شمانیوز

مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش به عنوان عالی‌ترین نهاد حاکمیتی در جزیره کیش، براساس چشم انداز، ماموریت‌ها و ارزش‌های بنیادین سازمان و با تحلیل نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهای منطقه و با توجه ویژه به اسناد بالادستی برنامه راهبردی سازمان را تدوین کرد .

به گزارش شمانیوز به نقل از ایلنا؛ ناصر آخوندی عضو هیات مدیره و معاون توسعه و مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش گفت: دورنمایی از برنامه‌ها، اقدامات و فعالیت‌ها از سال 1398 تا 1400 تبیین شده و واحدهای مختلف همسو، یکپارچه و به صورت نظام مند در جهت ماموریت و اهداف بلندمدت سازمان و منطقه هدایت گردیده‌اند.

وی افزود: این برنامه مورد پشتیبانی و حمایت کامل ریاست هیات مدیره و مدیرعامل محترم سازمان قرار داشته و در کلیه مراحل طراحی و تدوین آن از مشاورت صاحب نظران خبره و حمایت شورای مطالعات و تحقیقات راهبردی استفاده شد.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات سازمان منطقه آزاد کیش در راستای تامین مالی و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای کیش گفت: در نخست گام، سازمان منطقه آزاد کیش با هدف توسعه متوازن و انضباط مالی به بررسی موانع و معضلات پش روی سرمایه‌گذاری در این منطقه پرداخت و در این راستا شورای عالی ت امین مالی در سطح مدیران ارشد سازمان و همکاری خبرگان حوزه‌های اقتصاد و تامین مالی تشکیل و به بررسی و ارایه راهکار در این خصوص مبادرت ورزید. دراین راستا، سعی شد تا ضمن ارایه راهکاریهای مناسب، نحوه تامین مالی اقتصاد کیش با استفاده از پتانسیل‌های بازار سرمایه به عنوان یک فرصت کم‌نظیر، بررسی و عملیاتی شود.

عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش افزود: رشد 600 درصدی درآمدهای سازمان منطقه آزاد کیش از محل تصویب پروژه‌های جدید، برگزاری جلسات کمیسیون اقتصادی و ارزشیابی و بررسی صدها طرح پیشنهادی ا ولیه با 506 درخواست بود که در این میان 90 مورد واگذاری در حوزه‌های گردشگری، نمایشگاهی، خدماتی، آموزشی و فرهنگی و مسکونی صورت گرفت. برای اجرای  90 طرح مصوب شده، بالغ بر 11 هزار و 680 میلیارد ریال زمین واگذر که این رقم در مقایسه با سال 1397 در حدود 600 درصد افزایش یافته است. در عین حال، با احتساب سیر ارقام قراردها و الحاقیه‌ها درآمد سازمان از محل و اگذاری و الحاقیه‌ها به بیش از 13 هزار ملیارد ریال رسیده است.

 به گفته وی، جلوگیری از خام فروشی زمین با کاربری مسکونی در قالب مشارکت از دیگر برنامه‌های مدنظر بوه که با هدف جلویگری از خام فروشی و کنترل قیمت و در عین حال ایجاد ارزش افزوده مناسب برای این نوع کاربری، زمین‌های مسکونی قابل واگذاری را با محوریت هلدینگ سرمایه‌گذاری و توسعه کیش در قالب مشارکت با سرمایه‌گذاران واقعی به فراخوان گذاشت.

ناصر آخوندی افزود: بهره‌مندی سازمان منطقه آزاد کیش از شیوه‌های نوین تامین مالی بازار سرمایه یکی دیگر از برنامه‌های اتخاذ شده بود که دستاوردهای زیادی به دنبال داشت؛ انتشار 3 هزار میلیارد ریال صکوک اجاره به منظور توسعه ترمینال فرودگاهی کیش، آماده سازی شرکت هواپیمایی کیش ایر برای عرضه سهام در بورس و یا فرابورس و برنامه‌ریزی برای افزایش سرمایه آن تا سقف 12 هزار میلیارد ریال، ثبت هلدینگ سرمایه‌گذاری و توسعه کیش نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و آماده‌سازی آن برای عرضه سهام در بورس و یا فرابورس، طراحی 2 صندوق زمین و ساختمان به ارش 6 هزار یمیارد ریال با یهدف جذب نقدینگی سرگردان در جامعه از طریق بازاذ سرمایه، ایجاد ارزش افزوده مناسب و جلویگری از خام فروشی زمین، طراحی نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور به ارزش 200 هزار میلیارد ریال بر پایه دارایی‌های راکد و استیجاری سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت‌های تابعه، انتشار 6 هزار میلیارد ریال اوراق دین بر پایه چک‌های آتی دریافتی از سرمایه‌گذاران در جزیره کیش با هدف تزریق آن به پروژه‌های زیربنایی و در نهایت کاهش هزینه مالی و تسویه بخشی از بدهی‌ها به پیمانکاران پروژه‌های زیرنبایی در قالب تهاتر، اتفاقات ارزشمندی است که محقق شده‌اند.

معاون توسعه و مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش 2200 میلیارد ریال از بدهی خود به پیمانکاران را که عمدتا در حوزه زیرنابیی صورت گرفته در قالب تهاتر با املاک تسویه کرده است. این املاک عمدتا از محل بخشی از بدهی سرمایه‌گذاران به سازمان که توان پرداخت آن را نداشته و پروژه‌ ها متوقف شده بود، دریافت و با طلب پیمانکاران از سازمان تسویه شده است. همچنین تسویه بخشی از بدهی‌ها به پیمانکاران از پروژه‌های زیربنایی در قالب LC داخلی انجام شده است.

این در حالی است که سازمان منطقه آزاد کیش با هدف تسویه بدهی خود به پیمانکاران و تقویت بنیه مالی ایشان برای ادامه اجرای پروژه‌ها طی تفاهم با بانک‌های صادرات و ملت به گشایش اعتبار اسنادی داخلی به نام پیمانکاران و با ضمانت و تسویه سازمان منطقه آزاد کیش تا سقف 10 هزار میلیارد ریال اقدام کرد.

عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه با اشاره به برگزاری جلسه مجمع عمومی سازمان در تهران گفت:‌پس از دریافت گزاش حسابرس در موعد مقرر به تاریخ 22 تیرماه، به دلیل وضعیت خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا در تیر و مرداد، طبق تشخیص مجمع در تاریخ‌های 19 شهریورماه برگزار شد.

وی افزود: پس از تایید صورت‌های مالی با توجه به گزاش حسابرس، اعضای محترم مجمع از دو منظر گزارش حسابرس و عملکرد مدیریت منعکس در صورت‌های مالی رضایت خود را ابراز داشتند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه