شمانیوز
شما نیوز

در چه صورتی قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ورود زمین و ملک در بورس را باعث افزایش نرخ مسکن دانست و گفت که دولت به جای عرضه زمین‌های دولتی در بورس آن را در اختیار انبوه سازان قرار دهد تا شاهد کاهش نرخ مسکن باشیم.

محمدرضا رضایی کوچی  با اشاره به طرح دولت برای عرضه مسکن در بورس گفت: عرضه مسکن در بورس کار اشتباهی است. چون درحال‌حاضر بورس وضعیت عادی ندارد و هر چیزی که وارد بورس می‌شود به دلیل نقدینگی بالا در کشور به نرخ غیرواقعی خرید و فروش می‌شود.

وی افزود: همانطور که به وزیر اقتصاد هم گفتم ورود زمین و ملک در بورس باعث افزایش نرخ مسکن می‌شود. عمده علت گرانی مسکن بخاطر گران بودن نرخ زمین در کشور است. پس دولت به جای عرضه زمین‌های دولتی در بورس آن را در اختیار انبوه سازان و مردم قرار دهد تا در نهایت نرخ تمام شده مسکن پایین آید.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید مجدد بر اینکه «با ورود زمین به بورس نرخ مسکن افزایش پیدا می‌کند»، افزود: دولت می‌خواهد زمین‌های دولتی را در بورس عرضه کند. درصورتی که باید این زمین‌ها را به انبوه سازان داده تا مسکن ارزان تولید کنند. نه اینکه با عرضه آن در بورس عملا در راستای افزایش نرخ مسکن گام بردارند. این کار با سیاست تولید مسکن در تضاد است. ما در مجلس در طرح دو فوریتی به دنبال عرضه زمین‌های دولتی به مردم هستیم تا جلوی افزایش نرخ مسکن گرفته شود.

رضایی درباره راهکارهای کاهش نرخ اجاره بها گفت: باید به دنبال کنترل نرخ اجاره بها بود. اقدام ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره تعیین سقف اجاره بها مثبت بوده و گامی در جهت متعادل‌سازی نرخ اجاره بها محسوب می‌شود. باید به سمت تناسب در عرضه و تقاضا رفت که نتیجه آن کاهش نرخ مسکن و کم شدن نرخ اجاره می‌شود.

 

 
منبع: ایسنا
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied