شمانیوز

دبیر شورای سلامت کیش از خالی شدن بخش کرونای بیمارستان در 4 روز گذشته خبر داد.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش؛ سعید پورعلی دبیر شورای سلامت و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان در جلسه ستاد اقدامات پیشگیرانه امروز دهم دی، ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و سالروز شهادت سردار سلیمانی و بیان اینکه موضوعات نوید بخش تولید واکسن ایرانی کووید، رفع موانع واردات واکسن و کاهش میزان ابتلا در جزیره کیش موج خوبی در کشور ایجاد کرده است گفت: این اخبار نوید بخش نباید به عادی پنداری شرایط و عدم رعایت قوانین و مقررات بهداشتی منتهی شود.

دبیر شورای سلامت کیش افزود: شیوع نوع خطرناکتری از ویروس کرونا با افزایش 70 درصدی سرعت سرایت موجب شده تا بسیاری از کشور ها در سیاست های مقابله ای خود بازنگری کنند و ما نیز باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم تا مراکز درمانی و بیمارستان ها با خطر مواجه نشوند.

پورعلی با اشاره به اینکه تمامی تصمیمات در ستاد اقدامات پیشگیرانه بر حسب شرایط موجود متغییر است افزود: به دلیل جهشی که در ویروس شکل گرفته شرایط تصمیم گیری ما در فواصل برگزاری جلسات شورای سلامت موقت خواهد بود و درخواست ها را طبق وضعیت موجود بررسی و مصوبات جدید اعلام خواهد شد.

وی سیاست شورای سلامت از ابتدای شیوع بیماری را استمرارفعالیت های روزمره جزیره به شکل معمول با رعایت تمامی قوانین بهداشتی عنوان کرد و گفت: در عین از سرگیری فعالیت ها اعمال نظارت های جدی در دستور کار قرار گرفت تا امروز جزیره کیش در زمینه کنترل و مقابله با کووید 19 ثبات را تجربه کند.

وی تاکید کرد: امیدواریم حساسیت برای رعایت ضوابط همچنان ادامه داشته باشد تا مجبور به اعمال محدودیت ها نشویم.

سعید پورعلی دبیر شورای سلامت کیش رمز و راز ثبات جزیره در کنترل شیوع و پیشگیری از ابتلا به ویروس را همدلی و هماهنگی بین ارکان مختلف برای اجرای شیوه های مقابله عنوان کرد و اظهار داشت: این امر مهم با مشارکت حداکثری تمامی اقشار و صنوف جامعه کیش شکل گرفت.

محمد رضا رضانیا سخنگوی شورای سلامت کیش نیز در این جلسه ضمن تقدیر از زحمات همه دست اندر کاران مبارزه با شیوع کووید 19 در جزیره از جمله کادر سلامت با محوریت شورای سلامت و ستاد مقابله با کرونا وهمکاری خوب جوامع صنفی، ارگان های نظارتی، نیروی انتتظامی ، معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و بسیج گفت: ضریب رعایت پروتکل ها در جزیره بسیار خوب بوده و موج بیماری تا حد زیادی کاهش یافته به طوریکه از 4 روز گذشته تا امروز هیچ بیماری در بخش کرونا بستری نیست و تعداد موارد مثبت نیز کاهش محسوسی داشته است.

رضانیا با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا 11 هزار و 5 تست در جزیره کیش انجام شده است عنوان کرد: این آمار نشان می دهد که به ازای 2/4 نفر ساکن جزیره یک تست انجام شده و شاخص خوبی نسبت به دیگر شهر های کشور را بیان می کند.

محمد رضا رضانیا سخنگوی شورای سلامت کیش تعداد موارد مثبت اعلام شده با تست قطعی PCR از ابتدای شیوع ویروس تا امروز را 3 هزار و 223 نفر اعلام کرد و گفت: کیت های تست سریع rapid test که حساسیت آنها قدری کمتراز تست های PCR است نیز برای غربالگری عمومی و اماکنی که افراد به صورت تجمعی کار و فعالیت می کنند برای دستیابی سریعتر به نتایج، وارد جزیره شده است.

وی همچنین تعداد فوتی های ناشی از ابتلا به ویروس در کیش را 23 نفر در بازه زمانی یک ساله عنوان کرد و افزود: میزان کشندگی بیماری در مبتلایان جزیره 68/0درصد بوده که آمار امیدوار کننده ای نسبت به دیگر نقاط کشور است.

رضا نیا با بیان اینکه جزیره کیش موج سوم شیوع ویروس را پشت سرگذاشته گفت: باید برای مقابله با موج زمستانه آماده شویم و با احتمال ورود نوع جدید ویروس به کشور، روز های بسیار دشواری برای مقابله و کنترل بیماری در سه ماه زمستان خواهیم داشت که موفقیت عبور از این شرایط جدید همت تمامی عزیزانی که همیشه برای حفظ جزیره تلاش کرده اند را می طلبد.

سخنگوی شورای سلامت کیش در ادامه تصریح کرد: با توجه شیوع ویروس دوبار جهش یافته کرونا در انگلیس و سرایت به دیگر کشور ها و از همه مهم تر درگیر شدن کشور های نزدیک ایران از جمله عمان و امارات، امکان ورود ویروس نوع جدید به داخل کشور ما نیز وجود دارد.

رضانیا قدرت سرایت گونه دوم جهش یافته ویروس کرونا را 70 برابر بیشتر از نوع اول عنوان کرد و بیان داشت: وخامت حال مبتلایان و میزان مرگ میر ناشی از ابتلا به نوع جهش یافته کووید 19 نیز بسیار شدید تر از نوع اول می باشد.

وی در تشریح نحوه تزریق واکسن کرونای ساخت ایران گفت: تست انسانی واکسن کووید 19 ساخت ایران در کشور از دیروز آغاز شد که از 63 هزار نفر داوطلب دریافت واکسن، به 43 هزار نفر تزریق خواهد شد.

رضانیا گفت: تزریق واکسن در دو مرحله ای بوده و پس از تزریق اول به فاصله زمانی 14 روز مرحله دوم تزریق می شود و داوطلب پس از هر دو مرحله 1 هفته قرنطینه خواهند شد.

دکتر رضانیا افزود: داوطلب پس از قرنطینه دوم باید حداقل 1ماه در فضای عمومی در معرض ویروس قرار بگیرند تا کارایی ایمنی ایجاد شده در بدن فرد مشخص شود و در صورت موفقیت این تست، به تولید انبوه خواهد رسید و تزریق عمومی آن با اولویت بندی وزارت بهداشت اواخر اسفند آغاز می شود.

محمد رضا رضانیا سخنگوی شورای سلامت کیش همچنین به تایید و ثبت واکسن کووید ایرانی از سوی سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد و گفت: کادر درمان و گروه های در معرض خطر اولویت اول دریافت واکسن در ایران هستند.

وی اظهار داشت : با توجه به شیوع ویروس در عمان و امارات مسافران این دو کشور در کیش قرنطینه می شوند و پس از منفی شدن جواب تست می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

دکتر رضانیا تصریح کرد: دستورالعملی از سمت وزارت بهداشت با هماهنگی متولیان برگزاری نمایشگاه های کل کشور دریافت کردیم که برگزاری نمایشگاه های تخصصی و غیر عمومی را در مناطق زرد مجاز اعلام کرده است که این موضوع نیز بستگی به شرایط موجود و وضعیت شیوع ویروس دارد.

درخواست آغاز فعالیت جنگ های شبانه و کنسرت ها و موسیقی زنده برای تقویت نشاط اجتماعی، از سر گیری فعالیت کشتی های تفریحی، بازگشایی سالن خلیج فارس مجموعه المپیک برای انجام تمرینات تیم های ورزشی راه یافته به لیگ، برگزاری مجامع صنفی در فضای باز، درخواست بررسی برگزاری کلاس های رفع اشکال برای دانش آموزان پایه دوازدهم از جمله موضوعات مطرح شده در سی و دومین جلسه ستاد اقدامات پیشگیرانه شورای سلامت کیش بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied