شمانیوز

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس مطرح کرد:

محسن خدابخش: سازمان بورس و اوراق بهادار همواره به دنبال تقویت بازارسرمایه در کنار بازار پول برای رشد اقتصاد کشور بوده است، زیرا این بازار در تجهیز منابع شرکت‌ها و رونق اقتصادی نقش مهمی ایفا می‌کند.

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در برنامه تلویزیونی شبکه ایران کالا، وجود بازارثانویه قدرتمند را از پیش نیازهای مهم یک بازارسرمایه موفق دانست و افزود: برای تامین مالی شرکت ها در گام نخست باید بدانیم که بازارسرمایه بازاری بلند مدت است و به تناسب آن، باید افق دید بلند مدتی برای سرمایه‌گذاری در آن مد نظر داشته باشیم.  

خدابخش تاکید کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان متوالی تنظیم‌گر و ناظر بازار به دنبال حداکثرسازی سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی به بازار سرمایه است. در این راستا سازمان بورس، شفافیت بالایی در بازار  ایجاد کرده و نظارت همگانی در بازار شکل گرفته است؛ به طوری که در سایت مدیریت فناوری بورس تهرانtsetmc) ) تمامی فعل ‌و انفعالات بازار به صورت لحظه‌ای قابل مشاهده است؛ همچنین شفافیت و تحلیل‌محوری از طریق الزام ناشران در ارسال به ‌موقع اطلاعات از طریق سامانه کدال افزایش یافته و تاخیر در ارسال اطلاعات بسیار کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: باید از سازمان بورس و شورای عالی بورس در حوزه مقررات‌گذاری، حمایت‌های لازم صورت گیرد. برای مثال اخیرا الزام ناشران به بازارگردانی به سرعت مقررات‌گذاری شد و اجرای آن نیز از سوی ناظر در حال انجام است.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، عکس العمل ها در بازارسرمایه را مستلزم سرعت زیادی دانست و گفت: البته قوانین نباید تغییرات زیادی داشته باشند، اما از آنجایی که رفتار سرمایه گذاران ممکن است همواره با تغییراتی همراه باشد، از این رو نقش قانون گذار (سازمان بورس و اوراق بهادار) پررنگتر از قبل است. در همین راستا و با هدف نظارت دقیق بر بازار سرمایه «مرکز عدالت ترمیمی» توسط سازمان بورس ایجاد شده است تا در خصوص تخلف‌ها، نظام حقوقی پیش از ارجاع به مراجع قضایی، به سرعت به این موارد رسیدگی کند.

خدابخش افزود: همچنین «دیده‌بان سلامت بازار سرمایه» نیز توسط این سازمان تشکیل شده تا گزارش‌های افراد و فعالان بازار را به سرعت دریافت و به آن‌ها رسیدگی کند. بنابراین در مجموع  هم نظارت ها به طور آنلاین انجام و هشدارها به متخلفین داده می شود و در مراحل بعدی به مراکزی که در بالا اشاره شد ارجاع داده شده و موارد حل و فصل می شود، در صورت وجود موارد مجرمانه هم به مراجع قضایی ارجاع داده می شود.

وی در پایان به سهامداران توصیه کرد تا از روش های سرمایه گذاری غیرمستقیم به خصوص صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنند و از این طریق ریسک های خود را به حداقل برسانند و همینطور از نظرات تخصصی تحلیلگران بازارسرمایه بهره ببرند. توجه به سرمایه گذاری بلند مدت از دیگر مواردی بود که مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در این گفت و گو مورد تاکید قرار داد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied