شمانیوز

رئیس هیات مدیره بانک کشاورزی در آیین تکریم و معارفه مدیر شعب بانک کشاورزی استان اردبیل :

مراسم تکریم و معارفه مدیر سابق و جدید شعب بانک کشاورزی استان اردبیل صبح روز پنجشنبه ۲۷ شهریور با حضور رییس هیات مدیره بانک کشاورزی و جمعی از مسئولان و مدیران شبکه بانکی استان در سالن اجتماعات این بانک برگزار شد.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، در این مراسم دکتر ماهی کار رئیس هیات مدیره بانک کشاورزی ضمن گرامیداشت ۲۷ شهریور روز ملی شعر و ادب فارسی گفت: بخش کشاورزی در افزایش تاب آوری در مقابل تحریم ها و مقاوم سازی پایه های اقتصاد ملی و تامین مواد اولیه سایر بخش ها و امنیت غذایی کشور، گسترش صادرات غیر نفتی، کاهش اثرات تهدیدات ملی نظیر تحریم های اقتصادی و ارتقای رشد اقتصادی کشور در نبود درآمد نفتی نقش بی بدیلی دارد و می توان گفت با توجه به ظرفیت های اقلیمی و اکولوژیک به ویژه موقعیت ژئوپلتیک استثنایی ایران در جهان، رشد و توسعه اقتصادی از مسیر کشاورزی می گذرد.

 

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ علیرغم رشد منفی ارزش افزوده کشور ، رشد آن در بخش کشاورزی 8.8% و سهم ارزش افزوده بخش موصوف از تولید ناخالص داخلی بدون نفت 9.2% شده است.

 

ایشان با اشاره به موانع و چالش های رشد و توسعه اقتصادی در بخش کشاورزی اظهار داشت: یکی از موانع مهم در این مسیر کمبود سرمایه است.

 

دکتر ماهی کار اشاره داشت: منابع تامین مالی بخش کشاورزی به طور مستقیم از بانک های تخصصی و غیر تخصصی بصورت رسمی و یا از منابع غیر رسمی تامین می شود و از آنجا که نرخ بهره منابع غیر رسمی بالاتر است و این معضل مشکلاتی را برای کشاورزان و فعالان عرصه تولید ایجاد می کند، لذا عمده نگاه ها در این مسیر به سمت بانک کشاورزی است. ضمن اینکه مطابق بند ذ ذیل ماده ۳۳قانون برنامه ششم مقرر شده است بانکهای غیر تخصصی 15%  از منابع و بانک کشاورزی 90%  از منابع خود را به این بخش اختصاص دهد.

 

رییس هیات مدیره بانک کشاورزی با اشاره به عملکرد این بانک گفت: در مجموع، بررسی های به عمل آمده نشان می دهد 8.1% تسهیلات پرداختی بانک به بخش کشاورزی تزریق شده است که اگر سهم بانک کشاورزی را از آن کسر کنیم سهم بانک غیر تخصصی در پرداخت تسهیلات در بخش کشاورزی 2% خواهد بود.

 

 وی با اشاره به عملکرد بخش کشاورزی گفت: در شرایط فعلی کل تولید در این بخش به ۱۲۲ میلیون تن، ضریب مکانیزاسیون کشاورزی به ۲/۱ اسب بخار در هکتار، اجرای سامانه نوین آبیاری به ۲/۴میلیون هکتار و ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی به ۴۷میلیون تن رسیده است که در تحقق این عملکرد، عوامل مختلفی و مهم تر از همه تسهیلات اعطایی بانک کشاورزی ، دخالت داشته است.

 

ایشان با اشاره به سال جهش تولید ملی گفت: در این راستا قدم های موثری از سوی بانک به عنوان سازمان تسهیل گر در زمینه تسریع در به اوج رساندن تولید و رفع موانع مرتبط با توسعه عملکرد بنگاه های تولیدی برداشته شده است که از آن جمله می توان به خروج از بنگاه داری و فروش املاک و اموال مازاد، تلاش برای کاهش مطالبات معوق، اولویت بخشی به و احدهای کوچک و متوسط برای پرداخت تسهیلات، حمایت از زنجیره های تولید، حمایت از محصولات اساسی و استراتژیک، حمایت از توسعه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس، زراعت چوب و گیاهان دارویی وتوسعه زارعت دیم اشاره کرد.

 

دکتر ماهی کار افزود: به اعتقاد کارشناسان این بانک، هرجا سبزینه ای است، نامی ، اثری و قدمی از خدمات و تسهیلات این بانک وجود دارد.

وی ادامه داد: درحوزه تامین مالی در شرایط فعلی نقش آفرینان جدیدی حاضر شده اندکه به دنبال ارائه محصولات و خدمات در زمان مناسب و بطور آنی از طریق ابزارها و کانال ها هستند. در این راستا بانک کشاورزی که نقش محوری در تامین مالی در حوزه اقتصاد کشاورزی دارد و در توسعه نظام های نوین پرداخت نیز جز بانکهای برتر در میان ۳۵ بانک موجود است، از این موضوع غفلت نورزیده و در مسیر تحقق اقتصاد هوشمند به دنبال استقرار بانکداری دیجیتال برای ارتقاء جایگاه خود در نظام بانکی است و در این مسیر طی پنج فاز، نقشه راه برای نیل به اهداف تحول دیجیتال را طراحی و تدوین کرده است.

 

رییس هیات مدیره بانک کشاورزی بیان داشت: درکنار این مسائل حمایت از ایده های نوآورانه و کسب وکارهای نوپا در قالب استارت آپ ها به منظور خلق ارزش افزوده برای مشتریان بانک در دو حوزه بانکی و کشاورزی از جمله مواردی است که در دستور کار این بانک قراردارد و تا کنون دو رویداد در بانک تحت عنوان های فین تک و زنجیره ارزش گیاهان دارویی برگزار شده است.

 

دکتر ماهی کار در پایان ضمن قدردانی از زحمات مهندس رضا نوری در طی مدت حضورشان در مدیریت شعب بانک کشاورزی استان اردبیل ، مهندس داود رجبی را به عنوان مدیر جدید این بانک معرفی و اظهار داشت: نامبرده تمامی مراحل گردش شغلی را در بانک به درستی طی طریق و با برنامه های مترقی در اختیار و همکاری بی بدیل مسئولان استانی و یاری کارکنان بانک کشاورزی به عنوان جهادگران واقعی عرصه اقتصاد خواهند توانست بیش از گذشته قدم های موثری در رشد و تعالی اقتصاد کشاورزی این خطه از ایران زمین بردارد.

 

 


 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied