شمانیوز

حسب مصوبه هیات مدیره محترم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، مجمع مؤسس صندوق، شرکت تامین سرمایه نوین را به عنوان مدیر صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم انتخاب نمود.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی شرکت تامین سرمایه نوین؛ بر اساس تبصره 2 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که باقیمانده سهام دولت در شرکت‌ها را به روش‌های معمول و یا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند.

بر این اساس مسئولیت تاسیس این صندوق‌ها بر عهده وزارتخانه تخصصی مربوطه گذاشته شده است و هیچ دستگاهی غیر از دستگاه تخصصی مربوطه (که در مورد صندوق پالایشی یکم وزارت نفت می باشد)، حق تشکیل صندوق را ندارد و این مجوز قابل انتقال به هیچ دستگاه اجرایی دیگری نیست. متعاقب این ظرفیت قانونی، در ابتدای سال جاری هیات وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد تا در قالب 3 صندوق سرمایه‌‌گذاری قابل معامله (ETF) باقیمانده سهام دولت را به شرح زیر واگذار نماید:

-صندوق سرمایه‌‌گذاری قابل معامله  واسطه گری مالی، شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت، تجارت و شرکت‌های بیمه البرز و اتکایی امین. (دارا یکم)

وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان دستگاه تخصصی مربوطه در اردیبهشت ماه جاری صندوق دارایکم را تشکیل و واحدهای آن صندوق را از طریق پذیره نویسی به عموم مردم عرضه نمود.

-صندوق سرمایه‌‌گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز. (پالایشی یکم)

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به عنوان دستگاه تخصصی مربوطه مقدمات عرضه و فروش واحد های صندوق ETF پالایشی یکم را اجرا می‌کند و در این راستا شرکت تامین سرمایه نوین را به عنوان  مدیریت این صندوق انتخاب نموده است.

-صندوق سرمایه‌‌گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس.

 وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان دستگاه تخصصی مربوطه وظیفه ثبت آن در بازار سرمایه را به عهده دارد و در حال حاضر زمان دقیق عرضه آن مشخص نبوده و موکول به اقدامات اجرایی اولیه در ثبت صندوق توسط وزارت صمت است

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied