شمانیوز

عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت ایران:

عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: وضعیت دهان از راه‌های مختلف به بیماری‌هایی فراتر از دهان ارتباط دارد به طوری که گاهی اوقات اولین نشانه بیماری در دهان خود را نشان می‌دهد. در موارد دیگر نیز عفونت‌های دهان مانند بیماری لثه می‌تواند با بیماری‌های نقاط دیگر بدن ارتباط داشته باشد.

دکتر معادی با اشاره به اینکه وضعیت بهداشت و دهان می‌تواند بر سلامتی کلی افراد تاثیر بگذارد، بیان کرد: هنگامی که لثه‌ها سالم هستند، باکتری‌های دهان معمولا وارد جریان خون نمی‌شوند. اما بیماری لثه امکان ورود باکتری را به درون جریان خون فراهم می‌کند. گاهی درمان‎های تهاجمی در دهان و دندان نیز باعث می‌شود که باکتری‌ها به درون جریان خون وارد شوند. در واقع داروها و درمان‌هایی که جریان بزاق را کاهش ‌می‌دهند یا تعادل طبیعی باکتری‌ها در دهان را به هم می‌زنند نیز ممکن است به تغییرات دهانی منجر شود که وارد شدن باکتری به جریان خون را ساده‌تر می‌کند.

عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه بیماری قلبی، انسداد شریان‌ها، سکته مغزی و عفونت باکتریایی پوشش داخلی دریچه‌های قلب با بهداشت دهان ارتباط دارد، افزود: باکتری‌هایی که از دهان وارد جریان خون می‌شوند و به شریان‌های قلب می‌رسند بر دستگاه‌های قلبی عروقی تاثیر می‌گذارند.

معادی ادامه داد: عفونت‌های باکتریایی تنفسی از طریق استنشاق قطرات ریز مایع از دهان و گلو به درون ریه‌ها به وجود می‌آید. این قطرات حاوی باکتری‌هایی هستند که می‌توانند درون ریه‌ها تکثیر کنند و به آن صدمه بزنند. باکتری‌هایی که درون حفره دهان رشد می‌کنند، به این ترتیب می‌توانند به خصوص در افرادی که دچار بیماری‌های بافت اطراف دندانی هستند، باعث عفونت‌های تنفسی مانند ذات‌الریه شوند. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان در این مورد نیز می‌تواند به سلامت تنفسی کمک کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied