شمانیوز

مهدی رضایی مدیرعامل بانک انصار:

نامگذاری هفته اول محرم هرسال به هفته احیای«امر به معروف و نهی از منکر» از این حقیقت ناشی می شود که قیام عاشورا و نهضت حسینی در ذهنیت تمامی شیعیان با این دو فریضه پیوند و ارتباط معنایی وثیقی دارد و درواقع یادآوری قیام عاشورا به نوعی تداعی کننده امر به معروف و نهی از منکر است.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی بانک انصار؛ نامگذاری هفته اول محرم هرسال به هفته احیای«امر به معروف و نهی از منکر» از این حقیقت ناشی می شود که قیام عاشورا و نهضت حسینی در ذهنیت تمامی شیعیان با این دو فریضه پیوند و ارتباط معنایی وثیقی دارد و درواقع  یادآوری قیام عاشورا به نوعی تداعی کننده امر به معروف و نهی از منکر است.

همه ما بر این باوریم که یکی از دلایل عمده قیام امام حسینعلیه السلام برای تحقق امربه معروف و نهی از منکر بود؛ چنان که در وصیت نامه خود به برادرش محمد بن حنفیه نیز به صراحت به این موضوع اشاره می کند و می فرماید: «هدف من از این حرکت اصلاح طلبی در امت جدم است و می خواهم امربه معروف و نهی از منکر کنم و بر طبق روش و سیره پیامبرصلی الله و علی علیه السلام عمل کنم» همچنین در زیارت معروف وارث که از امام صادقعلیه السلام نیز به دست ما رسیده است چنین می خوانیم : «گواهی  می دهم که تو نماز را بر پاداشتی، زکات را پرداختی و امربه معروف و نهی از منکر کردی»

 با زنده نگهداشتن واقعه عاشورا و برقراری ارتباط معنایی  با این دو فریضه فرصت مغتنمی است تا در راستای تجلی و گسترش و اشاعه فرهنگ امربه معروف و نهی، گام برداریم و فریضه ای که در طول تاریخ همواره مظلوم بوده را احیا کنیم. یادمان باشد چنانچه باورها و ارزش های دینی در زندگی روزمره به دلایل عدیده سطحی و کمرنگ دیده شوند، هیچگاه قادر نخواهند بود نجات بخش ما انسان ها از ورطه های هولناک گناه و خطا باشند. از طرف دیگر نیز ریشه دوانیدن و قوت گرفتن ارزش ها و باورهای دینی  در عمق و جان انسان ها ضمن چشیدن طعم لذت معنوی  و شوق و نشاط حاصل آن در افراد، منجر به تقویت رفتارها و کردارهای دینی در سطح جامعه خواهد شد.

حال بنظر می رسد در شرایط کنونی با توجه به تعدد هجمه های فرهنگی پیش رو و اثرات مخرب آنها بر نسل جوان و نوجوان، درونی کردن و عمق بخشی به باورها و ارزش های دینی اهمیتی دوچندان یافته است چراکه باورها و ارزش ها در زندگی انسان ها حکم پیشران و محرک برای رفتارها هستند و  تا زمانی که افراد شخصاً به یک درک و فهم درونی از موضوعات ارزشی و دینی نرسند وفاداری آنها صرفاً امری سطحی و ظاهری خواهد بود و با اولین تندباد شبهات، بدعت ها و عملیات روانی دچار تزلزل خواهد شد.

بنابراین اهتمام و توجه مناسب به مناسبت ها، رویدادها و آیین های مذهبی ازجمله فرصت های مغتنمی است که همگان بایستی به قدر وسع آن را جدی بگیرند. بدیهی است این توجه می تواند در چهار بعد اساسی توسط افراد، نهادها و رسانه های مختلف گسترش یاید؛ «اشاعه رفتارهای دینی»، «تقویت مناسک دینی»، «ایجاد تجربه دینی» و «تولید و انتقال دانش دینی» چهار سطحی هستند که همواره نیاز به بازتولید و بازنمایی مستمر دارند تا باورها و ارزش های دینی روز به روز سطح جامعه گسترش و در جان انسان ها نهادینه شود. 

پرداخت مناسب  به قیام حسینی و واقعه جان سوز کربلا و درس های بیشمارآن  بویژه امر به معروف و نهی از منکر بستر تأثیرگذاری است که می تواند هم روح افراد را صیقل دهد و هم قادر است روح ملت های آزاده و آگاه را متاثر سازد. این واقعه که در هزاره گذشته بوقوع پیوسته آنچنان بزرگ است که هر چه بیشتر در آن قور و تفحص می شود عظمت آن بیشتر مکشوف  می شود. این روزها را غنیمت بشماریم  و تا جای ممکن به ذکر و شنیدن و تعمق در خاطره ها،  درس ها و فلسفه قیام  عاشورا بپردازیم .

به قول رهبر فرزانه انقلاب :« حقیقتاً یک عمر می شود سخن از این حقیقتِ درخشان گفت. هرچه درباره عاشورا و قیام امام حسین علیه السّلام، فکر کنیم، متوجّه می شویم که این قضیه، از ابعاد مختلف دارای کشش و گنجایش اندیشیدن و بیان کردن است. هرچه فکر کنیم، ممکن است حرف های جدید و حقایق تازه ای را بیابیم... مقوله عزاداری حسین بن علی علیه السلام برکات احیای ذکر عاشوراست. تحقیقاً یکی از مهم ترین امتیازات جامعه شیعه بر دیگر جوامع مسلمان، این است که جامعه شیعه، برخوردار از خاطره عاشوراست. از همان روزی که موضوعِ ذکر مصیبت حسین بن علی علیه السلام مطرح شد، چشمه جوشانی از فیض و معنویّت در اذهان معتقدین و محبّین اهل بیت علیه السلام جاری گشت. این چشمه جوشان، تا امروز همچنان ادامه و جریان داشته است؛ بعد از این هم خواهد داشت و بهانه آن هم یادآوری خاطره عاشوراست. بیان ماجرای عاشورا، فقط بیان یک خاطره نیست. بلکه بیان حادثه ای است که دارای ابعاد بیشمار است. پس، یادآوری این خاطره، در حقیقت مقوله ای است که می تواند به برکات فراوان و بیشماری منتهی شود».

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه