شمانیوز

بالاخره پس از گفت و شنودهای فراوان بین وزارت اقتصاد و وزارت نفت، پای دارا دوم به بازار سرمایه باز می شود تا باقی‌مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه نیز در بازار بورس تهران عرضه شود. صندوقی که ویژگی‌هایش تقریبا مشابه دارایکم است و همه مردم می‌توانند آن را خریداری کنند.

بر اساس تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که باقیمانده سهام دولت در شرکت‌ها را به روش‌های معمول یا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) عرضه کند و به فروش برساند. متعاقب این ظرفیت قانونی، در ابتدای امسال هیأت وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد تا در قالب سه صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) باقیمانده سهام دولت را واگذار کند.

نخست صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله بانک و بیمه شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت، تجارت و شرکت‌های بیمه البرز و اتکایی امین، دوم صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز و سوم صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس است.

ویژگی‌های دارایکم و دارادوم

در این راستا وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان دستگاه تخصصی بانک‌ها و بیمه‌ها در اردیبهشت‌ماه امسال صندوق دارایکم را تشکیل داد و واحدهای آن صندوق را از طریق پذیره‌نویسی به عموم مردم عرضه کرد. ویژگی‌های دارایکم طبق قانون و مصوبه هیات وزیران که مقرر شده بود که سه صندوق سرمایه­‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با اعمال تخفیف و از طریق پذیره‌نویسی عمومی تا سقف ۲۰ میلیون ریال برای هر شخص تشکیل شود، بهره‌مندی تمامی ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی بود. سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده بود. پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر بوده و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود نداشت.

اما آنچه تاکنون در مورد دارادوم اعلام شده این است که این صندوق در نخستین چهارشنبه شهریورماه عرضه خواهد شد. همچنین همه مردم می‌توانند سهام دومین صندوق‌ ETF را خریداری کنند که سقف خرید آن برای دارا یکم معادل ۲ میلیون تومان بوده و اما این سقف برای دارا دوم با تصویب هیات دولت به ۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد. همچنین، در این معامله خریداران از تخفیف ۳۰ درصدی هم برخوردار می‌شوند.

البته هنوز مشخص نیست افرادی که از تخفیف دارایکم بهره‌مند شده‌اند از تخفیف دارادوم هم بهره‌مند خواهند شد یا خیر.

 
منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه