شمانیوز

وبسایت eatright به نقل از دانشمندان آمریکایی منتشر کرد

برای حفظ کیفیت محصولات غذایی و لبنی، باید شرایط خاصی برای نگهداری آن‌ها در نظر گرفته شود. نگهداری فرآورده‌های لبنی در یخچال می‌تواند باعث حفظ کیفیت آن شود ولی برخی از این محصولات را می‌توان در فریزر و برای دوره ای طولانی‌تر نگهداری کرد.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)؛ تحقیقات جدید نشان داد حتی ماست و شیر را هم می توان در فریزر نگهداری کرد و مدت ماندگاری آن ها در فریزر بالغ بر دو ماه است.

 

به گزارش  وب سایت  آکادمی آمریکایی تغذیه و رژیم غذایی، برای نگهداری این دو محصول در فریزر باید آن‌ها را داخل ظرف‌های شیشه ای بریزیم به گونه ای که حداقل دو سانتی متر در بالای ظرف- یعنی در فاصله سطح شیر و ماست در ظرف و درب طرف – فاصله  وجود داشته باشد.
این فاصله به این منظور در نظر گرفته می‌شود که شیر یا ماست در جریان یخ زدن، حجم بیشتری پیدا می‌کند و این حجم بالا تر در فضای اضافی در نظر گرفته شده، قرار می گیرد.

 

بر پایه این مطالعه، زمانی که قصد مصرف شیر یا ماست فریز شده وجود دارد باید، ظرف از فریزر خارج شود و در محیط یخچال قرار بگیرد. ظرف یک ساعت بعد از خارج شدن از یخچال باید مدام آن را هم بزنیم تا بافت عادی شیر و ماست دوباره احیا شود.در نظر داشته باشید که شیر خارج شده از فریزر تنها برای سه روز قابل مصرف است و ماست را باید ظرف یک هفته مصرف کرد. اگر انتظار دارید نیاز مصرفی‌تان کمتر از کل شیر یا ماست ذخیره شده در فریزر باشد، بهتر است از ظرف‌های با حجم کمتر استفاده کنید و هر بار یکی از این ظرف ها را از فریزر خارج کنید.

 

نگهداری پنیرهای نرم در یخچال و فریزر
به گزارش وب سایت dairysafe متعلق به کشور استرالیا، اگر می‌خواهید این محصولات را برای دوره‌ای طولانی‌تر در یخچال نگهداری کنید بهتر است پنیر را در کاغذ روغنی قرار دهید و سپس فویل‌های آلومینیومی را در سطح خارجی این بسته بندی قرار دهید. این بسته‌بندی برای نگهداری پنیرهای نرم در یخچال برای دو هفته و در فریزر تا مرز یک ماه مناسب است.

 

البته باید در نظر داشت که نگهداری پنیر در فریزر می‌تواند بافت آن را کمی سفت کند و از محصول اولیه کمی فاصله بگیرد ولی  این تغییر به اندازه‌ای نیست که شما را از لذت خوردن یک پنیر سالم محروم کند.

 

نکته مهم دیگر این است که پنیر بوی فضای یخچال و فریزر را جذب می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود پنیرها را در بسته بندی‌هایی که امکان نفوذ هوا در آن کم است ( مشابه بسته بندی معرفی شده در بالا شامل کاغذهای روغنی و فویل‌های آلومینیومی) و در انتهای یخچال و فریزر قرار دهید و تا حد امکان بین پنیر و دیگر مواد موجود در یخچال و فریزر فاصله بگذارید. در فریزر حداکثر تا یک ماه می توانید این پنیرها را نگهداری کنید.

 

این دسته از پنیرها با سرعت بیشتری فاسد می‌شوند به همین نحوه نگهداری و بسته‌بندی آن‌ها اهمیت بیشتری نیست به پنیرهای سفت یا نیمه سفت دارد. اگر کپک‌های سبز یا آبی رنگ روی آن دیدید به سرعت آن را دور بریزید زیرا مشاهده همان دانه‌های کوچک کپک این پیام را به شما می‌رساند که پنیر فاسد شده است./

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied