شمانیوز

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران خبر داد؛

معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران ، ساز و کارها و رویه های نظارت بر بازار سرمایه کشور را محکم و قابل دفاع ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر ۲۸ ردیف و لایه نظارتی در بورس تهران تعبیه شده است .

به گزارش شمانیوز به نقل از سنا، محمود گودرزی در برنامه به وقت تحلیل شبکه تلویزیونی "ایران کالا" که با محوریت " اقدامات ناظر بازار سرمایه برای ایجاد بازاری شفاف و سالم" برگزار شد، گفت: تمام ساز و کارها و رویه های نظارت بر بازار سرمایه و کشف تخلفات و دستکاری های احتمالی در دل این بازار تعبیه شده و باید  اجازه داد سازمان بورس و ارکان، کار خود را در این خصوص انجام دهند.

وی افزود: غیر از قانون بازار اوراق بهادار و اساسنامه بورس تهران ، ده ها دستورالعمل نظارتی از جمله آیین نامه معاملاتی بورس تهران، دستورالعمل انضباطی کارگزاران، دستورالعمل مقابله با پولشویی، دستور العمل بازارگردانی و افشای اطلاعات ناشرین برای بازار سرمایه پیش بینی شده است تا کنترل ها شکل دقیق تری به خود گیرد و نیاز به ورود نهادهای غیرمرتبط به موضوع نباشد.

گودرزی با اشاره به اینکه ۲۸ ردیف نظارتی در بورس تهران تعبیه شده است، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۶۲۹ مورد رسیدگی داشته ایم ؛ همچنین ۹۳۰ مورد تذکر شفاهی به کارگزاران و سهامداران عمده داده شده است.

 وی در ادامه به تبیین مفهوم بازار کارآ پرداخت و گفت: در این بازار فرض بر این است که رانت اطلاعاتی وجود ندارد و تمامی اطلاعاتی مالی و گزارش‌های منتشرشده در مورد یک سهم در بازار منعکس می‌شود و به سرعت نیز اثر خود را بر قیمت‌ها اعمال می کند.

گفته گودرزی با اشاره به اینکه در این بازار باید تمامی اطلاعات در خصوص ناشران در دسترس باشد، افزود: در حال حاضر سامانه کدال این کارکرد را در بازار سرمایه کشور دارد. ضمن اینکه در بازار کارا و شفاف،  اطلاعات باید  صحیح و قابل اعتماد نیز باشد.

وی در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این سوال که چرا گاهی ناظر بازار علیرغم اینکه به نظر می رسد عرضه و تقاضا به شکل عادی در جریان است ، بخشی از معاملات را ابطال می کند، گفت: گاهی آنچه دیده می شود تنها یک روکش است و طبیعی است که بر اساس آن نمی توان قضاوت کرد . چرا که ممکن است دستکاری هایی از سوی یکی دو نفر خاص صورت گرفته و لازم باشد ناظر بازار به مساله ورود کند .

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران افزود: در صورتی که خبر محرمانه ای در بازار درز کرده باشد یا جمع معاملات غیرعادی باشد ناظر حتما به آن رسیدگی خواهد کرد . البته گاهی نیاز است که امکان دسترسی به سامانه های خارج از بازار نیز فراهم باشد تا نظارت در شکل دقیق تر خود انجام شود .

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied