شمانیوز

یک عراده توپ جنگی متعلق به دوران صفویه که از سالها پیش در ذوب‌آهن اصفهان بود ، توسط مسئولین این شرکت به اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تحویل شد .

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب آهن اصفهان؛ علیرضا امیری مدیر روابط عمومی این شرکت ضمن بیان خبر فوق گفت : این توپ جنگی دوران صفویه در بین ضایعات کشف شد و در این شرکت نگهداری می شد و با وجود برخورداری ذوب آهن اصفهان از موزه صنعتی ، در راستای مسئولیت اجتماعی و به جهت اینکه در معرض دید عموم مردم قرار گیرد به اداره میراث فرهنگی تحویل داده شد .

همچنین رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان لنجان در این خصوص گفت: این توپ به منظور مرمت و جانمایی در مقابل کاخ عالی قاپو به اصفهان منتقل شد.

احمد فتحی افزود:  با بررسی‌های کارشناسی مشخص شد که این توپ جنگی متعلق به دوران صفوی است که احتمالا در سده‌های گذشته در پادگان‌های سلاطین صفوی در اصفهان نگهداری می‌شده و پس از سقوط این سلسله دست به دست شده است .

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که در دوران صفویه در ورودی دولتخانه صفوی (کاخ عالی‌قاپو) در مجموعه جهانی نقش جهان چند عراده توپ نگهداری می‌شده، این توپ جنگی با موافقت مدیران کارخانه ذوب‌آهن تحویل اداره میراث‌فرهنگی شهرستان شد و پس از آن توسط

واحد امانی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان به‌منظور مرمت و جانمایی در مقابل کاخ‌عالی‌قاپو به اصفهان منتقل شد.

2M0A1872

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied