شمانیوز

میزان فعالیت مشاورین املاک، تراز رونق بازارمسکن؛

افزایش قیمت مسکن، درکنار مشکلاتی که برای متقاضیان خرید یا اجاره خانه به همراه آورده، اصناف مرتبط با صنعت ساختمان و شغل های وابسته به این بخش را نیز تحت تاثیر قرار داده است. یکی از این مشاغل که ارتباط مستقیمی با بازار مسکن دارد، مشاورین املاک هستند که شوربختانه مدتی است فعالیت آنها با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

افزایش قیمت مسکن، درکنار مشکلاتی که برای متقاضیان خرید یا اجاره خانه به همراه آورده، اصناف مرتبط با صنعت ساختمان و شغل های وابسته به این بخش را نیز تحت تاثیر قرار داده است. یکی از این مشاغل که ارتباط مستقیمی با بازار مسکن دارد، مشاورین املاک هستند که شوربختانه مدتی است فعالیت آنها با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

 

 میزان فعالیت مشاورین املاک را می توان به عنوان تراز فعالیت های مسکنی متولیان این بخش و موفقیت اجرای سیاست های آنها دانست. به طوری که هر چه میزان خرید و فروش اعلام شده از سوی این صنف بیشتر شود، نشان دهنده رونق و افزایش تولید مسکن است. منتها این آمار، در سال 99 با رکود بی سابقه ای مواجه شده که از سال 69 تا امروز این تعداد معامله در بازار املاک ایران بی سابقه است. به این صورت که از ابتدای سال 99 تاکنون تنها 2 هزار و 855 معامله ملکی در تهران رقم خورده است.

 

گفتنی است این مهم در مناطق شمالی شهر محسوس تر بوده که دلیل آن افزایش قیمت و مهاجرت ساکنین این مناطق به محله های ارزان تر شهر بوده است. قلهک نیز یکی از این مناطق است که اتفاقا پیش از تشدید رکود صنعت ساختمان، تعداد معاملات املاک این منطقه و تعداد متقاضیان خرید آپارتمان در قلهک بیش از سایر محله ها بود. در ادامه به شرایط کنونی محله قلهک برای سکونت، و نوسانات قیمت املاک این منطقه نگاهی می اندازیم:

 

زز

 

قلهک، محله سکونت نامداران ایرانی

 

قلهک یکی از مناطق بسیار قدیمی تهران است که از گذشته به عنوان یکی از محله های خوب پایتخت به شمار می رفته. از این رو افراد بزرگی در این منطقه بزرگ شده اند که تا پیش از سفر ابدی، همچنان در این محله سکونت داشتند. در بین اهالی مشهور قلهک می توان به شهید بهشتی، شهید مطهری و استاد عباس کیارستمی اشاره کرد.

 

همچنین علاوه بر سکونت افراد معروف، بناهای ماندگاری همچون باغ سفارت انگلستان، کوچه ده که امروزه با نام کوچه سجاد شناخته می­شود، کوچه تلفنخانه که نام فعلی آن را خیابان شهید یزدانیان نامیده اند وخانه موزه شهید بهشتی نیز در این محله واقع شده است.

 

قیمت خرید آپارتمان در قلهک و نوسانات 5 ساله آن؛

 

ابتدای سال 94 هر متر مربع آپارتمان در قلهک با متری 8 میلیون تومان خرید و فروش می­شد. این قیمت تا سال 96 با شیب ملایمی در حال افزایش بود و در آبان ماه به 10 میلیون و 900 هزار تومان رسید. این قیمت ها طی یکسال 8 میلیون تومان افزایش داشت و در آبان 97 به 18 میلیون تومان رسید.

 

قیمت خرید آپارتمان در قلهک در سال 98 به صورت ناباورانه ای با رشد همراه شد و در آبان ماه به قیمت 28 میلیون تومان رسید. افزایش قیمت مسکن از این نقطه به بعد از کنترل خارج شد و در بعضی از ماه ها، افزایش دو الی 4 میلیون تومانی در هر متر مربع املاک منطقه 1 تا 3 تهران روی داد. به این صورت سال 99 رکورد افزایش قیمت خرید آپارتمان در قلهک اتفاق افتاد و طی 4 ماه این نرخ به 50 میلیون تومان رسید.

 

لل

 

قلهک روی نقشه و مسیرهای دسترسی به آن

 

تقاضای بسیار زیاد سکونت در مناطق شمالی شهر بی دلیل نبوده و می توان گفت استقبال قشر زیادی از اقشار پردرآمد جامعه از یک محله، به خاطر وجود مولفه های سکونت مناسب، همراه با آرامش و آسایش آن منطقه است. جانمایی و آب و هوای قلهک، در کنار موقعیت اجتماعی آن، می­تواند مهم ترین دلیل این تقاضا و جذابیت این محله برای سکونت بسیاری از مردم باشد.

 

گفتنی است قلهک در بین محله های زرگنده، دروس، احتشامیه و محله درب دوم و قبا قرار دارد. همچنین مسیر اصلی تمام این محله ها از خیابان شریعتی می­گذرد و این مهم ترافیک نسبی را در این خیابان همیشگی کرده است.

 

لازم به ذکر است مسیرهای اتوبانی به این محله بزرگراه شهید مدرس، اتوبان شهد صدر و صیاد شیرازی است. همچنین می توان از اتوبان همت نیز به این محله رسید. در مجموع تا نزدیکی قلهک را می توان از طریق یکی از اتوبان های فوق، بدون ترافیک زیاد طی کرد.

 

اع

 

گذری به تاریخ قلهک

 

قلهک نخستین محله شمیرانات محسوب می شود که از گذشته دارای قنات و رودخانه های متعددی بوده که به اطراف این منطقه منشعب شده است. یکی از رودخانه ها به سمت سفارتخانه خارجی ها و دیگری به سوی قصرهای اعیانی و باغهای ییلاقی درباریان یا کارمندان آنها می رفته است.

 

گفتنی است اولین تماس تلفنی که از شمیران با تهران برقرار شد، از محله قلهک و در تلفن خانه ای که در کوچه تلفنخانه (شهید یزدانیان فعلی) بود، گرفته شد.

 

 لازم به ذکر است منوچهر ستوده در کتاب خود محله قلهک را اینگونه تشریح کرده است: قلهک در دو طرف جاده قدیم شمیران واقع شده که از شمال به تجریش و از جنوب به اراضی چالهرز و داوودیه، از مشرق به دروس و از مغرب به تپه های الهیه و قسمتی از زرگنده محدود می شود.

 

اا

 

اجاره آپارتمان در قلهک

 

در دهه های 80 و 90 بسیاری از پیمانکاران وارد این محله شده و به ساخت واحدهای بزرگ متراژ و لوکس پرداختند. این مهم باعث شد، صرفا افراد با توان مالی مناسب، مستاجران این محله شوند. به این صورت که باید در کمترین حالت، برای اجاره آپارتمان در قلهک مبلغی نزدیک 1 میلیارد تومان بپردازند. لازم به ذکر است این نرخ در سال 99 تشدید شد و باعث کاهش تقاضا برای بازار اجاره آپارتمان در قلهک شد.

 

گفتنی است هنوز هم تعداد کمی آپارتمان کوچک برای متقاضیان وجود دارد که به دلیل تعداد کم آنها، رقابت برای اجاره آپارتمان در قلهک با قیمت پایین، بسیار زیاد است. از این رو باید با استفاده از ابزارهای نوین جستجوی ملک، با مشاوران املاک آن منطقه ارتباط برقرار کرده و با مالکان آن واحدها وارد گفت و گو شد. به این صورت می توان از طریق سامانه اینپین، نیازها و سلایق خود را وارد سامانه کرده و خانه مورد مناسب اجاره را در این محله پیدا کرد و یا برای این امر با مشاورین املاک آن منطقه وارد مذاکره شد. این مهم را اینپین با بهره گیری از هوش مصنوعی در فعالیت های خود به ارمغان آورده است.

 

لازم به ذکر است سامانه اینپین علاوه بر معرفی فایل های موجود در سامانه، نیاز متقاضیان را برای مشاورین املاک منطقه ارسال می کند تا پروسه جستجوی ملکی با سرعت و کیفیت بیشتری انجام شود. این مهم به راحتی با ورود به سامانه اینپین امکان پذیر است. به این صورت که می توان با وارد کردن واژه اینپین در مرورگر سیستم هوشمند خود، یا دریافت برنامه اینپین از طریق بسترهای دریافت اپلیکیشن، به راحتی بهترین ابزار را برای خرید، فروش یا اجاره در اختیار داشت و با استفاده از آنها به خانه رویایی خود رسید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied