شمانیوز

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، روند کاهشی قیمت ها را در حوزه های ارز و طلا و خودرو پیش بینی کرد.

به گزارش شمانیوز و به نقل از خبر 24 ؛ سید علیرضا عظیمی پور کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی نوشت: از نیمه های بهار امسال رشد مستمر قیمت ارز بگونه ای بود که گویی ریسک ناشی از انتخاب مجدد ترامپ پیش خور می شد. بطوریکه بسیاری هم در این بازار و هم سایر بازارها برای سود بیشتر و حفظ ثروت خود نسبت به خرید طلا، زمین، ملک، خودرو، اوراق قرضه، صندوقهای سرمایه گذاری و سهام شرکتهای بورسی خصوصا شرکتهای وابسته به دلار اقدام نمودند. طبیعتا گروهی نیز بدون مطالعه کافی و تحلیل اطلاعات مالی به امید سود کوتاه  اقدام به سرمایه گذاری کرده اند، غافل از اینکه بازدهی بالا و غیرمتعارف در کوتاه مدت، ناشی از فریبکاری است.


حال این سوال مطرح است که اوضاع بازارهای مالی چگونه خواهد شد؟

انتظار میرود با تداوم کاهش نرخ ارز در روزهای پیش رو، بیشترین ریزش قیمتها را در بازارهایی شاهد باشیم که وابستگی جدی به دلار دارند. لذا ارز، طلا و خودروهای خارجی که عمدتا بدلایل سفته بازی در ماه های اخیر از رشد قیمتهای بالا و حتی حبابی برخوردار بودند و از جمله بازارهایی هستند که فاقد دستگاه نظارتی و یا تنظیم کننده قوانین و مقررات هستند، بشدت تحت تاثیر قرار می گیرند.

در مرحله بعد و البته با شدت کمتر، سایر بازارهایی که سرمایه گذاران برای حفظ و ارتقای ارزش ذخایرشان در آنها فعال هستند با ریزش و تعدیل قیمت مواجه خواهند شد. بازار ملک و ساختمان، صندوقهای پایه طلا و سهام شرکتهای بورسی که قیمت تابلو آنها در ارتباط مستقیم با ارز قرارداد، از این دست هستند.

قطعا سهام شرکتهای بورسی که صنایع آنها وابستگی اندکی به ارز دارد و صندوقهای سرمایه گذاری کمترین کاهش را تجربه خواهند کرد.

لذا سرمایه گذاران با توجه به اصلاح شاخص بورس طی دو ماه اخیر و همچنین انتشار گزارشهای عملکرد حسابرسی شده شرکتها تا پانزدهم آذرماه، در کنار احتمال ادامه روند کاهش نرخ ارز طی روزهای آینده می توانند از فرصت مناسب خرید سهام شرکتهای مطمئن در بورس با انتظار بازدهی در افق حداقل یک ساله بهره ببرند و شاهد ورود سرمایه به بازار بورس باشیم.
 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied