شمانیوز
شما نیوز

قیمت خودرو در سرازیری کاهش قیمت + قیمت روز

پیش بینی می‌شود با توجه به کاهش تورم انتظاری در کشور و به ثبات رسیدن نرخ ارز و افزایش احتمال ثبات قیمت دستوری تولید خودرو در ایران، با افزایش فشار عرضه، قیمت‌ها همچنان در سراشیبی نزول قرار داشته باشند.

کارنامه قیمت خودرو در آبان ماه و در نخستین هفته از آذرماه امسال، قرمز رنگ بود و خودرو، طی این مدت بخش عمده‌ای از صعود قیمتی خود در ماه‌های گذشته را در مسیر افت قیمت از دست داد. دلیل اصلی کاهش قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی در هفته‌های گذشته، عمدتاً ناشی از جهت دهی نتیجه انتخابات آمریکا به سمت و سوی نرخ ارز در بازار‌های ایران بوده است.

با این همه، پیش بینی می‌شود با توجه به کاهش تورم انتظاری در کشور و به ثبات رسیدن نرخ ارز و افزایش احتمال ثبات قیمت دستوری تولید خودرو در ایران، با افزایش فشار عرضه، قیمت‌ها همچنان در سراشیبی نزول قرار داشته باشند.

 

ماه نزول قیمت خودرو

با انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور بعدی آمریکا و خوش بینی‌ای که از همان ابتدا در باب سیاست‌های احتمالی او در مورد ایران به وجود آمد، نرخ دلار در بازار ایران شروع به کاهش کرد و اگر حجم کالا‌های انباشته شده در گمرکات کشور به دلیل شرایط تحریمی تا این اندازه زیاد نبود و موجب حجم بالایی از تقاضا برای خرید دلار در بازار آزاد نمی‌شد، احتمال نزول بیشتر قیمت دلار هم وجود داشت.

با این همه، نزول تقریباً ۲۵ درصدی نرخ دلار تا همین لحظه و دست کم کاهش شیب تورم انتظاری در میان شهروندان ایرانی، موجب شده که قیمت انواع دارایی (از جمله خودرو، ارز، طلا و مسکن) که طی ماه‌های گذشته همزمان با افت ارزش واحد پول ملی ایران سر به فلک کشیده بود، اکنون در مسیر سراشیبی قرار بگیرد.

سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو، چند روز پیش گفته بود که با وجود تعطیلی دو هفته‌ای بازار‌ها و تعطیلی نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های خودرو در کشور، افت قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. این فعال صنفی گفت: آخرین به روزرسانی قیمت‌ها از سوی نمایشگاه داران خودرو مربوط به پنج‌شنبه ۲۹ آبان است که نشان می‌دهد قیمت خودرو‌های داخلی، مونتاژ و خارجی نسبت به ۲۵ تا ۳۰ روز قبل، حدود درصد کاهش یافته است.

بررسی قیمت‌ها در کف بازار هم این شرایط را تایید می‌کند. پراید ۱۳۱ که تولید آن مدتی است متوقف شده، در مهرماه به‌طور میانگین با قیمت ۱۲۷ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شد، اما قیمت همین خودرو در آبان ماه تا حدود ۹۷ میلیون تومان هم افت کرد که نشان دهنده افت قیمت حدود ۲۳ درصدی است.

در میان محصولات خارجی هم پژو ۲۰۰۸ در مهر ماه به طور میانگین با قیمت یک میلیارد و ۳۰۵ میلیون تومان در بازار موجود بود، حال آنکه قیمت این خودرو در آبان ماه به حدود یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرده که نشان دهنده افت حدود ۱۷ درصدی قیمت این محصول است. قیمت این محصول در پایان هفته نخست آذرماه به یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان هم کاهش پیدا کرد.

در ادامه فهرست قیمت برخی از خودرو‌های داخلی و خارجی در بازار ایران را مشاهده می‌کنید:

 
قیمت خودرو، همچنان در سرازیری + جدول قیمت‌ روز خودرو
 
منبع: پارسینه

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied