شمانیوز

شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولیدکننده فولاد در ایران در راستای خط مشی زیست محیطی و تعهد مدیریت عالی شرکت مبنی بر حفظ و صیانت از محیط زیست با صرف هزینه های بسیار هنگفت اقدام به تعریف و اجرای پروژه های زیست محیطی در قالب طرح های بازسازی، بهسازی و نوسازی در بخش های هوا، آب، پساب، پسماند و انرژی نموده است.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی، شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولیدکننده فولاد در ایران در راستای خط مشی زیست محیطی و تعهد مدیریت عالی شرکت مبنی بر حفظ و صیانت از محیط زیست با صرف هزینه های بسیار هنگفت اقدام به تعریف و اجرای پروژه های زیست محیطی در قالب طرح های بازسازی، بهسازی و نوسازی در بخش های هوا، آب، پساب، پسماند و انرژی نموده است که این خود بیانگر اعتقاد راسخ مسئولان شرکت به مقوله حفاظت از محیط زیست است. نتیجه اجرای برنامه های مذکور ارتقاء شاخص های زیست محیطی شرکت در کلیه بخش های هوا، آب، پساب، پسماند و انرژی می باشد. نمونه‌های بارز این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

 

1‌-1‌-  اجرا و راه‌اندازی بیش از 36 پروژه زیست محیطی با هزینه ای بالغ بر 1700 میلیارد ریال و 5‌/56 میلیون یورو و تعداد قابل توجهی پروژه دیگر تا انتهای سال 96

 

1‌-2‌-  ایجاد و نگهداری بیش از 16500 هکتار فضای سبز (حدود 84 برابراستانداردهای فضای سبز مربوط به صنایع)

 

1‌-3‌- بهره برداری از تعداد قابل توجهی سیستم های  تصفیه هوا شامل (22 الکتروفیلتر، 75 فیلتر کیسه ای، 36 اسکروبر، 10 سیکلون (خشک، مرطوب) در خطوط مختلف تولید.

 

1‌-4‌- بهره برداری از واحدهای تصفیه آب و فاضلاب و شبکه‌های فاضلاب مجزا در سرتاسر کارخانه شامل انسانی، بیولوژیکی، صنعتی و همچنین ایجاد تعداد 14 عدد استخرهای ذخیره (کامل ایزوله) جهت نگهداری پساب های تولیدی  که در حال حاضر  با انجام پروژه های مختلف در حوزه مدیریت آب و پساب و کاهش قابل توجه  میزان پساب تولیدی  از تعداد 10 استخر مربوط به پساب های صنعتی، تعداد قابل توجهی از آن ها خشک می باشند. با انجام پروژه احداث تصفیه خانه تکمیلی صنعتی این شرکت و بازچرخانی پساب حاصل حوضچه های یادشده نیز خشک خواهند شد. بر پایه نتایج حاصل از اندازه گیری های انجام گرفته بر روی پساب های تولیدی این شرکت کلیه پارامترهای فیزیکی، شیمیایی آن در محدوده  مجاز زیست محیطی قرار دارد.

 

ذوب آهن اصفهان همچنین در مقابله با بحران آب 8 پروژه باهزینه سنگین مالی انجام داده است. در این خصوص می توان به اجرای پروژه هایی به منظور تأمین آب برای تولید پایدار کارخانه از محل پساب های شهرهای اطراف (زرین شهر، فولادشهر، ایمانشهر و نجف آباد) شامل تکمیل شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب شهرستان های یاد شده و ایجاد ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقال پساب را نام برد.

 

همچنین احداث تصفیه‌خانه تکمیلی پساب صنعتی کارخانه به ظرفیت 850  مترمکعب در ساعت به منظور استفاده مجدد در فرآیند تولید  از دیگر اقدامات ذوب آهن اصفهان جهت کاهش مصرف آب است که  کاهش قابل توجه  برداشت آب خام از رودخانه را منجر شده است . مجموعه این اقدامات صرفه جویی 50 درصدی مصرف آب کارخانه در طی 15 سال گذشته  را رقم زده است .

 

 

 

 


 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه