شمانیوز
شما نیوز

حمایت بانک مهر ایران از توسعه اشتغال در روستاها

بانک قرض الحسنه مهر ایران در چارچوب تفاهم نامه همکاری با معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری برای توسعه اشتغال در روستاها و مناطق محروم، تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند.

امروز تفاهم‌نامه‌ای به امضای دکتر مرتضی اکبری مدیرعامل این بانک و دکتر محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری رسید که در چارچوب آن بانک مهر ایران با هدف ایجاد و تثبیت اشتغال در روستاها و مناطق محروم، تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند.
اکبری، مدیرعامل بانک مهر ایران در نشست خبری این تفاهم‌نامه گفت: کار خوبی که در بانک مهر ایران طی یکی دو سال گذشته انجام شده، توجه به توسعه مشاغل و کسب و کارهای خرد بوده که یکی از حوزه‌های آن حوزه روستایی است.
وی این طور ادامه داد: بانک مهر ایران اقدامات گسترده‌ای را با نهادهایی همچون بنیاد برکت و کمیته امداد انجام داده و امروز نیز خوشبختانه با معاونت توسعه روستایی تفاهم‌نامه امضا کرده است. امیدواریم شاهد توسعه اشتغال در روستاهای کشور باشیم.

پرداخت ۲۳۰هزار میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک مهر ایران
اکبری اظهار کرد: بانک مهر ایران از اوایل امسال یک میلیون و ۷۲۰ هزار فقره وام به ارزش ۲۳۰هزار میلیارد ریال پرداخت کرده که ۴۰ درصد آن در حوزه اشتغال و ۶۰ درصد آن در حوزه ازدواج، معیشت و درمان بوده است.
مدیرعامل بانک مهر ایران افزود: تفاهم‌نامه ای که امروز امضا می‌کنیم برای توسعه اشتغال خرد روستایی است. معاونت روستایی ریاست جمهوری ۲۰۰ میلیارد ریال برای این کار تخصیص می‌دهد و بانک نیز ۳۰۰ میلیارد ریال اضافه می‌کند. مجموعاً ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد ۴ درصد در حوزه اشتغال روستایی به افرادی که از سوی معاونت روستایی معرفی شوند، پرداخت می‌شود.

مدت بازپرداخت تسهیلات به طور متوسط ۴۸ ماه است
اکبری درباره مبلغ این تسهیلات گفت: حداقل ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد ریال و حداکثر ۲ میلیارد ریال بر اساس کاری که تعریف می‌شود، پرداخت خواهد شد. ضامنین نیز بر اساس چیزی است که بانک مرکزی تعریف کرده است. مدت بازپرداخت تسهیلات یاد شده نیز از ۳۶ تا ۶۰ ماه و به‌طور متوسط ۴۸ ماه است. امیدوارم این تفاهم‌نامه باعث خیر شود و برکاتش برای جامعه به ویژه روستاییان پرثمر باشد.
مدیرعامل بانک مهر ایران تأکید کرد: به محض اینکه سهم مشارکت معاونت توسعه روستایی پرداخت شود، پرداخت تسهیلات نیز آغاز می‌شود.
وی افزود: ضامنین بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی تعیین می‌شوند. زمانی که نهاد مشارکت‌کننده سهمی در ضمانت بر عهده گیرد، بانک تضامین را تسهیل کند. اما هنگامی که خود مشارکت‌کننده نمی‌تواند چنین کاری انجام شود، بر اساس آیین‌نامه بانک مرکزی عمل می‌شود. برای تسهیلاتی که در چارچوب این تفاهم‌نامه پرداخت می‌شود، بین یک تا دو ضامن بسته به نوع کاری که تعریف می‌شود، مورد نیاز است.

مبلغ این تفاهم‌نامه می‌تواند افزایش یابد
در ادامه این نشست امید، معاون روستایی رئیس جمهوری اظهار کرد: پرداخت این تسهیلات کار ارزشمندی است که در حال رقم خوردن است. پرداخت این تسهیلات فرصت جدیدی برای خدمت در حوزه اشتغال روستاییان ایجاد می‌کند. البته عددی که ذکر شد می‌تواند یک پایه اولیه باشد که ظرف هفته آینده اجرایی شود. این عدد می‌تواند در سال جاری و سال آتی افزایش یابد و به این صورت این حرکت را تسریع کنیم.
وی در ادامه افزود: یکی از توفیقات این دولت توجه به اشتغال روستایی است. از ابتدای انقلاب اسلامی کارهای بزرگی در حوزه روستایی صورت گرفته است. زیرساخت های روستاهای ما اکنون مطلوب است. روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور همگی از نعمت برق، ۷۵ درصد از نعمت آب، حدود ۸۶ درصد از گاز، تقریباً ۱۰۰ درصد از آموزش و بهداشت برخوردارند و در بیش از ۵۰ درصد روستاها مقاوم‌سازی انجام شده است. در این دولت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در روستاها از ۱۵ درصد به ۹۲ درصد رسیده است.

اقدامات دولت برای اشتغال روستاییان
امید در ادامه گفت: خدمت ویژه‌ای که این دولت انجام داده مختص اشتغال روستاییان بوده است. ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای این امر در نظر گرفته شده که از سال ۱۳۹۷ پرداخت آن آغاز شده است.
وی اظهار کرد: در همین راستا حرکت‌های متعددی انجام شده و منابع مختلفی برای اشتغال روستاییان تعریف شده است. از محل منابعی که ۲۲هزار میلیارد تومان بوده، نرخ بیکاری روستاها ۱.۴ درصد کاهش یافته است. همچنین اشتغال روستاییان از سبد اشتغال کشور بین ۳ تا ۵ درصد بوده که اکنون به ۲۹ درصد رسیده است.
معاون توسعه روستایی رئیس جمهوری افزود: از محل اعتبار اشتغال روستاییان شاهدیم که نرخ مهاجرت روستایی به یک برابری نسبی رسیده است. پیش از انقلاب اسلامی تا پایان سال ۱۳۹۵ شاهد کاهش جمعیت روستایی بودیم، اما اکنون با حرکت های خوبی که صورت گرفته این روند تقریباً متوقف شده است. یعنی مهاجرت روستایی و مهاجرت معکوس تقریباً برابر شده است. امیدواریم بتوانیم به زودی روند مثبتی را در این زمینه تجربه کنیم.

بانک مهر ایران، بانک مبارکی است
امید گفت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بانک بسیار مبارکی است و در هر حرکتی که انجام داده، موفق بوده است. این بانک بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور است و ۲۳۰هزار میلیارد ریال تسهیلاتی که در سال جاری پرداخت کرده نشان از همین موضوع است.
وی با بیان اینکه می توان همکاری های جدیدی با این بانک انجام داد، اظهار کرد: این بانک سابقه روشن و خوبی دارد. بانک مهر ایران معروف است که به خوبی محرومان را به‌ویژه در روستاها حمایت می‌کند و سخت‌گیری سایر بانک ها را ندارد. امیدوارم این فتح بابی باشد که به زودی گسترش یابد.

 

منبع: روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران،

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied