شمانیوز

تا پایان دولت دوازدهم

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم، از بهره برداری از 310 طرح با اعتبار 62 هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد تا پایان دولت دوازدهم خبر داد.

به گزارش شمانیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای حمیدرضا مومنی در نشست خبری با اعلام این مطلب افزود: از این تعداد 100 طرح متعلق به قشم و با اعتبار 31 هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه سه درصد این اعتبار که مربوط به طرح‌های زیرساختی است از سوی منطقه آزاد و 97 درصد آن را بخش خصوصی تامین می‌کند گفت: 24 پروژه نیز با رقم 9 هزار میلیارد تومانی در بخش‌های مختلف توسعه فرودگاه، توسعه بندر و اسکله و جاده سازی در قشم انجام خواهد شد.

آقای مومنی افزود: سهم ارزی منطقه آزاد قشم در 100 طرح تعیین شده، یک میلیارد و 300 میلیون یورو است که به طور عمده در حوزه انرژی، نفت و گاز است که این مبلغ با مشارکت بخش خصوصی داخلی تامین خواهد شد.

مدیر عامل منطقه آزاد قشم با بیان اینکه در 6 سال گذشته در برخی بخش‌ها به اندازه 20 سال کار انجام شده است گفت: در حوزه گردشگری قبل از تصدی بنده 3 هزار و 570 تخت اقامتی در قشم وجود داشت، اما امروز این رقم به حدود 9 هزار ظرفیت اقامتی افزایش یافته است.

آقای مومنی افزود: هزار و 500 تخت اقامتی نیز برای نوروز امسال آماده بهره برداری بود، اما به علت بحران ویروس کرونا منتفی شد و این آمادگی وجود دارد که در صورت مهیا بودن شرایط، تا پایان سال به بهره برداری برسد.

وی به اقدامات در حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: در حوزه انرژی به علت اینکه برق از سرزمین اصلی به جزیره قشم منتقل می‌شد یک وابستگی جدی وجود داشت، اما امروز هزار مگاوات برق در مراحل نهایی بهره برداری است.

آقای مومنی با بیان اینکه 340 مگاوات برق با پست 220 ولت در اختیار شبکه قرار گرفته است افزود: سه سرمایه گذار از جمله مپنا، غدیر و پاسارگاد هر یک ساخت نیروگاه 500 مگاواتی را در دستور کار قرار داده اند که هر کدام از آن‌ها توانایی تولید صد هزار متر مکعب آب را دارند.

وی با اشاره به اینکه این طرح‌ها تا پایان سال به بهره برداری رسیده و به شبکه سراسری متصل می‌شود گفت: ما در اوج مصرف 250 تا 280 مگاوات برق نیاز داریم که باید در اختیار شبکه قرار گیرد.

آقای مومنی افزود: یکی از چالش‌های جدی ما در توسعه، بحث تامین زیرساخت‌ها در بخش انرژی بود و اقدامات انجام شده این نقیصه را برطرف کرد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم به اقدامات انجام شده در حوزه شیلات اشاره کرد و گفت: هزار و 600 هکتار زمین در این بخش تحویل شده و 2 هزار و 500 هکتار دیگر نیز تا سه ماه آینده برای تولیدات در بخش شیلات تحویل خواهد شد.

وی تولید 25 هزار تن میگو و صادرات 95 درصدی آن را یکی از برنامه‌ها در بخش شیلات بیان کرد و افزود: با انجام این اقدامات می‌توانیم یکی از قطب‌های تولید میگو در کشور باشیم.

آقای مومنی با بیان اینکه امروز 26 هزار تن درخواست برای پرورش ماهی در دریا (در قفس) داشتیم گفت: از 200 هزار تن تولید ماهی در قفس، تولید 80 هزار تن سهم منطقه آزاد قشم است که اکنون رقم آن بسیار کم است، اما بر اساس برنامه‌های تدوین شده برای تولید 26 هزار تن ماهی در قفس قرارداد بستیم که تا پایان دولت دوازدهم اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با افزایش نرخ ارز برای تامین تجهیزات و امکانات تولید ماهی در قفس با مشکل مواجه شدیم گفت: تولید 30 هزار تن ماهی در قفس تا پایان دولت دوازدهم در دستور کار است.

آقای مومنی به اقدامات انجام شده در حوزه نفت و گاز اشاره کرد و افزود: نخستین پالایشگاه با ظرفیت 35 هزار بشکه آماده بهره برداری است.

وی با بیان اینکه ذخیره سازی نفت تا 3/2 میلیون بشکه آماده بهره برداری است گفت: این طرح‌ها در 20 شهریور از سوی رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

آقای مومنی اضافه کرد: طرح تولید 3/2 میلیون بشکه نفت همزمان با افتتاح طرح قبلی کلنگ زنی می‌شود که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه برنامه تولید 12 میلیون بشکه نفت در دستور کار است گفت: اسکله ستاره قشم نیز به اتمام رسیده که تا 20 شهریور به بهره برداری می‌رسد.

آقای مومنی گفت: 15 طرح در 20 شهریور به بهره برداری خواهد رسید که در حوزه ذخیره سازی، برق (اتصال 174 مگاوات برق به شبکه)، هتلینگ و طرح‌های خدمات شهری و توسعه روستایی است.

وی با اشاره به شهر درگهان بعنوان شهری که در اقتصاد موثر است، افزود: یک عقب افتادگی معناداری در درگهان وجود داشت که همزمان با میلاد پیامبر اسلام (ص) همایشی با عنوان ”درگهان در مسیر توسعه“ با سرمایه گذاری 2 هزار میلیارد تومانی در قالب 10 طرح برگزار خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه