شمانیوز

در این گزارش به چند خبر مهم بورسی امروز پرداخته شده است.

شاخص کل بورس در روز چهارشنبه ۱۷ تیر و در پایان معاملات هفته با رشد ۵ هزار و ۴۴۷ واحدی همراه شد و به یک میلیون و ۷۵۲ هزار و ۵۲۶ واحد رسید.شاخص هم وزن امروز نیز بر خلاف شاخص کل رشد منفی داشت و با ۴ هزار و ۴۵۴ واحد عدد ۴۷۸ هزار و ۵۴۶ واحد را نشان داد. ارزش معاملات نیز ۲۲۴ هزار و ۳۱۴ میلیارد شد.در معاملات امروز نمادهای "فولاد"، " شستا " و "شپنا " به ترتیب با ۴۴۹۹، ۲۹۹۲ و ۲۰۸۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند و فملی با ۲۸۱۰ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کرد.پربیننده‌ترین نمادهای بورسی نیز وبملت ، وتجارت و فملی بودند.

 

شاخص بورس تورم زا است؟

مدیرعامل کارگزاری بانک دی، گفت: هدایت نقدینگی موجود در کشور به بورس سرنوشت این بازار را تعیین کرده است.

فردین آقا بزرگی به شرایط فعلی اقتصاد اشاره کرد و اظهارکرد: با توجه به پول محور بودن اقتصاد کشورمان نمی‌توان بخش‌های متصل به یکدیگر را جدا‌سازی و تحلیل کرد اما تجربه نشان داده هدایت نقدینگی به بازارها رکود یا صعود آنها را تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: هر زمان نقدینگی به بازار به‌خصوصی تزریق شود این شبهه به‌وجود می‌آید که آیا نقدینگی عامل رشد بوده یا تورم، چرا که در چارچوب فضای اقتصادی همه کشورها ارتباط تنگاتنگی میان متغیرهای اثرگذار مانند حجم نقدینگی ، تولید ناخالص ملی، نرخ تورم، نرخ بیکاری و... وجود دارد بنابراین هر تغییر و تحولی مطمئنا دستخوش یکی از این عوامل خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه، ادامه داد: طی چند سال اخیر با سیاست‌های پولی بازارها تحت تاثیر نقدینگی قرار گرفته اندو اکنون استقبال عموم از بازار سرمایه باعث رشد شاخص و قیمت سهام شده و شاخص تورم زا نیست.

آقا بزرگی به پیش‌بینی روند بازار پرداخت و گفت: حجم بالای نقدینگی، حمایت‌های دولت از بورس و بازارهای موازی غیر قابل اطمینان عامل‌های ادامه صعود بازار سرمایه هستند و به عقیده بنده رشد بازار با شیب ملایم ادامه خواهد داشت.

وی افزود: طی چند هفته اخیر که بازارهایی همچون مسکن، طلا و ارز بار دیگر افزایش نرخ را تجربه کردند متوجه شدیم که هیچ تهدیدی برای بورس وجود ندارد. رقم لازم برای سرمایه‌گذاری بازار هایی مانند خودرو و مسکن بیش از اندازه بالاست و اکثریت مردم توان سرمایه‌گذاری در این بخش را ندارند و در آن سو سرمایه‌گذاری در بازار ارز و طلا و سکه خطر خاص خود را دارد و این در حالی است که مردم می‌توانند با سرمایه اندک، بازدهی معقول و مطمئنی از بورس کسب کنند، بنابراین استقبال از این بازار کماکان ادامه خواهد داشت.

 

نماد یک شرکت جدید در بورس درج شد

شرکت گروه صنایع کاغذ پارس با نماد « چکاپا» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

با توجه به موافقت هیات‌پذیرش بورس اوراق بهادار در جلسه مورخ ۱۳ اردیبهشت ۹۹ با پذیرش سهام شرکت گروه صنایع کاغذ پارس در بورس اوراق بهادار تهران (انتقالی از بازار دوم فرابورس ایران) و با عنایت به احراز موارد تعیین شده در مصوبه‌ مزبور از سوی آن شرکت، از تاریخ ۱۷ تیر۹۹ شرکت گروه صنایع کاغذ پارس در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.

شرکت گروه صنایع کاغذ پارس به عنوان پانصد و چهل و سومین شرکت پذیرفته شده در بخش «ساخت کاغذ و محصولات کاغذی»، گروه و طبقه «ساخت خمیرکاغذ، کاغذ و مقوا »، با کد «۲۱۰۱» و نماد « چکاپا » درج شده است.

سرمایه‌گذاران محترم و علاقه‌مندان، جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت یاد شده به شبکه‌ کدال مراجعه فرمایند. همچنین امید نامه این شرکت از طریق این لینک قابل مشاهده است.

 

دلیل استقبال مردم از بورس چیست؟

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که حدود ۲۰ شرکت در مرحله ورود به بازار سرمایه هستند، گفت: رفتار معاملاتی در چند روزی که این بازار منفی شد نشان می‌دهد که پول‌های ورودی به بازار سرمایه هوشمند نیست بلکه ترسو است.

محسن خدابخش با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار و فرابورس ایران متولی ایجاد زمینه‌های ورود شرکت‌ها برای تأمین مالی به بازار سرمایه هستند، افزود: الزاماتی برای ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه قرار داده شده است از جمله اینکه شرکت‌ها برای ورود به این بازار باید خودشان اعلام آمادگی کنند که می‌خواهند از طریق بازار سرمایه برای تأمین مالی خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ممکن است شفاف شدن فعالیت‌های مالی شرکت‌ها برای آنها هزینه‌هایی از جمله مالیات داشته باشد بنابراین برخی از شرکت‌ها تمایلی برای ورود به بازار سرمایه ندارند.

 خدابخش گفت: از زمانی که همه اطلاعات یک شرکت، شفاف به سازمان بورس ارائه شد حداکثر تا یک ماه می‌تواند کار‌های اداری را انجام دهد و وارد بورس شود و این زمان صرف بررسی مدارک می‌شود.

وی، نقدینگی بالا، رکود در دیگر بازار‌ها و نبود سهولت نقد شوندگی آن بازارها، افزایش نرخ ارز و نرخ‌های بازار پول را از عوامل رشد بازار سرمایه برشمرد و ادامه داد: افراد برای حفظ ارزش پول خود وارد بازار سرمایه شدند.

 خدابخش افزود: سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در بورس باید به سودآوری شرکت ها، ارزش دارایی و آینده آن شرکت توجه کند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، تأکید کرد: سرمایه‌گذاران با علم، به بازار سرمایه ورود کنند و ارزش ذاتی شرکت‌ها را همواره مدنظر قرار دهند.

خدابخش گفت: باید کارگزاری‌ ها را تشویق کنیم که شعبات و آی. تی خود را توسعه دهند.

وی افزود: شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و اوراق بهادار در حال عملیات آماده‌سازی هسته معاملات هستند و تلاش می‌کنند در معاملات، مشکل ایجاد نشود.

 خدابخش با اشاره به اینکه روز چهارشنبه ۱۸ تیر، عرضه اولیه خواهیم داشت، اضافه کرد: ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آخرین عرضه اولیه بازار سرمایه، شرکت کردند.

محمدرضا صادقی مقدم عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز با حضور در این برنامه، گفت: فرآیند پذیرش شرکت‌ها در بورس و ترکیب هیأت پذیرش از جمله مشکلات است.

وی با بیان اینکه در همه جای جهان ، پذیرش بر عهده شرکت‌های بورس است، ادامه داد: از حدود یک ماه گذشته، سازمان بورس اوراق بهادار رویه قبلی و ترکیب هیأت پذیرش را تغییر داد و دستورالعمل جدیدی را صادر کرد و هیأت پذیرش بر عهده شرکت‌های بورس و فرابورس گذاشته شد و از این به بعد، سازمان بورس اوراق بهادار درگیر پذیرش شرکت‌ها نیست.

 صادقی ادامه داد: امیدوارم با این رویه جدید که از هفته پیش آغاز شده است رویه بهتر شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه، گفت: همه فعالان و دست اندرکاران بازار سرمایه در پی رشد پایدار بازار سرمایه هستند نه رشد موقتی و ناگهانی.

وی ادامه داد: روندصعودی ، مناسب بازار سرمایه است که مستمر و طولانی مدت و سبب ماندگاری پول‌های وارد شده به بازار سرمایه باشد نه اینکه موجب فرار پول‌ها از بازار سرمایه شود.

صادقی با اشاره به اینکه پول‌هایی که وارد بازار سرمایه شدند ترسو است گفت: رفتار معاملاتی در چند روزی که این بازار منفی شد نشان می‌دهد که این پول ها، هوشمند نیست بلکه ترسو است.

وی افزود: همچنین تغییر رفتار و نوسان برخی از سهام‌های بنیادی از مثبت ۵ به منفی ۵ در عرض چند ثانیه، گویای این بود که در این سرمایه گذاران، ترس وجود دارد.

صادقی ادامه داد: بنابراین همه تلاش متولیان بازار سرمایه بر رشد مستمر بازار است نه موقت.

این عضو هیات علمی دانشگاه برای راه‌حل مشکل کندی معاملات برخط در بورس، گفت: با توجه به تحریم‌ها امکان تهیه و یا به روزرسانی هسته معاملات از خارج از کشور وجود ندارد بنابراین در برنامه میان مدت باید با کمک دانشگاه‌های تراز اول کشور به سمت توسعه سامانه معاملات بومی برویم و در راه‌حل بلند مدت باید تا جایی که امکان دارد در پی سولوشن‌های بیزینسی بود.

 صادقی با اشاره به اینکه وجود ۱۰۸ کارگزار بورس و ندادن مجوز جدید، انحصار است گفت:، اما راه‌حل آن اعطای مجوز به کارگزاری‌های جدید نیست بلکه راهکار آن این است که شرکت‌های کارگزاری در قالب سهامی عام قرار گیرند و بزرگ شوند.

 حسین زمانی کارشناس بازار سرمایه نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه، گفت: شاخص کل در سه ماه نخست امسال، حدود ۱۴۸ درصد رشد داشت و متوسط حجم معاملات روزانه بین ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: حجم نقدینگی جدید در سه ماه نخست امسال حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بود که با حجم نقدینگی جدید کل پارسال، برابری می‌کند.

 زمانی اضافه کرد: با ورود حجم نقدینگی و همچنین سرمایه‌گذاران تازه نفس، روند بازار رو به بالاست.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور، مجلس و قوه قضاییه بر حمایت از بازار سرمایه و جذب نقدینگی و تأمین مالی از بازار سرمایه تأکید دارند، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم روند صعودی بازار سرمایه ادامه دار باشد البته شاهد اصلاحات موقت در بازار سرمایه هم خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه درباره مشکل هسته معاملات، گفت: این مشکل جزو اساسی‌ترین مشکل بازار سرمایه شده است و همه ارکان بازار سرمایه هر روز با این مشکل، درگیر هستند.

زمانی افزود: برخی کارگزاری‌ها که دچار مشکل شدند، حق مشتریان خود را ضایع کرده‌اند و باید پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: وظیفه کارگزاری‌ها بحث خدمات محوری است، اما متأسفانه برخی از کارگزاری‌ها با توجه به حجم نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه، به دنبال معاملات هستند و از وظیفه ذاتی خود مبنی بر خدمت رسانی به مشتریان، غافل شدند.

 زمانی افزود: حدود ۱۰۸ کارگزاری داریم که برخی از آنها معاملات خود را آفلاین و سنتی انجام می‌دهند و به سمت توسعه، گام برنداشته‌اند.

وی اضافه کرد: کارگزاری‌هایی که به این روش کار می‌کنند هیچ مسئولیتی را از بازار سرمایه بر دوش خود نگرفته‌اند و باید مجوزشان لغو و به افراد صاحب صلاحیت داده شود.

 زمانی افزود: محدودیت در واگذاری مجوز به متقاضیان کارگزاری بورس ، انحصار است و باید مجوز جدید صادر شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied