شمانیوز

قیمت طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه 99/09/16 + تغییرات

قیمت طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه 99/09/16 + تغییرات

 

این خبر در هر ساعت بروزرسانی می شود...

 

سکه 11 میلیون تومان شد 16 اذر // ساعت 13:00

 

 امروز (۱۶ آذر ۹۹) قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۱۱ میلیون و۹۵۰ هزار تومان، نیم سکه۶ میلیون و۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

همچنین قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به یک هزار و ۸۳۹ دلار رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان معامله می‌شود.

قیمت سکه نسبت به آخرین معاملات هفته گذشته ۱۵۰ هزار تومان کاهش یافت.

نرخ سکه در آخرین معاملات دیروز ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده است.// باشگاه خبرنگاران

شما می‌توانید نرخ امروز طلا و سکه را در جدول زیر مشاهده کنید:

محصول  نرخ (تومان)
سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 
۱۱.۹۵۰.۰۰۰
سکه تمام طرح قدیم 
۱۱.۴۰۰.۰۰۰
نیم سکه بهار آزادی
۶.۲۰۰.۰۰۰
ربع سکه بهار آزادی
۴.۲۵۰.۰۰۰
سکه گرمی 
۲.۴۰۰.۰۰۰
اونس جهانی 
یک هزار و ۸۳۹ دلار 
طلای ۱۸ عیار  ۱.۱۱۳.۸۰۰
 

 

z1og_fefdjnd3y7qv

قیمت دلار در صرافی 16 آذر // ساعت 11:00

صرافی ملی امروز نرخ دلار را کاهش داد. در حالی که آخرین قیمت اعلام شده دیروز از سوی صرافی ملی برای دلار ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود، صبح امروز ارزش این اسکناس ۱۰۰ تومان کاهش یافت و ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت گذاری شد. نرخ خرید دلار هم امروز در صرافی ملی ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان است و یورو با قیمت ۳۱ هزار تومان فروخته می‌شود.//فرارو

 

انواع ارز نرخ خرید نرخ فروش
دلار ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان  ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان
یورو ۳۰ هزار تومان  ۳۱ هزار تومان

 

z1og_fefdjnd3y7qv

کاهش تمایل خرید سکه در بازار 16 آذر // ساعت 10:30

در اولین روز هفته، دلار از مرز ۲۶ هزار تومانی دورتر شد و سکه امامی از کانال ۱۲ میلیون تومانی پایین آمد. روز شنبه، معامله‌گران بزرگ سکه تمایلی به خرید نداشتند و با افزایش تدریجی فروش‌ها قیمت به محدوده ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی رسید.

این قیمت ۲۰۰ هزار تومان کمتر از روز پنج شنبه بود و موجب شد که انتظارات افزایشی در بازار حداقل کمی کاهش پیدا کنند. بخشی از دلیل افت سکه، کاهش ۲۵۰ تومانی دلار و قرار گرفتن روی عدد ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود.

با وجود کاهش قیمت‌ها، شاید مهم‌ترین اتفاق روز شنبه افزایش میزان ریسک در بازار دلار و مخصوصا سکه بود. به گفته فعالان، دیروز بازیگران بازار سکه تمایلی نداشتند که این فلز گرانبها را بالای ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بخرند. در کنار این، در حجم خرد حاضر نبودند که زیر مرز ۱۲ میلیون تومان اقدام به فروش کنند. در واقع، روز شنبه اختلاف نرخ خرید و فروش در بازار سکه به بالای ۵۰۰ هزار تومان رفته بود که این مساله حکایت از افزایش ریسک معاملاتی در این بازار داشت. به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار،‌ معامله‌گران از یکسو احساس می‌کنند که ممکن است قیمت سکه افت بیشتری را تجربه کند، ولی از آن سو حاضر نیستند که به این دلیل، بی گدار به آب بزنند و سکه‌های خود را با قیمت‌های پایین تر به فروش برسانند.

آنها برای اینکه ریسک خرید را برای خود به میزان زیادی پایین بیاورند، ترجیح می‌دادند که نرخ خرید را با فاصله زیادی نسبت به نرخ فروش تنظیم کنند. این اتفاق در حالی رخ داد که در اوایل هفته گذشته تقریبا نرخ خرید و فروش سکه به هم نزدیک شده و بازار در شرایط متعادل تری قرار گرفته بود. در واقع در ابتدای هفته قبل، اختلاف نرخ خرید و فروش به حدود ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود. به گفته فعالان، هر زمان فاصله قیمت خرید و فروش در بازار زیاد می‌شود، نشان می‌دهد که معامله‌گران نسبت به روند آینده قیمت مطمئن نیستند و به همین دلیل، در خرید و فروش‌های خود احتیاط می‌کنند. آنها به سختی اقدام به خرید و به همان دشواری هم اقدام به فروش سکه می‌کنند.

برخی فعالان هم اعتقاد داشتند، بازار پس از دو هفته نیمه تعطیل، از روز شنبه تقریبا به‌طور کامل باز شده بود و در این شرایط برخی معامله‌گران ترجیح می‌دادند تا مشخص‌تر شدن روند کلی بازار اقدام به خرید و فروشی خاصی نکنند که آنها را در معرض ریسک قرار دهد.

مرز مهم در بازار ارز

به‌نظر می‌رسد برای معامله‌گران دلار مرز ۲۶ هزار تومانی از اهمیت زیادی برخوردار شده است و عدم عبور از آن به‌عنوان یک سیگنال کاهشی در بازار مورد تفسیر قرار می‌گیرد. البته دیروز نرخ حواله درهم هم کاهشی بود و این متغیر نیز در انتظارات بازیگران بازار داخلی موثر بود. نرخ حواله درهم و دلار به‌طور سنتی با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند و کاهش یکی منجر به افت دیگری می‌شود. یکی از عواملی که البته موجب شده بود کمی معامله‌گران نسبت به ادامه کاهش قیمت دلار تردید کنند، عدم نزول درهم به زیر مرز ۷ هزار تومان بود. به گفته فعالان، در صورتی که قیمت دلار قرار باشد به افت خود ادامه دهد، نرخ حواله درهم هم باید به زیر مرز ۷ هزار تومانی برود. برای معامله‌گران بازار ارز، روند نرخ حواله درهم اهمیت زیادی دارد و هر روز صبح، رفتار بازیگران درهمی را بررسی می‌کنند تا خرید و فروش‌های خود را براساس نوع رفتار آنها تنظیم کنند.

معامله‌گران بازار ارز به نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی نیز توجه زیادی می‌کنند. دیروز ساعت ۴ بعدازظهر قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی، ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود که اختلاف چندانی با نرخ بازار نداشت. به گفته فعالان، به‌نظر می‌رسد بازارساز همچنان به‌دنبال کاهش آرام قیمت‌ها در بازار است و نمی‌خواهد با عرضه سنگین، به یکباره به قیمت‌ها شوک وارد کند. همچنین رفتار معامله‌گران ارزی در روز شنبه نشان می‌داد که کسی حاضر به ریسک زیاد نیست؛ چراکه کمتر کسی به‌دنبال خرید و فروش‌های سنگین بود. با این حال، در اواخر روز میزان فروش هم در بازار سکه و هم در بازار ارز بالا رفته بود که می‌تواند منجر به شروع کاهشی بازار در روز جاری شود.// دنیای اقتصاد

z1og_fefdjnd3y7qv

 

قیمت طلا در بازار امروز 15 آذر // ساعت 22:00

 

قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد امروز شنبه ۱۵ آذر با 15,900 تومان کاهش، 1,112,300 معامله شد .

قیمت طلا مثقال 18 عیار در بازار آزاد امروز شنبه ۱۵ آذر با 71,000 تومان کاهش، 4,816,000 معامله شد.

قیمت سکه امامی در بازار آزاد امروز شنبه ۱۵ آذر با 291,000 تومان کاهش، 11,908,000 معامله شد.

قیمت سکه بهار آزادی در بازار آزاد امروز شنبه ۱۵ آذر با 197,000 تومان افزایش، 11,397,000 معامله شد.

قیمت نیم سکه در بازار آزاد امروز شنبه ۱۵ آذر با 70,000 تومان افزایش، 6,270,000 معامله شد.

قیمت ربع سکه در بازار آزاد امروز شنبه ۱۵ آذر با 50,000 تومان افزایش، 4,250,000 معامله شد.// تجارت نیوز

 

 

z1og_fefdjnd3y7qv

اخرین قیمت طلا و سکه 15 آذر // ساعت 13:30

 

در بازار داخلی قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم یک‌میلیون و ۱۴۲ هزار تومان، قیمت دلار ۲۶ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای ۱۸ عیار در هر گرم هم یک‌میلیون و ۱۴۲ هزار تومان، قیمت طلای ۲۴ عیار در هر گرم یک‌میلیون ۵۰۴ هزار تومان و هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

به گزارش تسنیم، در بازار ارز هم اکنون قیمت دلار ۲۶ هزار تومان، یورو ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان و درهم امارات ۷ هزار و ۱۴۰ تومان اعلام شده است.

در هفته‌های اخیر، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.

بانک مرکزی همچنین اعلام کرده از روز دوشنبه ۲۱ مهرماه نیز روزانه ۵۰ میلیون دلار اسکناس وارد بازار خواهد کرد ضمن اینکه سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به ۵۰۰ هزار دلار افزایش داده است.

فعالان بازار پیش بینی می‌کنند با ورود ۵۰ میلیون دلار در بازار و افزایش سقف خرید صرافی‌ها در بازار متشکل، قیمت ارز کاهشی شود کمااینکه بعد از اجرای این سیاست طی چند روز قیمت دلار حدود ۴ هزار تومان کاهش یافت.

هم‌اکنون قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت خرید دلار نیز با اختلاف ۱۰۰۰ تومانی نسبت به قیمت فروش، ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده است.

قیمت فروش یورو نیز با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل معادل ۳۱ هزار و ۱۵۰ تومان و قیمت خرید یورو نیز ۳۰ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شده است.

نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

گفتنی است، با کاهش اختلاف قیمت ارز بازار آزاد و رسمی، بانک مرکزی ممنوعیت فروش ارز سهمیه‌ای را به هر کارت ملی برداشت؛ بنابراین صرافی‌ها به هر کارت ملی یک بار در سال ۲۲۰۰ دلار ارز سهمیه‌ای می‌فروشند. پیش از این با دستور بانک مرکزی فروش ارز سهمیه‌ای موقتاً در صرافی‌های بانکی متوقف شده بود.// تسنیم

 

z1og_fefdjnd3y7qv

به‌روزرسانی 15 آذر  99 _ ساعت11:00

نوع قیمت(تومان)
دلار 25.400
یورو 30.900
پوند 35.400
سکه بهار آزادی 11.200.000
 سکه طرح جدید 12.199.000
نیم سکه 6.200.000
ربع سکه 4.200.000
سکه گرمی 2.350.000
گرم طلای 18 عیار 1.128.000

 

منبع: تسنیم

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied