شمانیوز
شما نیوز

درج ۱۵ نماد اختیار فروش تبعی ۱۵ شرکت در سامانه پس از معاملات

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از درج ۱۵ نماد اختیار فروش تبعی در سامانه پس از معاملات خبر داد.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی سمات، اختیار فروش تبعی شرکت های  فولادکاوه جنوب کیش، توسعه معادن و فلزات، ایران خودرو، بانک ملت، پتروشیمی فناوران، پتروشیمی شیراز، پتروشیمی جم، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، نفت بهران، خدمات انفورماتیک، سرمایه گذاری صنعت نفت، داروسازی اکسیر گروه صنعتی بارز، بانک پارسیان و گروه صنعتی مپنا در سامانه پس از معاملات درج شد.

اوراق اختیار فروش تبعی، به نوعی قراردادی برای بیمه کردن سهام است. درواقع شرکت منتشرکننده اوراق به سهامدار تضمین می‌دهد که در صورت افت قیمت سهام به پایین‌تر از قیمت اعمال‌شده در سررسید، سهم را در قیمت اعمال‌شده در اوراق اختیار فروش تبعی از سهامدار خریداری کند. اگر در زمان سررسید اوراق، قیمت سهم بالاتر از قیمت اعمال‌شده در اختیار فروش تبعی بود، ضرورتی برای استفاده از اختیار فروش اوراق وجود ندارد. اما اگر قیمت سهم پایین‌تر از قیمت اعمال‌شده در اوراق بود، سهامداران قادر به فروش اوراق خود در قیمت اعمال‌شده به ناشر هستند.

لازم به ذکر است تعداد اوراق اختیار فروش که هر فرد امکان خرید آن را دارد، محدود است. در صورتی که خرید سهامدار بیشتر از میزان مجاز درنظر گرفته شود، اوراق مازاد بدون اعتبار خواهد بود و هزینه پرداخت‌شده به شرکت منتشرکننده اوراق، داده خواهد شد. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied