شمانیوز
شما نیوز

احتمال کوچ سرمایه گذاران از بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت گذاری‌های دستوری فقط باعث از بین رفتن انگیزه سرمایه گذاری خواهد شد و شکی نیست که هر گونه قیمت گذاری دستوری در بازار، در نهایت‌ منجر به شکست خواهد شد.

به گزارش شمانیوزبه نقل از بورس نیوز، یکی از مشکلات این روزهای بازار سرمایه، مداخله های صمت در قیمت گذاری فولاد در بورس کالا است.

مجید عبدالحمیدی، مدیر واحد بازار بورس و الگوریتمی شرکت ارزش پرداز آریان "آیکو"، در خصوص فضای رعب و ترس حاکم بر بازار سرمایه بیان‌ کرد: در اتفاقی عجیب، با توجه به تجربه های تلخ گذشته از قیمت های دستوری و توزیع رانت، گویا هنوز مسئولین ما درس نگرفته اند و هر شخص باید یک بار خودش هر اشتباهی را تجربه کند! وزیر صمت ۲ روز قبل درخواست تغییر مبنای محاسبات بورس کالا را از ۸۰ درصد به ۷۰ درصد داده است و البته در تصمیمی درست، بورس کالا این درخواست را قبول نکرد و اعلام کرد این تصمیم در حد اختیارات وزیر صمت نیست و نامه وزیر به شورای عالی بورس ارجاع شد.

وی افزود: ریشه مشکلات اقتصاد ما و تورم لجام گسیخته کالاها، قیمت پایه در بورس کالا نیست، قیمت گذاری های دستوری فقط باعث از بین رفتن انگیزه سرمایه گذاری خواهد شد و شکی نیست که هر گونه قیمت‌گذاری دستوری در بازار، در نهایت‌ منجر به شکست خواهد شد چه در بازار فولاد و چه هر کالای دیگری، تمام قیمت ها باید بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شوند و این واقعیت اقتصاد است هدف از راه اندازی بورس کالا هم قطعا جز این نبوده که قیمت واقعی کالاها بر اساس تقاضای بازار و توسط خریداران و فروشندگان تعیین شود و فرصت سوءاستفاده و رانت برای عده ای خاص ایجاد نگردد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بعنوان عضوی از بازار سرمایه، درخواست دارم سیاست گذاران فقط و فقط یک مثال از اثربخشی قیمت گذاری دستوری در سال های اخیر مطرح کنند، در شرایطی که بازار سرمایه ما به اندازه کافی بابت فشار تحریم ها و بلاهایی که سیاست گذاران داخلی و... بر سر این بازار آوردند، ضربه خورده؛ هرگونه مداخله مخرب در روند این بازار جز افزایش بی اعتمادی مردم نسبت به این بازار و کوچ کردن سرمایه گذاران به بازارهای سفته بازانه و جهش قیمت دوباره در آن بازارها، نتیجه دیگری ندارد، امیدواریم یکبار برای همیشه از تجربیات تلخ گذشته درس بگیریم و بیش از این اعتماد سرمایه گذاران به بازار سرمایه را خدشه‌دار نکنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied