شمانیوز
شما نیوز

درخواست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست؛

‎کارشناسان محیط زیست برای بررسی مرگ نهنگ ها به کیش بیایند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با ارسال نامه ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار اعزام گروهی از متخصصان آن مجموعه جهت بررسی این واقعه شد.

 

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد کیش ، در نامه غلامحسین مظفری که خطاب به عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و عضو شورای عالی مناطق آزاد نوشته شده، آمده است: طی دو هفته گذشته ، لاشه دو نهنگ در سواحل جزیره کیش رویت شد، که پدیدار شدن لاشه دومین نهنگ در سواحل جزیره کیش در فاصله کمتراز پانزده روز ، موجب نگرانی فعالان و علاقمندان محیط زیست شده است.

 

دکتر مظفری با تاکید بر اهمیت بررسی جوانب مختلف وقوع این پدیده کم سابقه در جزیره کیش تاکید کرده است : با عنایت به نامعلوم بودن علت مرگ دو نهنگ در فاصله زمانی کم و همچنین نگرانی دوستداران محیط زیست خواهشمند است نسبت به اعزام گروهی از کارشناسان و متخصصان جهت بررسی علل این پدیده در اسرع وقت اقدام لازم صورت گیرد.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نامه عنوان کرده است  لاشه این نهنگ که بعد از ظهر امروز سه شنبه یازدهم آذر در  حال نزدیک شدن به ساحل بود و طبق تخمین محیط بانان در ساحل پر تردد شرقی به گل می نشست با تلاش دست اندرکاران محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش و برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و رفاه حال ساکنان و گردشگران،  به ساحل خلوتی انتقال یافت.

 

مدیر عامل سازمان افزود:  با توجه به اینکه دفن لاشه در خاک برکیفیت و مقاومت استخوان های نهنگ تاثیر منفی دارد ، با هدف ایجاد امکان استفاده ازاسکلت نهنگ برای مقاصد آموزشی و پژوهشی و با حمایت بخش خصوصی ترتیبی اتخاذ شد تا با اعزام گروهی از کارشناسان حیات وحش ضمن بررسی های اولیه جهت تعیین علت مرگ ، اسکلت نهنگ در آب از لاشه جدا شده و سپس در ساحل به هم وصل شود و برای استفاده های آموزشی و پژوهشی به موزه پژوهشکده دریایی کیش منتقل شود.

 

دکتر مظفری در این نامه یادآور شده است که نخستین نهنگ از گونه "براید" و به طول 14 متر و نیم  جمعه 30 آبان در ساحل سیمرغ کیش به گل نشسته بود که در سواحل ماسه ای دفن شد تا پس از پوسیدگی کامل لاشه ، اسکلت نهنگ برای مقاصد آموزشی و پژوهشی به بخش موزه مرکزآموزش و مطالعات محیط زیست کیش منتقل شود.

 

 


 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied