شمانیوز

ریزش قیمت ها همچنان در بازار سکه و طلا ادامه دارد به طوری که در نیمه روز ۲۸ دی ماه، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۵هزار و ۶۰۰ تومان کاهش به ۹۹۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

هر مثقال طلا به عنوان مبنای قیمت‌گذاری در این بازار، در ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه ظهر بیست و هشتم دی ماه، ۴ میلیون و ۳۰۲ هزار تومان ارزش‌گذاری شده که نسبت به امروز صبح کاهش ۳۱ هزار تومانی داشته است.

هر سکه امامی در بازار ۱۰ میلیون و ۲۶۸ هزار تومان، هر سکه تمام بهار آزادی ۱۰ میلیون و ۹۷ هزار و ۹۰۰ تومان، نیم سکه ۵ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته می شود .

حباب سکه امامی هم اکنون برابر با ۵۷۱هزار تومان، حباب سکه بهار آزادی معادل ۳۹۸هزار تومان، حباب نیم سکه برابر با ۶۹۹هزار تومان و حباب ربع سکه برابر یک میلیون و ۱۲۲ هزار تومان و حباب سکه گرمی نیز معادل ۹۰۳ هزار تومان است.

در بازار آزاد تا پیش از روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۲۵۱۰۰ تومان بود. اما  پس از اظهارات رئیس جمهور در چهارشنبه گذشته مبنی بر اینکه با آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، قیمت دلار تا ۱۵ هزار تومان کاهش می‌یابد، قیمت دلار تا ۲۲۹۷۰ تومان ارزان شده است.

این افت ۸٫۵ درصدی تنها در سه روز اتفاق کم‌سابقه‌ای در اقتصاد ایران است.

در همین حال در صرافی ملی نیز قیمت دلار تا پیش از سخنرانی روحانی ۲۴۸۵۰ تومان بود که تا پایان روز شنبه به ۲۲۹۵۰ تومان رسیده است. این افت حدود هشت درصدی در صرافی ملی طی سه روز نیز قابل توجه است.

با این روند به نظر می‌رسد همچنان افت قیمت دلار ادامه دارد. هرچند از نظر برخی کارشناسان مثل سیامک قاسمی بعید به نظر می‌رسد که قیمت دلار به ارقامی پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان برای یک دوره بلندمدت برسد اما برخی از نمایندگان مجلس از نرخ‌های پایین ۲۰ هزار تومان سخن گفته‌اند.

در دولت نیز رئیس‌جمهور کشور در جلسه اخیر هیات دولت اعلام کرد، اگر منابع در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید.

رئیس‌جمهور همچنین اعلام کرد دست بانک مرکزی در اعمال سیاست بر نرخ ارز بسته است اما در آینده شرایط بهتر می‌شود.

 

 

 

منبع: تجارت نیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied