شمانیوز

از آنجایی که پرداخت غیر نقدی و با استفاده از دسته چک ها حجم بالایی از معاملات افراد به ویژه در مبادلات بزرگ را تشکیل داده و همچنین با وجود مشکلات و چالش های متعددی که در پرداخت با استفاده از این روش وجود دارد مانند عدم وصول چک ، نا معتبر بودن آن ، عدم وجود اعتبار کافی در حساب فرد صادر کننده چک متناسب با مبلغ آن و … لذا بانک مرکزی به منظور برطرف کردن این مشکلات اقدام به طراحی سامانه چک های الکترونیکی صیاد کرده است .

از آنجایی که پرداخت غیر نقدی و با استفاده از دسته چک ها حجم بالایی از معاملات افراد به ویژه در مبادلات بزرگ را تشکیل داده و همچنین با وجود مشکلات و چالش های متعددی که در پرداخت با استفاده از این روش وجود دارد مانند عدم وصول چک ، نا معتبر بودن آن ، عدم وجود اعتبار کافی در حساب فرد صادر کننده چک متناسب با مبلغ آن و … لذا بانک مرکزی به منظور برطرف کردن این مشکلات اقدام به طراحی سامانه چک های الکترونیکی صیاد کرده است .

با استفاده از این سامانه می توان تمامی اطلاعات لازم جهت اعتبار سنجی یک چک مانند خوش حسابی صادر کننده آن ، اعتبار چک ، اطمینان از دریافت مبلغ چک تنها توسط فرد ذینفع به این دلیل که اسم شخص دریافت کننده در این روش به طور دقیق مشخص شده است و … را بدست آورد .

برای استفاده از چک صیاد لازم است تا اطلاعات خواسته شده در آن مانند تمامی مشخصات صادر کننده و دریافت کننده آن ، مبلغ و تاریخ صدور چک و … را از طریق پیامک و یا به صورت الکترونیکی به سامانه صیاد ارسال نمایند . لذا در ادامه به ارائه مطالبی در رابطه با نحوه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد پرداخته شده است .

 

 

نحوه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد

برای وارد کردن اطلاعات و ثبت چک در سامانه صیاد لازم است تا مراحل زیر به طور کامل توسط دارنده چک  طی شود که به ترتیب عبارتند از :

 آدرس سایت سامانه صیاد را در موتور جست و جوی رایانه خود دنبال کرده و وارد صفحه اصلی سامانه صیاد در این سایت می شوید .

مبلغ مورد نظر برای چک را مشخص کرده .

اطلاعات و مشخصات فرد دریافت کننده چک یعنی کسی که چک در وجه وی صادر می شود را به طور کامل و دقیقی وارد کنید .

با ایجاد سامانه صیاد دیگر امکان صدور چک های در وجه حامل وجود نداشته و به این صورت از کلاه برداری و سوء استفاده دیگران جلوگیری شده است .

پس از وارد کردن اطلاعات سامانه اطلاعات و استعلام حساب شما را نشان می دهد و مشخص می کند که مجاز به صدور این مبلغ چک هستید یا خیر .

 در صورتی که مجاز به صدور چک باشید تمامی اطلاعات وارد شده بر روی یک نسخه چک چاب شده و به شما تعلق می گیرد .

 

لازم به ذکر است که برای استفاده از سامانه صیاد ثبت نام در این سایت الزامی می باشد .

 

نحوه دریافت استعلام چک از طریق سامانه صیاد

تمامی افرادی که قصد انجام معاملات به صورت غیر نقدی را دارند لازم است تا قبل از دریافت وجه خود با استفاده از چک اقدام به دریافت استعلام سوابق صادر کننده چک پرداخته و به این صورت از اعتبار دارنده چک ، اطمینان از خوش حسابی وی ، نقد شدن چک و … اطمینان حاصل کنند .

 

به همین منظور برای استعلام چک دریافتی از سه طریق ارسال پیامک ، اپلیکیشن و یا از طریق الکترونیکی می توان اقدام کرد :

در حالت اول با ارسال کد ۱۶ رقمی موجود بر روی چک مورد نظر به سرشماره ۷۰۱۷۰۱ سامانه صیاد گزارش استعلام مربوط به آن را دریافت خواهید کرد .

 در روش دوم که استعلام الکترونیکی از طریق اپلیکیشن چک صیاد با عنوان ساد ۲۴ است که در این حالت با دانلود اپلیکیشن مربوطه و نصب آن بر روی تلفن همراه خود می توانند در هر لحظه از شبانه روز با استفاده از کد QR موجود بر روی چک صیاد خود گزارش استعلام آن را دریافت کنند .

روش سوم که با استفاده از سایت می باشد کاربر با مراجعه به صفحه اصلی استعلام چک صیاد با نشانی cbi.ir/EstelamSayad/19689.aspx و وارد کردن کد ۱۶ رقمی چک مورد نظر در کادر مشخص شده درخواست دریافت گزارش استعلام را می دهد و به این صورت از اعتبار چک مورد نظر و دارنده آن اطمینان حاصل خواهد کرد .

لازم به ذکر است که برای استعلام چک صیاد قبل از هر چیزی لازم است تا در این سایت ثبت نام کرده و حساب کاربری خاص خود را داشته باشید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد در کانال تلگرام چک و سفته عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون نحوه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد پاسخ دهند .

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied