاب های المپیادالمپیاد مسابقه‌ای علمی است که هرساله میان دانش‌آموزان دبیرستانی سراسر جهان به صورت تیمی و انفرادی برگزار می‌شود و هر کشور برای انتخاب تیم‌های منتخب خود، مراحلی را در نظر گرفته است. هدف از این مسابقات، رشد و شکوفایی علمی نوجوانان و آشنایی کشورهای مختلف با علوم روز است. بدیهی است که دانش آموزان برای شرکت در این آزمون نیاز به منابعی دارند که آن ها را در مطالعه ی مناسب و آمادگی به لحاظ علمی یاری کنند با همین هدف سالانه کتاب های مختص المپیاد با توجه به بروز شدن مطالب و علوم به چاپ می رسند.

 

کتاب کار و تمرینکتاب هایی هستند که به منظور تعمیق، توسعه و تثبیت یادگیری و در چارچوب برنامه درسی مصوب تهیه می شوند و با در نظر گرفتن تفاوت های فردی دانش آموزان، فرصت های جدیدی بر حسب نیازهای متفاوت آن ها ایجاد می کند. این کتاب ها به منزله ی ایجاد فرصتی برای تمرین آموخته هاست و نه تدریس جدید و یا آموزش مجدد.

 

فلش کارت: فلش ها کارت وسیله ای هستند که امکان مرور و یادگیری سریع و آسان مطالب کتاب درسی را برای دانش آموزان مهیا می کنند. بازیابی آموخته ها در بازه های زمانی کوتاه همچون پیش از آزمون ها و امتحانات از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا گاهی بدون دوره کردن معلومات، دانش آموزان آن چنان که باید، نتیجه ی تلاششان را نمی گیرند.

 

کتاب کمک آموزشی: این دسته از کتاب ها برای یاری بیشتر دانش آموزان در جهت ارتقای توانایی و تسلط کامل آن ها بر متن دروس نگاشته می شوند. از آنجایی که این دسته از آثار شامل متن کتاب های درسی و نکات کلیدی آن می باشند، و همچنین برای ارزیابی یادگیری دانش آموزان نمونه سوال هایی دارند دانش آموزان با خواندن چنین کتاب هایی می توانند برای امتحان هایشان یا سایر آزمون های علمی آمادگی لازم را به دست بیاورند.

 

کتاب های تیزهوشان: این کتاب ها برای دانش آموزانی که خواهان تحصیل در مراکز آموزشی خاص هستند مناسب اند و می توانند منبع مطالعه ی مناسبی جهت شرکت در آزمون های ورودی چنین مدارسی باشند. مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی از جمله مدارسی هستند که امروزه والدین تمایل بسیاری دارند تا فرزندانشان در آنجا تحصیل کنند. این مدارس سطح علمی و عملی بالاتری داشته و نسبت به مدارس عادی خدمات بیشتری را به دانش آموزان ارائه می کنند.

 

کتاب جمع بندی کنکور: دانش آموزانی که برای آزمون بزرگ کنکورآماده می شوند باید در برنامه ریزی خود زمانی را برای دوره کردن مطالبی که خوانده اند در نظر بگیرند تا بدین ترتیب مباحث مهم در ذهنشان جای بگیرد. از آنجایی که زمان جمع بندی معمولا کوتاه و حجم مطالب پیش رو زیاد است کتاب هایی برای کمک کردن به دانش آموزان در این مسیر تدوین شده اند که به کمک آن ها می توان مطالب کلیدی را به خوبی مرور کرد.

 

image_0eb8444871c1400f524db8bed7f3cd67736657d0

 

فروشگاه اینترنتی کتابانه یکی از معدود کتابفروشی های اینترنتی است که توانسته بیش 20.000 عنوان کتاب را گرد آورد تا با خیال راحت خرید کتاب خود را انجام دهید. می توانید کتاب های عرضه شده در فروشگاه اینترنتی کتابِ کتابانه را در آدرس زیر مشاهده کنید:

 

www.ketabane.org

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه