شمانیوز

رپورتاژ آگهی/

فعالیت های خلاقانه منجر به ایجاد کنجکاوی ذاتی در کودک می شود. خلاقیت کودکان در رشد آنها اهمیت ویژه ای دارد زیرا آنها را به انجام کارهای جدید و تفکر خارج از چارچوب تشویق می کند. همه کودکان خلاق هستند، مهم این است که بتوان این خلاقیت را هدایت نمود تا منجر به موفقیت های وی در آینده شود.

مسابقه و سرگرمی های جذاب برای کودکان و نوجوانان

خلاقیت چیست؟ آیا تاکنون برای شما پیش آمده که ایده ای خلاقانه داشته باشید اما توانایی اجرای آن را نداشته باشید؟ در طول زندگی از فعالیت های روزمره گرفته تا کار و تحصیل از ایده و تخیل خود استفاده می کنیم. ممکن است این خلاقیت برای حل یک مشکل یا خلق یک قطعه هنری باشد. اهمیت پرورش ذهن خلاق و البته کارا از زمان کودکی باید مورد توجه قرار گیرد. خلاقیت کودکان حد و مرز ندارد و با یک برنامه مدون و منظم و البته مربیان حرفه ای توانایی رشد و اجرا دارد.

 

1397070812150330815536744 - Copy

به کمک برنامه مدون و افراد متخصص می توان خلاقیت های کودکان را تقویت و هدایت نمود.

 

زمانی که کودک خلاق به حال خود رها می شود، تنها منبع او تصوراتش است. بنابراین باید شرایطی فراهم نمود تا کودک بتواند به کشف ایده ها و علایق خود بپردازد. یک روش عالی در این زمینه استفاده از دوره های آموزشی تفریح و سرگرمی است. بهترین آموزشگاه کودک و نوجوان جایی است که بتواند هنر و خلاقیت حل مسائل که از مهارت های مهم زندگی است را آموزش دهد. فعالیت های هنری و مطالعات کودکان، موجب افزایش اعتماد به نفس در آنها می شود، علاوه بر این یاد می گیرند که چگونه نوآوری داشته باشند.  

 

از چه زمان باید خلاقیت کودکان را تقویت نمود؟

 

کودکان از سن 2 سالگی به دنبال استقلال بیشتر هستند، بنابراین از همین سن می توان آنها را برای انتخاب و تصمیم گیری های کوچک تشویق نمود، اما جهت افزایش خلاقیت می توان از سن 4 سالگی به بعد از برنامه های ویژه استفاده نمود.

زمانی که کودک برای اولین بار یک خودکار و مداد در دست می گیرد و شروع به خط کشیدن می کند، در حقیقت مهارت های حرکتی او آغاز شده است. شاید به نظر رسد که این خطوط هیچ معنایی ندارند اما آنها با فکر و تخیل کودک ارتباط نزدیک دارند. پس از مدتی این خطوط ریزتر شده و جسورانه تر کشیده می شوند و حتی برای آنها نام انتخاب می شود. در این زمان کلاس های نقاشی و اوریگامی روی خلاقیت کودک بسیار موثر است.

1397070812150330815536744

نقاشی یکی از اولین قدم های افزایش خلاقیت در کودکان است.

 

زمانی که کودک بزرگتر شد از طریق فعالیت های مرتبط با لامسه و بینایی، ذهن خود را برای یادگیری بیشتر آماده می سازد. کودکانی که از سنین پایین در زمینه های مختلفی از جمله محاسبات ذهنی ریاضی، یا روبیک و دومینو آموزش می بینند، توانایی تجزیه و تحلیل بیشتری نسبت به هم سن و سالان خود دارند.

 بااستاد(baostad) نماینده رسمی گروه آموزشی، پژوهشی داناکو(برترین طراح و سازنده محصولات و بازی های آموزشی در زمینه خلاقیت) از جمله بهترین  آموزشگاههای پرورش خلاقیت کودکان است که به صورت تخصصی از  طریق برگزاری کلاس خلاقیت برای کودکان  در زمینه کامپیوتر، رباتیک، دومینو، معماری، چرتکه، اوریگامی، نقاشی، روبیک، مهندسی خلاقیت داناکیدز، محاسبات ذهنی ریاضی، لیوان چینی و قصه گویی و... با سرفصل های آموزشی متنوع  و منطبق با استاندارد های آموزشی  با اساتید مجرب به تقویت خلاقیت گروه سنی 3 تا 18 سال می پردازد.

ایجاد جرقه اولیه و علاقه در کودکان به فضایی که در آن قرار می گیرند بستگی دارد. مکانی که در آن انواع فعالیت های خلاقانه شکل می گیرد محل مناسبی برای شکل گیری استعداد کودک است. مربیان حرفه ای از طریق مسابقه و سرگرمی برای کودک و نوجوان به پرورش جنبه های خلاقانه می پردازند. 

تاثیر بازی و سرگرمی بر خلاقیت کودکان

بازی کودکان یکی از اصلی ترین فعالیت ها برای افزایش هوش و خلاقیت است. بازی ها موجب مهارت های اساسی و اکتشاف حسی می شوند و کودک به وسیله آن به خیال و نقش آفرینی می پردازد. به همین دلیل بهترین روش برای پرورش خلاقیت کودکان جهت اجرای برنامه های استعدادیابی ،آموزش و  ثبت نام در کلاس آنلاین برای کودکان است و از دیگر فواید بازی می توان به افزایش تعاملات اجتماعی اشاره نمود.

کودکان از طریق بازی می توانند با احساسات خود کنار بیایند. علاوه بر این باعث کاهش استرس و فشار در آنها می شود. آنها در زمان بازی استانداردها و قوانین بزرگسالان را اجرا نمی کنند و در نتیجه فرصتی خواهند داشت تا محیط خود را خلق کنند و برای آن تصمیم بگیرند. به همین علت بازی می تواند به رشد دیدگاه و سبک فردی کمک کند. او در این فضا ایده های خود را اجرا می کند و آنها را مورد آزمایش قرار می دهد و پس از آن تجربه کسب می کند.  

 

1397070812150330815536744 - Copy (2)

کودکان از طریق بازی با احساسات خود کنار می آیند

تقریبا تمام کارشناسان و روانشناسان آموزشی معتقدند که مهارت و استعداد کودکان از سنین پایین باید شناسایی شوند تا بتوانند در آینده موفق شوند. به همین علت مدارس باید برای آموزش صحیح کودکان برنامه جامع و متنوعی داشته باشند. با این حال این روش به دلایل مختلفی مانند کمبود زمان و منابع و یا برنامه ریزی نامناسب قابل اجرا نیست. به همین علت آموزشگاههای کودکان و نوجوانان این مسئولیت را بر عهده می گیرند تا انگیزه، مهارت ، استعداد، تجزیه و تحلیل ذهنی، رشد شخصیت و... را با انواع کلاسهای آموزشی تقویت و هدایت کنند.  آموزشگاه بااستاد با کمک مربیان حرفه ای خود به دنبال این است تا از طریق دوره های آموزشی خلاقیت کودکان، انواع بازی های ذهنی، روش های تفکر جدید و مهارت های حرکتی را اجرا کند و بتواند آنها را به چالش بکشد و به کشف استعدادهای آنها کمک کند.

مسابقه و مزایای شرکت در مسابقه

با اینکه والدین گاهی به مسابقه و رقابت حس خوشایندی ندارند اما ثابت شده که مسابقات انگیزه فراوانی در آموختن ایجاد می کنند. از دیگر فواید مسابقه ایجاد جرقه در مهارت ها و استعدادهای کودک است. رقابت سالم کودکان را تحریک می کند تا در کاری که انجام می دهند بهترین باشند. زمانی که بچه ها با هم رقابت می کنند، کنجکاوی بیشتری نیز خواهند داشت و مستقل کار کردن را نیز یاد خواهند گرفت. آنها تلاش می کنند تا بیشتر از دیگران مهارت داشته باشند و این قابلیت برای موفقیت های آینده کودکان و نوجوانان ضروری است.

و خبر خوب اینکه دپارتمان کودک و نوجوان  آموزشگاه با استاد درنظر دارد با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و آلودگی هوا  برای سرگرمی کودکان و نوجوانان در منزل مسابقه اینستاگرامی با عنوان "کودک و نوجوان خلاق با استاد " از تاریخ 20 دی  لغایت 20 بهمن ماه 1399 با جوایز ارزنده برگزار نماید لذا کودکان و نوجوان عزیز  می توانند جهت شرکت در مسابقه و اطلاع از شرایط شرکت در مسابقه به سایت  بااستاد مراجعه نمایند

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied