شمانیوز

با برگزاری اولین مجمع عمومی بانک ها در شبکه بانکی؛

پست بانک ایران با تمرکز بر برنامه محوری، شفافیت اطلاعات مالی و عملیاتی، بهره مندی از گنجینه سرمایه انسانی در سطوح مختلف سازمانی و با تکیه بر مشتریان وفادار به ویژه درمناطق روستائی کشور و استفاده از ظرفیت های بازار کسب و کار فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ کمک به تامین مالی و رشد و توسعه اقتصادی کشور درسال رونق تولید، مسیر زیان دهی بانک را که در سال های اخیر به صورت مزمن گرفتار آن شده بود، معکوس کرد و در سال مالی 1398، صورت های مالی خود را با سودآوری به تصویب مجمع عمومی عادی سالیانه رساند...

به گزارش شمانیوز به نقل از دنیای اقتصاد؛ پست بانک ایران با تمرکز بر برنامه محوری، شفافیت اطلاعات مالی و عملیاتی، بهره مندی از گنجینه سرمایه انسانی در سطوح مختلف سازمانی و با تکیه بر مشتریان وفادار به ویژه درمناطق روستائی کشور و استفاده از ظرفیت های بازار کسب و کار فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ کمک به تامین مالی و رشد و توسعه اقتصادی کشور درسال رونق تولید، مسیر زیان دهی بانک را که در سال های اخیر به صورت مزمن گرفتار آن شده بود، معکوس کرد و در سال مالی 1398، صورت های مالی خود را با سودآوری به تصویب مجمع عمومی عادی سالیانه رساند. موفقیت های پست بانک ایران در سال 1398 که در نوع خود در شبکه بانکی کشورکم نظیر است، درقالب نمودارهای عملکرد قابل ارایه است که به مهم ترین شاخص های امور بانکی پرداخته می شود.

 

1-سود آوری

با شرایط حاکم بر بازار پول و اقتصاد کشور، بانک های محدودی توانسته اند، از مسیر عملیات بانکی، به سودآوری برسند. پست بانک ایران که در سال 1397با بیش از 4 هزار میلیارد ریال زیان، صورت های مالی خود را بسته بود، در سال 1398توانست سود حدود یک هزار میلیارد ریالی را ثبت نماید. این سودآوری در مقایسه با میزان سرمایه بانک، بالاترین نسبت سود به سرمایه در شبکه بانکی کشور قلمداد می شود. این درحالی است حقوق صاحبان سهام بانک به دلیل زیان انباشته سال های قبل منفی شده است.

 

1

 

2-افزایش درآمدهای بانک

یکی از دلایل تغییر مسیر زیان به سودآوری در سال 1398، حرکت در مسیر افزایش درآمد مشاع و غیرمشاع بوده است. در این سال، درآمدهای بانک به شرح نمودار شماره 2 افزایش یافته است. دلیل کندی رشد در درآمدهای غیرمشاع، حرکت محتاطانه بانک در بخش تعهدات است که با نهادینه کردن برنامه های هدفمند، آموزش حرفه ای و ایجاد مکانیزم های لازم در این عرصه، انتظار این است درآمدهای کارمزدی درسال جاری افزایش قابل توجهی داشته باشد.

 

2

 

3-کاهش هزینه های بانک

با برنامه ریزی و اهداف کمی تعیین شده و مهم تر از همه، رعایت کامل ضوابط و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص سودسپرده ها، هزینه های پست بانک ایران مطابق نمودار شماره 3 کاهش یافت. عملکردی نادر در نظام بانکی که در سال مالی 1398 به ثبت رسید ,و از طرفی کل هزینه های بانک به میزان 5% رشد داشته است.

 

3

 

4-کاهش قیمت تمام شده پول

با کاهش هزینه های عملیاتی، قیمت تمام شده پول در پست بانک ایران در سال 1398 به میزان 28%  کاهش یافته است.

 

4

 

5-بالاترین افزایش منابع ارزان قیمت در شبکه بانکی کشور

مطابق برنامه ریزی انجام شده و با تکیه بر ظرفیت نیروی انسانی پرتوان و با انگیزه در سطح ستاد، مناطق، شعب و باجه ها، پست بانک ایران رکورد جدیدی از افزایش سپرده های قرض الحسنه جاری رقم زد و کفه ترازو را در سهم منابع ارزان قیمت بانک سنگین تر نمود. نمودار شماره 5 این موضوع را با اعداد ارقام برای ما حکایت می کند.

 

5

 

6-افزایش درآمد ارزی

علی رغم وجود مشکلات فراوان درحوزه مبادلات بین المللی، پست بانک ایران توانسته است عملیات ارزی خود را ارتقاء بخشیده و درآمدهای ارزی خود را 42 درصد افزایش دهد.

 

6

 

7-بهبود پرتفوی اعتبارات بانک

بابرنامه ریزی و اهداف کمی تعیین شده و همچنین رعایت بهداشت اعتباری، تسهیلات اعطایی بانک به میزان 42 درصد رشد داشته است که بیشترین رشد مربوط به عقود مبادله ای می باشد که به شرح نمودار شماره 7 آورده شده است.

 

7

 

8- کاهش مطالبات غیرجاری

روند نسبت مطالبات به تسهیلات پست بانک ایران  روند نزولی داشته و با برنامه ریزی و پیگیری های انجام شده، این نسبت طی یک سال گذشته 37% کاهش داشته و پایین تر از نسبت شبکه بانکی قرار گرفته است که در نمودار شماره 8 آورده شده است. 

 

8

 

9-حرکت به سمت بهره گیری از بانکداری الکترونیک

پست بانک ایران درحال حاضر سهم 85 درصدی خودپردازها (ATM) و 37 درصدی پایانه های فروشگاهی (POS) شبکه بانکی کشور در روستاها را دارا می باشد. 85% حساب‌های این بانک، حساب روستاییان عزیز است. این خدمات باعث ایجاد بیش از        2 میلیون تراکنش روزانه روستایی در سامانه‌های حضوری و غیرحضوری این بانک شده و صرفه‌جویی در مسافت طی شده به شهرها حدود 25 میلیارد کیلومتر و صرفه‌جویی در زمان حدود 160 میلیون نفرساعت و صرفه جویی در هزینه‌ها معادل 432 هزار میلیارد ریال در طی یکسال 1398 را رقم زده است که در نمودار شماره 9 رشد کاربران ابزارهای پرداخت غیرحضوری نشان داده شده است.

 

9

 

10-بهبود شاخص قیمت دربورس اوراق بهادردر مقایسه با صنف بانکی

سهام پست بانک ایران با نماد "وپست" درسال گذشته دارای افزایش قیمت قابل توجهی بوده و رشد270 درصدی قیمت نسبت به ابتدای سال داشته است که از قیمت 1855 ریال در ابتدای سال 1398 به 6872 ریال در پایان سال 1398رسیده است. در همین مدت رشد شاخص کل بانک‌ها در بورس از قیمت 920 ریال در ابتدای سال 1398 به 2.416 ریال در پایان سال 1398رسیده است که به میزان 160درصد رشد نسبت به ابتدای سال داشته است. بنابراین قیمت سهام پست‌بانک‌ایران نیز هم جهت با بازار سرمایه دچار تغییرات مثبت شده و با رشد بالاتر از شاخص کل بانک‌ها و شاخص کل بازار سرمایه، بر ارزش افزوده سهامداران بانک اضافه شده است.

 

10

 

نتیجه گیری:

تجربه مدیریتی در پست بانک ایران درسال 1398، حکایت اعتماد به سرمایه انسانی، ثمرات شفافیت مالی و عملیاتی، اعتقاد به برنامه محوری، حساسیت به رعایت قوانین و مقررات و اسناد بادستی؛ انجام امور با ارزش افزوده و حرکت به سمت تقویت اقتصاد حقیقی و... است.

درمیثاق سازمانی پست بانک ایران این موضوع درسرلوحه امور همه مدیران ساعی و کارآمد قرار داشته و با این سرمایه بزرگ، انشاالله در سال جهش تولید نیز، برگ زرین دیگری در تاریخ پست بانک ایران رقم خواهدخورد و سهامداران بانک در این زمینه با اطمینان حداکثری و با فراغ بال به مدیران خود در پست بانک اعتماد خواهند کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied