شمانیوز

به گفته مدیرعامل کارگزاری آگاه، فروش سهام عدالت در این کارگزاری از روز چهارشنبه هفته گذشته از سر گرفته شده و در مجموع ۷۰ میلیارد تومان در دو روز کاری گذشته از سهام فروخته شده است که ۵۰ میلیارد تومان آن آماده واریز است.

کارگزاری آگاه یکی از بزرگترین کارگزاری‌های کشور است و برخی از سهامداران برای فروش سهام عدالت خود از طریق این کارگزاری اقدام کرده‌اند.

اما علی‌رغم این که طبق رتبه‌بندی سازمان بورس و اوراق بهادار از کارگزاری‌های کشور در سال ۹۸، احتمالا تعداد زیادی از سهامداران فروش سهام عدالت خود را به کارگزاری آگاه واگذار کرده‌اند، نسبت به عملکرد این کارگزاری در فروش و واریز پول سهام معترض هستند.

طبق اظهارات پیشین مدیرعامل کارگزاری آگاه، این کارگزاری فقط در یک نوبت سهام عدالت سهامداران را فروخته است؛ به گفته وی، در روز ۱۸ خرداد ماه نخستین فروش را انجام شده و پس از دریافت لیست سهامداران که حدود ۴۹ هزار نفر بودند وجه آن را در روز چهارم تیر ماه واریز شده است و پول حدود ۴۰ نفر از آنها به علت نقص در اطلاعات حساب برگشت خورد.

سهامداران نسبت به تاخیر یک ماهه این کارگزاری در فروش سهام عدالت معترض هستند که اظهارات برخی از آنها را در ادامه می‌خوانید:

«یعنی خداییش هیچکس نمیخواد به کارگزاری آگاه گیر بده؟ آقا ما دقیقا ۴۰ روزه درخواست ثبت کردیم. چه وضعشه واقعا؟ این چه نظارتیه؟ من یه تغییر کارگزار ناظر زدم توی پنل آگاه، اونم ده روزه انجام نشده. فقط نوشته ” در جریان ”. همین! »

«آگاه کسی پرداختی داشته؟ از ۱۳ خرداد فروختم هنوز هیچ خبری نیست.»

«کارگزاری آگاه چهل روز واریزی نداشته آخه این دیگه چه داستانیه»

«کارگزاری اگاه چرا چهل روزه پولمان را نمیده سپرده‌گذاری مرکزی هم میگه اگاه فعلا ثبت سفارش فروش برای هیچکس را برای ما نفرستاده با کارگزاری تماس بگیرید با کارگزاری تماس میگیریم میگن سپرده‌گذاری مرکزی لیست برای ما نفرستاده و دستور فروش نیومده»

«یکماه است که در کارگزاری آگاه درخواست فروش دادیم ولی هر وقت وارد سایش میشویم پیام میده هنوز دستور العمل فروش نیامده»

 

پاسخ کارگزاری آگاه به اعتراض سهامداران چیست؟

درخصوص ادامه روند فروش سهام عدالت در کارگزاری آگاه محمدرضا سرافراز، مدیرعامل این کارگزاری در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز توضیح داد: ما از چهارشنبه هفته گذشته شروع به فروش سهام عدالت سهامداران کرده‌ایم، همچنین دیروز فروش انجام شده و امروز نیز سهام در حال فروش است.

وی درخصوص میزان فروشی که از طریق کارگزاری آگاه انجام شده، توضیح داد: تا به امروز معادل ۷۰ میلیارد تومان از سهام عدالت به فروش رفته که ۸۵۰ میلیون تومان آن در روز ۱۸ خرداد ماه به حساب سهامداران واریز شده است؛ ۵۰ میلیارد تومان آن در روز چهارشنبه هفته گذشته به فروش رفته و ۱۹ میلیارد تومان دیگر آن نیز دیروز فروخته شده است.

مدیرعامل آگاه عنوان کرد: فرآیند فروش و واریز سهام عدالت در این کارگزاری روزمره شده است و واریز پول برای سهامداران ظرف دو روز کاری پس از فروش انجام می‌شود. برای واریز ۵۰ میلیارد تومانی که در روز چهارشنبه هفته گذشته فروخته شده منتظر دریافت لیست واریز آن هستیم و به محض دریافت پرداخت آن انجام می‌شود.

به گفته وی، این تاخیر باعث شده سهام در قیمت بالا فروخته شود که البته برخی از نمادها به علت متوقف بودن، فروخته نشده است.

بنابراین این کارگزاری بین روزهای ۱۸ خرداد تا ۱۸ تیر ماه به مدت ۳۰ روز هیچ فروشی انجام نداده است، علت این تاخیر چیست؟

سرافراز در پاسخ به این سوال گفت: درخواست‌هایی که برای فروش سهام عدالت در کارگزاری ما ثبت می‌شود، به سمت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌شود تا در قالب یک کد تجمیعی قابل فروش برای ما ارسال شود، اما در این مدت یک ماهه باید در سامانه واسط اطلاعات قرار می‌‌گرفت که ما این اطلاعات را نداشتیم و منتظر به‌روز شدن آن بودیم که از روز چهارشنبه این کار انجام و فروش سهام آغاز شد.

بنابر اظهارات مدیرعامل کارگزاری آگاه، فروش سهام عدالت در این کارگزاری از روز چهارشنبه هفته گذشته از سر گرفته شده و در مجموع ۷۰ میلیارد تومان در دو روز کاری گذشته از سهام فروخته شده است که ۵۰ میلیارد تومان آن آماده واریز است.

کارگزاری‌ها در قبال فروش سهام عدالت کارمزد ۱٫۷ درصدی دریافت می‌کنند.

 

پاسخ شرکت سپرده‌گذاری مرکزی چیست؟

پیگیری‌ها از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی حاکی از این است که تا آخر وقت کاری امروز اطلاعات واریز پول سهام عدالت برای کارگزاری آگاه ارسال می‌شود.

با توجه به اظهارات مدیرعامل کارگزاری آگاه به نظر می‌رسد این کارگزاری پول سهام عدالت را امروز یا در نهابت فردا به حساب مشتریان خود واریز خواهد کرد.

 
منبع: تجارت نیوز

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • نسرین سعیدی

    طورو خدا بریزین نیاز دارم