شمانیوز

اختصاصی شمانیوز/

با تداوم روزهای کرونایی در آغاز سال تحصیلی جدید و تاکید بر ضرورت آموزش آنلاین، اپراتور اول تلاش کرد در مسیر ارتقای سطح کیفی سامانه شاد اقداماتی را صورت دهد که نتیجه این اقدامات با خبرهای خوشی برای همه افرادی که در عرصه آموزش کشور فعالیت دارند همراه است.

به گزارش شمانیوز، مطالعات و تجربیات بین المللی، مبین و مؤید این نکته‌است که توسعه پایدار و همه جانبه، الزاماً باید از بستر نیروی انسانی بگذرد و پیش شرط توفیق، تثبیت و تداوم هرگونه توسعه و تحولی، سرمایه گذاری در توسعه انسانی بمنزله رکن و هسته اصلی و محوری آن است.

به اعتقاد صاحبنظران، جامعه زمانی به اهداف خود دست می‌یابد که از طریق توسعه انسانی مسیر خود را هموار کند، در واقع بنیاد حیات جمعی انسان را تعلیم و تربیت تشکیل می‌دهد و ما «آنگونه زندگی می‌کنیم که تربیت می‌شویم». از اینرو، هر تعبیری که از توسعه داشته باشیم، برای رسیدن به آن تمامی‌تلاش‌ها بر دوش انسان‌هایی است که باید بار این غافله را به سر منزل مقصود برسانند.

در دنیای معاصر، نهاد آموزش و پرورش مسئولیت تربیت نیروی انسانی در جامعه را بر عهده دارد و مهمترین بستر تولید و تربیت نیروی انسانی بشمار می‌آید اما با ظهور و بروز بحرانی هایی نظیر شیوع ویروس کرونا این نهاد برای ادامه فعالیت های خود نیازمند همکاری و تعامل سایر حوزه هاست.

بر اساس این گزارش، با شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته جهش بزرگی در فرایند نظام آموزشی رخ داد به طوری که گفته می شود پیش ازاین فقط یک درصد از نظام آموزش عالی کشور مبتنی بر آموزش مجازی بود اما با شیوع این ویروس انقلاب بزرگی در این عرصه رخ داد به طوری که 100درصد نظام آموزشی کشور به صورت آنلاین ومجازی به فعالیت خود ادامه داد به طور کلی  کرونا موجب شده است که مدل آموزشی در کشور تغییر کند و بر همین اساس، آموزش مجازی به مدل آموزشی کشور اضافه شود. بی تردید این دستاورد با همکاری بین نظام آموزشی کشور و شرکت های خدمات رسان در حوزه ارتباطات و فناوری نظیر شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) حاصل شده است.

با شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال 98، اپراتور اول در کنار سایر خدمات حمایتی برای مقابله با این بحران، با اقدامی سریع و به موقع سامانه شاد را در اختیار نظام آموزشی کشور برای تسهیل در امر آموزش قرار داد تا دانش آموزان ومعلمان از ثمرات آن بهره مند شوند.

براساس این گزارش، سامانه شاد تنها تجربه همراه اول برای تسهیل در امر آموزش در بستری امن در فضای مجازی نیست بلکه این اپراتور از حدود6 سال گذشته، ایجاد زیرساخت آموزش آنلاین بر پایه بستری امن را برای کودکان استارت زده بود.

زیست‌بوم مجازی درسا از اردیبهشت ماه سال 1393 با هدف ترویج «دانایی، رشد، سرگرمی و اینترنت پاک» در بین کودکان و نوجوانان آغاز به کار کرد.سرویس‌های اصلی درسا شامل: درسابازار (بازار اندرویدی کودک و نوجوان) دنیای درسا (برنامک نظارت والدین) پرسا (سامانه پرسش و پاسخ درباره فضای مجازی) و اینترنت پاک است. درسا با ارائه این سرویس‌ها به خانواده‌ها زیست بوم مجازی مورد نیاز کودکان و نوجوانان را شکل داده‌است و به طور مستمر در تکمیل و ارتقای آن تلاش می‌کند. به بیانی: «درسا، همراه خانواده در فضای مجازی» است.

مهمترین اهداف درسا ایجاد فضای مجازی سالم برای کودکان و نوجوانان،همراهی با خانواده‌ها برای افزایش سواد و مهارت آنها در فضای مجازی وارائه اینترنت پاک برای خانواده‌ها است.

از دیگرتجربه های همراه اول در این باره می توان به عرضه سیم کارت های انارستان اشاره کرد. سیم‌کارت انارستان، سیم‌کارتی اعتباری رایگان است که برای مجموعه کودکان و نوجوانان (سنین 6 تا 18 سال) ایرانی و پاسخ به نیازها و خواسته‌های آنها طراحی شده است. این سیم‌کارت ضمن پوشش دادن تمامی نیازهای مکالمه و پیامک این گروه سنی، امکان استفاده از فضای اینترنتی سالم، امن و پرسرعت، با بسته های متنوع، متناسب با سن آنها را فراهم می‌کند. از طریق این سیم کارت امکان اتصال به دنیای بزرگی از برنامه‌های جذاب و مفید فراهم می شود.

استفاده از این سیم کارت دارای مزایایی چون عرضه محتواها، خدمات درسی و علمی درقالب 20 هزار ساعت فیلم آموزشی، 40 هزار نمونه آزمون به صورت آنلاین، محتواهای آموزشی دانش‌آموزی صدا و سیما، 2 هزار انیمیشن آموزشی (ویژه دبیرستان)، 2 هزار برنامه اندرویدی علمی و فکری و 8 هزار کتاب الکترونیکی برای دانش‌آموزان و برنامه های آموزش تولید محتوای الکترونیکی برای حدود 4000 معلم در سراسر کشور،فراهم سازی امکان مدیریت تبلت‌ها و تلفن‌های همراه و بومی کردن خدمات و محتوای آنها برای کودکان و نوجوانان، فراهم کردن الگوهای مناسب ارتباطاتی بین دانش آموزان و معلمین از طریق شبکه‌ اجتماعی بومی مختص کودکان و نوجوانان که مکمل ارتباطات واقعی درون مدارس وارائه محتواهای ارزشمند در قالب سرویس های نوین ارزش افزوده (VAS) از طریق پیامک و اینترنت است.

اما امسال با آغاز سال تحصیلی جدید و تداوم بحران کرونا مسئولان کشور برای جلوگیری از گستردگی این بحران بر تداوم آموزش آنلاین تاکید کردند بر همین اساس اپراتور اول این بار تلاش کرد در مسیر ارتقای سطح کیفی سامانه شاد اقداماتی را صورت دهد که نتیجه این اقدامات با خبرهای خوشی برای همه افرادی که در عرصه آموزش کشور فعالیت دارند همراه است.

بر اساس این گزارش، نسخه جدید برنامه شاد (اپلیکیشن شاد 2) جدی تر از گذشته در دستور کار مدارس قرار گرفته و به گفته وزیر آموزش و پرورش با توجه به شرایط کرونایی این اپلیکیشن نقش مهمی در فرایند اموزشی سال 99 دارد.

 در نسخه جدید سامانه شاد قابلیت های جدید اضافه شده است که شامل حضور غیاب، پخش زنده کلاسی، مکالمه تصویری، احراز هویت، ارتباط زنده یک طرفه و دو طرفه، تماس دوسویه، پروفایل دانش آموز و غیره است که بدون شک کیفیت آموزش و نظارت را ارتقا داده است؛ نسخه جدید شبکه شاد در سال تحصیلی 99 به یک پلتفرم آموزشی تبدیل شده که توانسته نیازهای بیش از 10 میلیون کاربر را بدون هیچ مشکلی پاسخگو باشد.

اکنون محتواهای آموزشی کاملی به شاد افزوده شده است به طوری که امکان اجرای فوق برنامه ها، ورزش، سلامت و فعالیت های پرورشی در شبکه شاد دیده شده است.

در اپلیکیشن جدید شاد، کنترل تکالیف، آزمون های تستی و تشریحی، تعبیه کارنامه، وجود داشبوردهای مدیریتی برای مدیران از صف تا ستاد پیش بینی شده است. ایجاد پروفایل حرفه ای معلم و دانش آموزان، امکان نظر سنجی وامکان ارائه پرزنت از دیگر امکانات است.

همراه اول برپایه بهره مندی از تجربه زیست بوم های قبلی خود  قرار است به مدت 15 سال ارائه خدمات اینترنتی در بخش آموزش را اجرا کند.

 

گزارش از : لیلا افلاکی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه