شمانیوز

رپرتاژ آگهی//

مسئله راه اندازی کسب و کار اینترنتی یکی از جذاب‌ترین مفاهیمی است که در عصر و زمانه حاضر بین کارآفرینان و صاحبان کسب و کار مطرح می‌شود.

مسئله راه اندازی کسب و کار اینترنتی یکی از جذاب‌ترین مفاهیمی است که در عصر و زمانه حاضر بین کارآفرینان و صاحبان کسب و کار مطرح می‌شود. بسیاری از افراد در پی این هستند که کسب و کار خود را در اینترنت راه اندازی کنند ولی یک سوال مهم برای اکثر این افراد پیش می‌آید و آن هم این است:

چگونه کسب و کار خود را در اینترنت راه اندازی کنم؟

پاسخ به این سوال واقعاً آسان است. منظور از کسب و کار اینترنتی، عرضه و فروش محصولات و خدمات در وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی است. در این مقاله تصمیم داریم به این مسئله بپردازیم و ببینیم که راه اندازی کسب و کار در سایت و رسانه‌های اجتماعی واقعاً چگونه است؟ چه مزایایی دارد؟ باید چه مراحلی را طی کرد؟ در صورتی که شما هم اشتیاق دارید تا بدانید باید چگونه کسب و کار خود را در اینترنت راه اندازی کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

چگونه سایت بسازیم

اصلاً چرا کسب و کار اینترنتی؟

در دنیای امروز تغییرات زیادی در زمینه‌ کسب و کار به وجود آمده است. اگر روی عادت‌ها و تمایلات مشتریان مطالعه کنید، متوجه خواهید شد که سلایق مشتریان در چند سال اخیر به صورت کامل تغییر کرده است. مشتریانی که چند سال پیش حاضر نبودند هیچ چیز از اینترنت بخرند، امروز حتی مواد غذایی روزانه و ساده‌ترین لباس‌های خودشان را از فروشگاه‌های اینترنتی خریداری می‌کنند و این در نوع خود یک تحول بسیار بزرگ است. در چنین جهانی راه اندازی کسب و کار اینترنتی (راه اندازی سایت و حضور فعال در رسانه‌های اجتماعی) دیگر یک مزیت نیست بلکه یک باید است؛ به این معنا که در آینده نه چندان دور کسب و کارهای کنونی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. کسب و کارهایی که تصمیم می‌گیرند اینترنتی شوند و از طریق اینترنت به مشتریان خود خدمات بدهند
 2. کسب و کارهایی که هیچ وقت به این نتیجه نمی‌رسند که باید اینترنتی شوند و در نتیجه حذف می‌شوند

ویروس کرونا با همین کوچکی خیلی مسائل را به بشریت آموخت و یکی از این مسائل آن بود که اکنون دیگر زمان آن رسیده است که کسبب و کار خود را اینترنتی کنیم. سوالی که پیش می‌آید این است که مگر کسب و کار اینترنتی چه مزایا و نقاط قوتی دارد که متخصصان کسب و کار و کارآفرینی تا این حد روی آن تأکید دارند؟ در ادامه به این مزایا و نقاط قوت اشاره خواهیم کرد:

مزایای کسب و کار اینترنتی

 • با راه اندازی کسب و کار اینترنتی، صاحب کسب و کار خودمان می‌شویم و از قید و بند کارمندی آزاد می‌شویم.
 • راه اندازی کسب و کار اینترنتی به سرمایه چندانی احتیاج ندارد. با کمترین سرمایه ممکن می‌توان یک کسب و کار بی‌نظیر راه اندازی کرد.
 • کسب و کار اینترنتی محدودیت زمانی و مکانی ندارد. مشتریان در هر نقطه از کشور که باشند می‌توانند در هر ساعت از شبانه روز محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.
 • می‌توانیم همزمان چند کسب و کار اینترنتی را با هم مدیریت کنیم و به جلو ببریم.
 • راه اندازی کسب و کار اینترنتی به هیچ گونه تجهیزات و لوازم خاصی احتیاج ندارد.
 • هزینه‌های انبار شامل حال ما نمی‌شود و لازم نیست که یک انبار اجاره کنیم و محصولات خود را در آن بریزیم.
 • باعث صرفه‌جویی در زمان مشتریان و صاحب کسب و کار می‌شود.
 • امکان کار کردن از منزل برای کشورهای خارجی را فراهم می‌کند.
 • امنیت شغلی بهتری نسبت به کسب و کارهای حضوری دارد.
 • در کسب و کار اینترنتی هزینه لازم برای بازاریابی خیلی کمتر می‌شود.

این مواردی که بیان شد در واقع بخشی از مزایای کسب و کار اینترنتی است. حال در این مقاله قصد داریم تمرکز خود را روی راه اندازی سایت بگذاریم و مزایا و شیوه آن را مورد بررسی قرار دهیم:

مزایای طراحی سایت برای کسب و کار اینترنتی

یکی از کارهای مهمی که برای راه اندازی کسب و کار اینترنی باید انجام دهیم این است که یک سایت برای کسب و کار خود راه اندازی کنیم. برخی از کارآفرینان به این مسئله فکر می‌کنند که واقعاً چرا باید سایت راه اندازی کنیم؟ چرا تمام متخصصان اینترنتی تا این حد روی راه اندازی سایت تأکید دارند؟ در ادامه این بخش از مقاله قصد داریم مزایای طراحی سایت برای کسب و کار اینترنتی را بیان کنیم:

1. همیشه در دسترس مشتریان و مخاطبان بالقوه خواهید بود

اولین مزیتی که سایت در اختیار شما می‌گذارد این است که می‌توانید به صورت 24 ساعته و در هفت روز هفته در اختیار مخاطبان بالقوه و مشتریان خود باشید. چنین امکانی در کسب و کار حضوری وجود ندارد ولی طراحی سایت به شما این امکان را می‌دهد که همیشه به مشتریان و مخاطبان خود خدمات ارائه کنید و محصولات خود را به آن‌ها بفروشید. از طرفی شما هم همیشه به مشتریان دسترسی دارید. به عنوان مثال هیچ محدودیتی برای ارائه خدمات و محصولات خود ندارید. می‌توانید تولید محتوا کنید و در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید تا هر کاربری نام محصول مورد نظر خود را که در سایت شما هم موجود است، جستجو کرد، سایت شما بالا بیاید.

2. هزینه بازاریابی شما به شدت کاهش می‌یابد

یکی از مزایای مهم سایت این است که می‌تواند هزینه بازاریابی را به شدت کاهش دهد. امروزه تولید محتوا و بازاریابی دیجیتال، تنها شکلی از بازاریابی است که باقی مانده است و به همین خاطر اگر افراد بتوانند محتوای خوبی تولید کنند و این محتوا را از نظر اصول سئو بهینه‌سازی کنند، موتور جستجوی گوگل به آن‌ها این امکان را می‌دهد در صدر نتایج جستجو قرار بگیرند و در نتیجه مشتریان بیشتری به آن‌ها مراجعه کنند. با توجه به مطالبی که بیان شد خیلی راحت می‌شود فهمید که هزینه بازاریابی پس از طراحی سایت به شدت کاهش می‌یابد و با کمترین هزینه ممکن می‌توان به بیشترین حد از بازگشت سرمایه رسید.

3. فروش شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد

یکی از مزایای راه اندازی سایت برای کسب و کار این است که می‌توانیم فروش خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم. یکی از مفاهیم اصلی و اساسی اینترنت این است که هر چه مخاطب بیشتری داشته باشید قاعدتاً تعداد بیشتری از این مخاطبان به خرید از شما تمایل پیدا می‌کنند و در نتیجه فروش بیشتری خواهید داشت. اگر بتوانید محتوای خوبی تولید کنید و اعتماد مشتریان خود را جلب کنیدف شک نداشته باشید که می‌توانید یک فروش عالی داشته باشید. به همین خاطر است که کسانی که سایت راه اندازی می‎‌کنند و طبق قوانین پیش می‎روند خیلی سریع درآمد مورد نظر خود را خلق می‌کنند.

4. اعتبار کسب و کار شما به میزان قابل توجهی بیشتر می‌شود

توجه داشته باشید که کسب و کارهایی که سایت دارند، در نگاه مشتریان کسب و کارهای مدرن و باکلاسی هستند و به همین خاطر تعداد مشتریان آن‌ها به میزان قابل توجهی بالا می‌رود. مشتریان تمایل دارند از کسب و کاری خرید کنند که اعتبار بالایی داشته باشد و شما تنها با راه اندازی یک سایت می‌توانید اعتبار کسب و کار خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. تا به اینجای کار تلاش کردیم یک آشنایی کلی از طراحی سایت به دست بیاوریم. در ادامه قصد داریم نگاهمان را تخصصی‌تر کنیم و ببینیم که برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی باید سایتمان را چگونه راه اندازی کنیم.

اولین گام در راه اندازی سایت؛ انتخاب سیستم مدیریت محتوا

اولین گام در راه اندازی سایت این است که ببینیم باید سایت خود را از نوعی انتخاب کنیم. به طور کلی سایت‌ها به دو نوع تقسیم می‌شود:

 1. سایت ایستا یا استاتیک: این سایت‌ها تصاویر و متن‌های ثابتی دارند. این مدل از سایت‌ها فقط توسط طراح ویرایش می‌شوند و امکان مدیریت محتوا در آن‌ها وجود ندارد.
 2. سایت پویا یا دینامیک: این نوع از سایت‌ها همان طور که نامشان پیدا است، امکان ویرایش تصاویر و متن‌ها در آن‌ها وجود دارد. اصلی‌ترین خصوصیتی که این سایت‌ها دارند، استفاده از پایگاه داده است.

در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق سایت‌ها به صورت پویا و دینامیک طراحی و راه اندازی می‌شوند. سایت‌هایی که پویا و دینامیک هستند، خودشان به دو دسته تقسیم می‌شوند»

 1. سایت‌هایی که به کمک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس طراحی می‌شوند
 2. سایت‌هایی که برای کاربری خاص طراحی می‌شوند

به طور کلی سیستم‌های مدیریت محتوا و به خصوص وردپرس آنقدر مزیت داشتند و به قدری کار با آن‌ها راحت بود که باعث شدند که همه کاربران برای طراحی سایت از این سیستم‌ها استفاده کنند.

سوالی که بسیاری از کاربران می‌پرسند این است که بهترین سیستم مدیریت محتوا چیست؟ پاسخ بسیاری از متخصصان و کارشناسان به این سوال این است که بهترین سیستم مدیریت محتوا وردپرس است اما چرا؟ در ادامه به این پرسش، پاسخ می‌دهیم.

چرا وردپرس را برای طراحی سایت انتخاب کنیم؟

وردپرس یکی از پرکاربردترین، محبوب‌ترین و بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا است که به کمک آن می‌توانید در کمتر از یک سایعت یک سایت بی‌نظیر و کامل را طراحی کرد و حتی امکان راه اندازی فروشگاه اینترنتی را هم در اختیار مخاطبان و کاربران خود قرار می‌دهد. در ادامه تنها به چند مورد از مزایای سیستم مدیریت محتوای وردپرس اشاره خواهیم کرد:

 1. سیستم مدیریت محتوای وردپرس کاملاً رایگان است و با استفاده از این سیستم می‌توانید خیلی راحت و به صورت رایگان (البته باید هاست و دامنه را خریداری کنید) سایت خود را راه اندازی کنید.
 2. سرعت نصب این سیستم مدیریت محتوا خیلی بالا است و به همین خاطر در زمان کاربران هم صرفه‌جویی می‌شود.
 3. نکته مهمی که در مورد این CMS وجود دارد این است که حجم پایینی دارد و به همین خاطر سرعت کار با آن بسیار بالا است.
 4. محیط مدیریتی این سیستم مدیریت محتوا کاربرپسند است و کاربران خیلی راحت می‌توانند با آن کار کنند.
 5. امکان شخصی‌سازی سایت به کمک سیستم مدیریت محتوای وجود دارد. به این خاطر که این CMS دارای کلی افزونه و پلاگین است که به کمک این پلاگین‌ها می‌توانید سایت خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید. همچنین یک نکته دیگر در مورد این سیستم مدیریت محتوا وجود دارد و آن وجود قالب‌های متعدد است. با وجود این قالب‌ها می‌توان کاری کرد که سایت ما با تمام سایت‌های وردپرسی دیگر متفاوت باشد.
 6. مزیت دیگر سایت‌‎های وردپرسی این است که سازگاری شگفت انگیزی با موتورهای جستجو دارند و به همین خاطر اگر سایت خود را با استفاده از وردپرس طراحی و راه اندازی و محتوای خوب کنید، احتمال قرار گرفتن شما در بهترین نتایج جستجوی گوگل بالا است.
 7. راه اندازی سایت با استفاده از وردپرس شما از هرگونه کدنویسی بی‌نیاز می‌کند. هیچ نیازی به کدنویسی ندارید و خیلی راحت می‌توانید سایت خودتان را طبق سلیقه خود راه اندازی کنید.

حالا که با مزایای طراحی سایت با استفاده از وردپرس اشاره کردیم زمان آن رسیده است که سراغ مراحل طراحی سایت برویم و ببینیم که چگونه می‌توانیم یک سایت خوب با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی کنیم.

مراحل طراحی سایت با استفاده از وردپرس

در صورتی که تمایل دارید سایت خود را با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی کنید، باید یک سری مراحل را پشت سر بگذارید. این مراحل عبارت است از:

1. تهیه هاست

اولین گامی که باید برای طراحی سایت خود برداریم این است که باید یک هاست خریداری کنیم. هاست به معنای میزبان است. در واقع فضای هاست، میزبان سایت ما و اطلاعاتش خواهد بود و ما این اطلاعات را در هاست ذخیره‌ می‌کنیم. توجه داشته باشید که در صورتی که می‌خواهید سایت خود را با سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی کنید نیاز به یک هاست لینوکسی خواهید داشت.

2. خرید دامنه

دومین گام برای طراحی سایت این است که یک نام دامنه با پسوند دات کام (.com) یا دات آی آر (.ir) خریداری کنید. همیار آکادمی به عنوان یکی از مراکز مهم برای طراحی سایت آموزش‌های خوبی در زمینه انتخاب نام دامنه دارد. ما در همیار آکادمی به صورت کامل و مرحله به مرحله نحوه خرید و ثبت انواع دامنه را به شما توضیح داده‌ایم که می‌توانید با مراجعه صفحه آموزش خرید دامنه درباره‌ی این موضوع مطالعه کنید.

3. دانلود وردپرس و پیاده کردن آن روی سایت

در مرحله بعدی باید وردپرس را از سایت آن به صورت رایگان دانلود کنید و نصب آن روی سایت خود را آغاز کنید. پس از نصب هم می‌توانید هر تغییری که مایل بودید روی سایت خود اعمال کنید. در صورت تمایل به یادگیری نصب و راه اندازی وردپرس به دوره آموزشی وردپرس در سایت همیار آکادمی مراجعه کنید. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه طراحی سایت کسب کنید، کافی است به مقاله چگونه سایت بسازیم در همیار آکادمی مراجعه کنید. این مقاله اطلاعات کاملی در زمینه طراحی سایت در اختیار شما قرار می‌دهد.

طراحی سایت با همیار آکادمی

همیار آکادمی یکی از مراکز تخصصی برای یادگیری مهارت‌های لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است. این مجموعه دوره‌های مختلفی دارد که به شما کمک می‌کند برای راه اندازی، رشد و توسعه کسب و کار اینترنتی خود مسیر راحت‌تر و آگاهانه‌تری را طی کنید. یکی از دوره‌های عالی همیار آکادمی، دوره طراحی سایت است که در آن کلیه جزئیات مربوط به طراحی سایت آموزش داده می‌شود. توجه داشته باشید که این دوره کاملاً پروژه محور است و پس از گذراندن این دوره می‌توانید به عنوان یک طراح سایت حرفه‌ای و کاربلد وارد بازار کار شوید و همچنین کسب و کار اینترنتی خودتان را به بهترین شکل ممکن رشد و توسعه دهید. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد این دوره شگفت‌انگیز کسب کنید، کافی است به آموزش طراحی سایت در همیار آکادمی مراجعه کنید.

آموزش طراحی سایت

یک نکته مهم برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی

یکی از نکات بسیار مهم برای راه اندازی سایت این است که پیش از طراحی سایت بدانیم که واقعاً مشتریان و مخاطبان سایت ما چه کسانی هستند؟ این افراد چه خصوصیاتی دارند و تمایل دارند که سایت ما چگونه باشد؟ در این‌گونه مواقع لازم است که ما در مورد مبحث پرسونا مطالعه کنیم؛ زیرا با شناخت پرسونا می‌توانیم مخاطب هدف و نیازهای او را به بهترین شکل درک کنیم و بهترین پاسخ ممکن را به نیازهای او بدهیم. پرسونا در واقع یک تصویر خیالی و کلی از مخاطبان هدف ما است. پرسونا به ما می‌گوید که مخاطب هدفمان چه شخصیتی دارد. وقتی پرسونای مخاطب خود را بشناسیم در واقع می‌دانیم که مخاطبان ما حدوداً چه خصوصیاتی دارند. پرسونای مخاطب فقط روی مخاطبان ما تمرکز نمی‌کند بلکه با مشخص کردن پرسونا تاحدودی می‌فهمیم تمامی کسانی که به ما مراجعه می‌کنند چه نیازها و خصوصیاتی دارند. یکی از بخش‌های مهمی که تحت تاثیر پرسونا مخاطب است، بخش بازاریابی یا مارکتینگ یک کسب و کار می‌باشد. در واقع بدون شناسایی پرسونا مخاطب نباید به سراغ بازاریابی برای کسب و کار رفت. اگر می‌خواهید بیشتر درباره‌ی این موضوع مطالعه کنید پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله پرسونا چیست همیار آکادمی را مطالعه کنید.

بدون وقفه طراحی سایت خود را آغاز کنید

طراحی سایت یکی از مقوله‌های مهمی است که امروزه تمامی کسب و کارها باید به آن توجه جدی داشته باشند وگرنه ممکن است در آینده با مشکلات زیادی مواجه شوند و مشتریان خود را یکی پس از دیگری از دست بدهند. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله تمایل دارید که طراحی سایت خود را آغاز کنید، کافی است به وب‌سایت همیار آکادمی مراجعه کنید و از مشاوران این مجموعه کمک بگیرید. مطمئن باشید که همیار آکادمی به شما کمک می‌کند که یک کسب و کار اینترنتی بی‌نظیر و یک سایت عالی داشته باشید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه