شمانیوز

رپرتاژ آگهی/

آشنایی با اصول برنامه ریزی شغلی به تمام افراد کمک می‌کند تا در یک مسیر شغلی صحیح قرار گیرند و شغل مناسبشان را به دست آورند. هر فردی با برنامه‌ریزی شغلی مناسب که در این مقاله راجع به آن صحبت خواهیم کرد، می‌تواند موفقیت خود را در مسیر شغلی‌اش افزایش دهد.

 

آشنایی با اصول برنامه ریزی شغلی به تمام افراد کمک می‌کند تا در یک مسیر شغلی صحیح قرار گیرند و شغل مناسبشان را به دست آورند. هر فردی با برنامه‌ریزی شغلی مناسب که در این مقاله راجع به آن صحبت خواهیم کرد، می‌تواند موفقیت خود را در مسیر شغلی‌اش افزایش دهد.

 

اصول یک برنامه ریزی شغلی صحیح چیست؟

 

برنامه ریزی شغلی یکی از آیتم‌های بسیار مهم در مسیر شغلی به حساب می‌آید. هر کدام از افراد در مسیر کاری که دارند یک سری هدف برای خودشان قرار می‌دهند و در کل یک مسیری را برای خودشان روشن می‌سازند. مثلاً به خودشان می‌گویند که تا یک سال آینده باید به فلان میزان از درآمد ماهیانه دست یابند. یا اینکه جایگاه شغلی خاصی را برای خود متصور می‌شوند. بر فرض اگر کارمند یک شرکت هستند، می‌خواهند تا به رتبه‌ی بالاتری دست یابند، یا آنکه اگر صاحب کسب و کاری هستند، تصمیم می‌گیرند تا X درصد رشد بیش‌تر در بیزینس داشته باشند. اما مشکل بزرگی که وجود دارد این است که وقتی از اغلب افراد می‌پرسیم که هدفشان چیست و از زندگی یا کارشان چه می‌خواهند، می‌بینیم که آن‌ها نمی‌توانند هدف مشخصی را عنوان کنند. استیون کاوی، سخنران انگیزشی آمریکایی می‌گوید: «کار را با در نظر داشتن هدف درست شروع کنید».

 

طی تحقیقات علمی که بر روی ۱۲۰ نفر از افراد انجام گرفت، مشخص شد که تنها ۲۰ درصد افراد در قسمت هدف‌گذاری می‌توانند اهداف خود را یادداشت کنند و ۸۰ درصد بقیه توانایی این کار را ندارند. زمانی که از آن ۸۰ درصد می‌پرسند چرا چیزی از اهداف خود نمی‌دانید، آن‌ها فقط از مشکلاتشان حرف می‌زنند. درواقع این دسته از افراد به قدری مشکلات زندگی را برای خودشان پررنگ ساخته‌اند که دیگر هیچ هدفی را نمی‌بینند. زمانی‌که افراد نتوانند در هر مقطعی از زندگی به شناسایی و حل چالش و مشکل پیش رو بپردازند، آن مشکل دومینو وار کل زندگی آن‌ها را نابود خواهد کرد. لذا توصیه‌ی مهم به چنین افرادی این است که در پی یافتن راه‌حل برای حل مشکلاتشان برآیند و آن‌ها را از سر راهشان کنار بزنند. آن‌گاه خواهند دید که چقدر راحت‌تر می‌توانند برای خودشان در زندگی هدف تعیین کنند و برنامه ریزی شغلی داشته باشند.

 

برای خودتان برنامه ریزی شغلی سازگار داشته باشید!

 

شما باید تمام تلاشتان را به کار گیرید تا برای خودتان یک برنامه ریزی شغلی سازگار انجام دهید، نه برنامه‌ای که شما را تنها به انتخاب‌های امروز محدود کند. اما مفهوم این عبارت چیست؟ آیا می‌دانید منظور از برنامه‌ریزی شغلی سازگار چیست؟ در ادامه بیش‌تر راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد.

 

ریچارد بالز، نویسنده‌ی کتاب «چتر نجات شما چه رنگی است؟» در اولین فصل کتابش چنین می‌گوید: « پیش از آنکه به دنبال کار بگردید، بسیار مهم است تصمیم بگیرید که دقیقاً دنبال چه هستید. خواه آن را علاقه‌ی خود می‌نامید یا هدف در زندگی یا رسالت و مأموریتتان. علاقه را در اولویت قرار دهید و سپس به دنبال کار بگردید». بنابراین دنبال کردن علاقه و توجه به آن مهم‌ترین چیز برای دستیابی به فرصت شغلی مناسب می‌باشد. اما برنامه ریزی شغلی سازگار این نیست! در حقیقت، داشتن علاقه و تمایل قلبی به انجام کار یا هدفی به این معنا نیست که دیگران برای آن کار به شما پول می‌دهند. تلاش برای تبدیل کردن علاقه زمانی‌که شما نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که برای آن علاقه به شما پولی بدهد، کاملا بی‌فایده است و عملاً شما را به سمت جلو نخواهد برد.

 

بنابراین، هرگاه به شما گفته می‌شود کاری را انجام دهید که واقعا به آن علاقه دارید، حتما باید خودتان را با نیازهای موجود در بازار کار و مشتریان وفق دهید. نکته‌ مهم دیگری که وجود دارد این است که استراتژی برنامه ریزی شغلی سازگار شما و محیط پیرامونتان را ثابت فرض نخواهد کرد. در دنیای کاری امروز شما تغییر خواهید کرد. محیط پیرامون شما هم تغییر خواهد کرد. حتی دوستان و رقبای شما نیز تغییر می‌کنند. در چنین شرایطی که همه چیز در آن مدام در حال تغییر می‌باشد، عدم سازگاری با تغییرات سریع می‌تواند برای شما خطرآفرین باشد.

 

بیش‌تر از همیشه بر روی یادگیری تمرکز کنید!

 

در برنامه ریزی شغلی صحیح، باید برنامه‌هایتان را طوری اولویت‌بندی کنید که زمان بیش‌تری برای یادگیری داشته باشید. با این کار نه تنها مسیر شغلی برایتان لذت‌بخش‌تر خواهد شد، بلکه در طولانی مدت پول بیش‌تری نیز به دست خواهید آورد. اشتباه رایجی که اغلب افراد مرتکب می‌شوند این است یادگیری متمرکز برای آنان هم‌زمان با فارغ‌التحصیلی پایان می‌یابد. همواره از خودتان بپرسید که کدام دانش و مهارت با سرعت بیشتری شما را در بازار کار فعلی پیش خواهد برد؟ سپس به دنبال یادگیری همان مهارت‌ها بروید. برخورداری از دانش و مهارت کافی چیزی است که بیش از همه مدیران و کارفرمایان امروز را مجاب می‌کند تا شما را با اطمینان برای مجموعه‌ی خود استخدام نمایند. اما واقعاً کجا می‌توان تمام این مهارت‌ها را آموخت؟

 

چراغ، نسل جدیدی از پلتفرم‌های استخدام و کاریابی می‌باشد که پا را فراتر از ارائه‌ی یک بانک اطلاعاتی گسترده از آگهی‌های استخدام در سراسر کشور گذاشته و با وارد کردن آموزش به پروسه‌ی کاریابی، شما را در مسیر برنامه ریزی شغلی صحیح یاری خواهد داد. همین حالا از شما دعوت می‌کنیم که با ورود و ثبت‌نام در سامانه استخدام چراغ، از خدمات منحصر به فرد آن بهره‌مند شوید و در جهت رسیدن به رویاها، آرزوها و اهداف خود گام بردارید و زندگی خود را به آن چیزی که می‌خواهید نزدیک‌تر نمایید تا بی‌نهایت از زندگیتان لذت ببرید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

تبلیغات متنی

روی خط رسانه