شمانیوز

این پروژه ملی از آن جهت اهمیت دارد که با همت تلاشگران ایرانی، فناوری ساخت لوله انتقال نفت ترش در داخل میسر شد و موجب صرفه جویی ۳۰۰ میلیون دلاری برای کشور شده است.

به گزارش شمانیوز به نقل از می متالز، در شرایطی که کشور درگیر تحریم و عدم امکان تامین ورق برای تولید لوله نفت ترش(Nace) بوده و هست، در سال ۱۳۹۶ شرکت فولاد مبارکه با حمایت وزارت نفت و شخص آقای مهندس زنگنه، برنامه ریزی برای راه اندازی خط تولید لوله را جزو برنامه عملیاتی خود قرار داد.

این مهم منوط به تایید استانداردهای به روزشده توسط کارشناسان شرکت نفت شده بود و مقرر شده بود پس از اخذ تاییدیه های فنی، خرید و لوله گذاری خط لوله ترش گوره - جاسک از شرکت فولاد مبارکه تامین شود.

جلسات مداومی در زمان مسوولیتم در سازمان ایمیدرو برگزار می شد که مدیران عامل و کارشناسان شرکت ملی نفت، فولاد مبارکه و اکسین حضور داشتند، که ماحصل آن نشست ها تولید و تامین از فولاد مبارکه و خرید از شرکت نفت، البته به شرط تایید کارشناسان نفت شد. ( به شهادت تجربه و تخصصی که در مسوولیت معاونت بازرگانی شرکت نفت داشتم، میتوانم بگویم که کارشناسان نفت در پذیرش و تایید محصول مطابق با استاندارد(API) عمل کردند و مماشات نکردند)

ضمن عرض تبریک به مناسبت راه اندازی زنجیره ای از تولید، تامین و بهره برداری به دست اندرکاران این اقدام ارزشمند، جا دارد که از برادران عزیزم جناب آقای دکتر مسعود کرباسیان (مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران)، جناب آقای مهندس عظیمیان (مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه) و جناب آقای مهندس دهقانی (مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت) تشکر ویژه کنم که با پیگیری این عزیزان، این اتفاق مبارک برای صنایع فلزی و نفتی میسر شد.

در این بین شرکت فولاد اکسین نیز پس از تغییرات سهامداری توانست تولید ورق عریض برای پروژه را انجام دهد.

با لطف خدا و همت کارشناسان ایرانی، فولاد مبارکه به جرگه تولیدکنندگان ورق های نفت و گاز ترش (استاندارد API) پیوست و صنعت نفت و گاز نیز از واردات و خروج ارز برای تامین این محصول بی نیاز شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه