شمانیوز

در منطقه آزاد قشم برگزار می شود؛

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از برگزاری کارگاه آموزشی زمین شناسی و مورفولوژی کارست با هدف آشنایی بیشتر با علوم زمین شناختی و گنبد نمکی جزیره به عنوان یک اثر جهانی، طبیعی و ملی به ثبت رسیده، خبر داد.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، علیرضا امری کاظمی با اشاره به لزوم آشنایی با میراث زمین شناختی جزیره توسط اهالی فن و ساکنان آن به منظور انتقال این دانش به آیندگان، بیان داشت: کارگاه آموزشی زمین شناسی و مورفولوژی کارست یک کارگاه تئوری یک روزه است که برای گذراندن آن لازم است شرکت کنندگان، دوره آموزشی غارپیمایی را گذرانده و با اصول اولیه غار آشنا باشند.

وی سرفصل های آموزشی در این دوره را برشمرد و گفت: نقشه نگاری (کارتوگرافی)، سنگ ها، چگونگی عمل کارست، گسل‌ها و غارها، کانی شناسی، چشمه های کارستی، رده بندی کارست و عوامل تخریب کارست با هدف آشنایی با مقدمات علوم زمین شناسی و کارست و خوانش نقشه های زمین شناسی و تاثیر کارست در گسترش غارها در این دوره آموزش داده خواهد شد.

به گفته امری کاظمی، واژه کارست به مجموعه ای از فرآیند های زمین شناسی و پدیده های حاصل از آن ها در پوسته و سطح زمین گفته می شود که عمدتا شامل پدیده های ناشی از انحلال سنگ ها است و با تشکیل باز شدگی ها، تخریب و تجزیه ساختمان سنگ ها وایجاد نوع ویژه ای از گردش آب، نوع خاص توپوگرافی منطقه و بالاخره تشکیل نوع خاصی از زهکشی آشکار می شود و زیبایی های زمین شناختی خارق العاده ای در مناطق مختلف ایجاد می کند.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم ادامه داد: با توجه به این که تقریبا یک پنجم از سطح کره زمین توسط کارستی است و  بیش از ۲۵ درصد جمعیت جهان یا مستقیماً روی مناطق کارستی زندگی می‌کنند و یا آب مورد نیاز خود را از منابع کارستی تامین می‌کنند (در ایران حدود ۱۱ درصد از سطح کل کشور و ۹۰ درصد از ارتفاعات زاگرس از سازنده‌ای کارستی تشکیل شده است)، اهمیت شناخت این پدیده زمین شناختی بیش از پیش نمایان است.

امری کاظمی همچنین به نقش این پدیده ها در ساخت زیبایی های بصری و زمین شناسی در جزیره قشم تاکید داشت و افزود: علاوه بر این که کارست ها از دیدگاه منابع معدنی شامل ذخایر بزرگی از منابع انرژی و سوخت فسیلی هستند، جذابیت‌های گردشگری آن ها را که منجر به جلب گردشگران تخصصی در حوزه علم زمین شناسی و طبیعت گردی می شود، نمی توان نادیده گرفت.

یادآور می شود؛ کارگاه آموزشی زمین شناسی و مورفولوژی کارست به همت هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم و در هماهنگی با مدیریت ژئوپارک جهانی قشم، روز چهارشنبه ۷ آبان ماه به مدت ۸ ساعت و به صورت تئوری برگزار می شود. علاقمندان می توانند به منظور اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره واتس آپی 09175500090 تماس حاصل نمایند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied