شمانیوز

رپرتاژ آگهی:

ترمو چوب یکی از اولین موادی است که بصورت فراوان و طبیعی در دسترس بشر قرار گرفته است.

پیدایش ترمووود در صنعت چوب

ترمو چوب یکی از اولین موادی است که بصورت فراوان و طبیعی در دسترس بشر قرار گرفته است. از جهت تاریخ استفاده از آن به زمانهای خیلی دور می رسد. انسان اولیه پناهگاه زندگی خود را از غارنشینی آغاز کرد اما از چوب پیش از سایر مواد استفاده می کرد. مدت های زیادی است که ثابت شده سوزاندن چوب در آتش، آن را برای استفاده در فضای بیرونی مقاوم‌تر می‌کند.

ترمووود یا چوب ترمو به انگلیسی Thermowood همان چوب طبیعی می باشد که ساختار سلولی آن بر اثر فرآیند حرارتی تغییر یافته است و چوب حرارت دیده یا اصلاح شده با حرارت با نام ترموود شناخته می شود در این رپورتاژ آگهی از سایت مازند چوب آریا فواید ترموود و نحوه استفاده از آن در مصارف مختلف از قبیل پارکت چوبی، چوب نما، دکینگ بررسی می شود و مزیت آن در مقایسه با متریال های دیگر ذکر خواهد شد.

چوب ترمو جایگزین بسیار مناسبی برای چوب های اشباع شده می باشد زیرا از هیچ گونه ضرر و زیانی برای محیط زیست برخوردار نیستند.  چوب اصلاح شده با حرارت دارای مزایا و منافع بسیار زیادی می باشد که این موارد را شامل می شوند:

  • مقاوم شدن چوب در مقابل پوسیدگی 
  • مقاوت در برابر قارچ
  • افزایش استحکام
  • ایجاد ترک کمتر
  • عایق شدن

فرآوری ترمووود 

1. چوب تا دمای 220 درجه سانتی گراد حرارت می بیند به صورتی که قبل از رسیدن به مرحله ی سوختن، افزایش دما پایان خواهد گرفت.

2. افزایش دما، ساختار شیمیایی چوب را دچار تغییر می کند و در نتیجه خواص چوب تغییر می یابد. تغییرات خواص چوب منجر به افزایش مقاومت و استحکام چوب شده و همچنین باعث افزایش خاصیت عایقی چوب می شود.

3. فرآوری ترموود منجر به تغییر رنگ چوب از سفید به قهوه ای می شود و آن را به رنگ قهوه ای تیره نزدیک به مشکی تبدیل می سازد. در صورتی که اگر چوب ترمو بدون هیچ نوع پوششی در معرض نور آفتاب قرار بگیرد به طور تدریجی به خاکستری تغییر رنگ می یابد.

فرآیند ترمو سازی چوب، روش های مختلفی داشته که از آنها می توان به روغن ، بخار آب و ... استفاده می شود اما در تمامی این پروسه ها، سه مرحله ی "خشک کردن، حرارت دادن، و خنک کردن" مشترک می باشد.

برخی از ویژگی های ترمووود یا چوب ترمو

  • دوام بالا و ثبات ابعاد

  • مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

  • فاقد صمغ، خلوص و یکنواختی

فرآیند ترمووود (ترموود) چیست؟

به طور مختصر می توان گفت در فرآیند ترموود (ترموود) چوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می¬کنند تا 180 الی 215 درجه سانتی گراد حرارت می¬دهند (چوب فراوری شده) به این پروسه فرآیند ترمووود و مراحل تولید چوب ترمو گفته می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied