شمانیوز

تحلیل سیگما از آخرین تحولات بیمه های زندگی؛

با فرض احتمال وقوع شدیدترین رکود اقتصادی بعد از دهه 1930 در پی شیوع بیماری کووید 19، در سال 2020 استقبال از محصولات بیمه ای به خصوص در بیمه‌های زندگی با افت شدیدی مواجه خواهد شد.

به گزارش شمانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، در جدیدترین گزارش موسسه سوئیس‌ری (گزارش سیگما) از تحولات صنعت بیمه جهان در سال 2019 و پیامدهای پاندمی کووید 19 برای این صنعت رونمایی شد.


بر اساس اعلام سوئیس‌ری در سال 2019 و تا قبل از شیوع کووید 19، حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در جهان با رشد 2/9 درصدی (با حذف اثر تورم) از 6 هزار میلیارد دلار گذشت و به مرز 6/3هزار میلیارد دلار نزدیک شد و بر همین اساس ضریب نفوذ جهانی بیمه به 7/23درصد افزایش یافت.


در این میان سهم بازارهای پیشرفته از این مقدار حق بیمه بالای 81/5 درصد و سهم بازارهای نوظهور 18/5 بود که 9/8 واحد درصد از سهم بازارهای نوظهور به صنعت بیمه چین مربوط می شود.


این در حالی است که رشد حق بیمه‌های تولیدی بازارهای پیشرفته از 3/5درصد سال 2018 به 2/1 درصد در سال 2019 کاهش یافت این شاخص در بازارهای نوظهور از 1/9 درصد سال 2018به 6/6 درصد در سال 2019 افزایش پیدا کرد.


رشد حق بیمه تولیدی چین نیز که در سال 2018 برابر 1/8 درصد بود در سال 2019 به 9 درصد جهش یافت. رشد حق بیمه تولیدی جهان در سال 2019 مدیون رشد بیمه‌های غیرزندگی در بازارهای پیشرفته و رشد بیمه‌های زندگی و غیرزندگی در بازار بیمه چین است.


در سال 2019 سهم بیمه‌های زندگی از کل حق بیمه تولیدی جهان 46/3درصد شد که حاکی از کاهش قابل ملاحظه‌ سهم بیمه‌های زندگی نسبت به روند بلندمدت خود است که البته نباید نوسان بین 55 تا 65 درصدی سهم بیمه‌های زندگی در سال‌های گذشته را نیز نادیده گرفت. بدین ترتیب ضریب نفوذ بیمه‌های زندگی که غالبا بالاتر از بیمه‌های غیرزندگی بود به سطح 3/35درصد رسید و ضریب نفوذ بیمه‌های غیرزندگی در سال 2019 به 3/88 درصد افزایش یافت.


بر اساس این گزارش ضریب نفوذ کل بیمه در بازارهای پیشرفته طی 10 سال گذشته نسبتا ثابت باقی مانده است. اما این شاخص در بیمه‌های زندگی روند کاهشی و در بیمه‌های غیرزندگی روند افزایشی داشته که در سال 2019 نیز این روند برقرار بود. دلیل عمده افزایش ضریب نفوذ بیمه در بیمه‌های غیرزندگی رشد بیمه‌های درمان است.


سوئیس‌ری بخش زیادی از گزارش امسال خود را به پیامدهای پاندمی کویید 19 برای صنعت بیمه اختصاص داده است. برآورد سوئیس‌ری این است که با فرض بسیار محتمل وقوع شدیدترین رکود اقتصادی بعد از دهه 1930 در پی شیوع بیماری کووید 19، در سال 2020 تقاضا برای بیمه بخصوص در بیمه‌های زندگی با افت شدیدی مواجه خواهد شد. کاهش تقاضا در بیمه‌های زندگی با حذف اثر تورم حدود 6 درصد و در بیمه‌های غیرزندگی 0/1درصد برآورد می‌شود. بنا به برآورد سوئیس‌ری بحران کووید 19 سبب 4/5درصد کاهش در حق بیمه تولیدی رشته زندگی در سال‌های 2020 و 2021 خواهد شد که اثر آن 1/5 درصد انقباض در کل صنعت بیمه جهان است. دلیل این افت در بیمه‌های زندگی، کاهش بخش پس‌اندازی بیمه‌های زندگی به جهت افزایش بیکاری و کاهش درآمدهاست. در بیمه‌های غیرزندگی نیز بیشترین آسیب به رشته‌های مربوط به اتومبیل، تجارت، مسافرت و بنگاه‌ها مربوط می شود و بیمه‌های اشخاص آسیب کمتری خواهند دید.


به طور کلی انتظار می‌رود که صنعت بیمه بتواند از عهده این مشکل برآید و حق بیمه‌ها در طول سال 2021 به سطوح قبل از بحران کووید 19 برگردد. سرمایه بالا به صنعت بیمه کمک خواهد کرد که بخوبی از عهده پاندمی کووید 19 برآید و شوک درآمدی ناشی از این بیماری را هضم کند. پیش‌بینی می‌شود که رشته اموال و مسؤولیت و صنعت بیمه چین نقش مهمی در این بازگشت به وضعیت قبل ایفا کنند. از سوی دیگر تجربه بحران اقتصادی و جسمانی اخیر آگاهی‌های جامعه درباره ریسک‌ها را افزایش خواهد داد و این سبب افزایش تقاضا برای بیمه در رشته‌های مختلف بیمه خواهد گردید. شوک کووید 19 احتمالاً سایر پاردایم‌ شیفت‌‌ها را نیز از قبیل بازسازی زنجیره‌های عرضه جهانی جهت کاهش ریسک‌های اختلال در فرآیندهای تجاری، ایجاد صندوق‌های بیمه‌‌ای برای پوشش ریسک دارائی‌ها و مسوولیت مهندسی و بیمه تضمیمن؛ شتاب خواهد بخشید.


در پایان این گزارش اظهارامیدواری شده که فشار برای تسریع در روندهای مربوط به دیجیتالی شدن فرآیندهای بیمه‌گری در زندگی شخصی و کاری و تحریک توسعه شتابان محصولات و خدمات بیمه‌ای جدید از پیامدهای مثبت همه‌گیری کووید 19 باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied