شمانیوز

مدیرکل مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی با تشریح جزئیات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور گفت: برای این گروه از بازنشستگان ضریب سنواتی ۲۰ سال و مبلغ مستمری آنها بر مبنای سقف سابقه، یعنی ۳۰ روز حقوق در نظر گرفته شده است.

ناهید حیدری مدیرکل مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی، با تشریح جزئیات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور گفت: سوابق این گروه از بازنشستگان به نسبت میزان پرداخت حق بیمه آنها محاسبه شده است، به عبارت دیگر در فرمول متناسب‌سازی، برای این گروه از بازنشستگان ضریب سنواتی ۲۰ سال و مبلغ مستمری آنها بر مبنای سقف سابقه، یعنی ۳۰ روز حقوق در نظر گرفته شده است.

حیدری سقف دریافتی بازنشستگان بعد از متناسب‌سازی را، ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان برای مستمری بگیران با ۳۵ سال سابقه اعلام کرد و گفت: در فرمول متناسب‌سازی، برای تشویق بیمه‌شدگانی که با سنوات بیشتری از ۲۵ تا ۳۵ سال بازنشسته شده‌اند ضریب ترغیب در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: با نظر وزیر رفاه و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تصمیم بر این شد که دریافتی حداقل‌بگیران در دو گروه ۳۰ و ۳۵ سال سابقه کار، بعد از متناسب‌سازی، کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ۳ میلیون تومان نباشد. به بیان دیگر، مستمری‌بگیرانی که حقوق آنها با وجود ۳۰ و ۳۵ سال سابقه کار کمتر از این مبالغ بود از ضریب تطبیق برخوردار شدند تا حقوق آنها به کف مورد نظر برسد.

حیدری در پاسخ به اینکه آیا مصوبه جدید دولت برای افزایش ۲۰۰ هزارتومانی حق مسکن کارگران، شامل بازنشستگان هم می‌شود، گفت: این مصوبه مربوط به بازنشستگان نیست و حق مسکن بازنشستگان از ابتدای سال دو مرتبه افزایش یافته است.

او ادامه داد: از ابتدای سال ۹۹ مجموع حق معیشت و مسکن مستمری‌بگیران دو مرتبه افزایش یافته و از ۷۰ هزار تومان در سال ۹۸ ابتدا به ۹۰ هزار تومان در آغاز سال ۹۹ رسید و پس از متناسب‌سازی حقوق‌ها، از ابتدای مردادماه به ۱۹۰ هزار تومان افزایش یافته است.

متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

حیدری با بیان این که متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی طبق بند ب ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی انجام شد، گفت: سازمان موظف بود که طبق این برنامه ۵ ساله هر زمان زیر ساخت‌ها را فراهم دید نسبت به متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران اقدام کند. بنابراین به محض تامین مالی، جلساتی را با حضور کارشناسان و نمایندگان کانون‌های عالی بازنشستگان برگزار کرد و بعد از بررسی سناریوهای مختلف، با موافقت کانون‌های بازنشستگی به فرمولی بر اساس میزان مشارکت بیمه شدگان در پرداخت حق بیمه (مبلغ حق بیمه) و مدت زمان پرداخت حق بیمه (سابقه) رسیدیم.

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی با اشاره به دو نوبت افزایش حقوق بازنشستگان در سال‌های ۸۱ و ۸۸ گفت: در آن زمان، رقم سرانه‌ای به دریافتی مستمری بگیران افزوده شد و همسان‌سازی صورت گرفت، نه متناسب‌سازی. اما از ابتدای مرداد ماه ۱۳۹۹ طرح متناسب‌سازی اجرا شده است و حقوق مستمری بگیران اعم از بازنشسته، از کارافتاده و بازمانده که از صفر تا ۳۵ سال سابقه داشتند، افزایش پیدا کرد. این افزایش به جز افزایش حقوق معمول بود که هر سال انجام می‌شود و در سال ۱۳۹۹ برای حداقل بگیرها ۲۶ درصد و برای سایر رده‌ها، ۱۵درصد به علاوه ۱۶۶ هزار تومان محاسبه شد.

وی متناسب‌سازی حقوق را اقدامی‌بسیار بزرگ و موثر در شرایط اقتصادی امروز دانست و گفت: فرمول اجرای این قانون، کاملا مطابق با عدالت بیمه‌ای است و هر کس بر اساس آورده خود در صندوق، از متناسب‌سازی سهم می‌برد.

 

 
منبع: تجارت نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه