شمانیوز

وزیر صمت در ستاد تنظیم بازار در حضور رئیس‌جمهور اعلام کرد:

وزیر صنعت، معدن و‌ تجارت گفت: در سال گذشته ۱۴۶ میلیون تن کالا در کشور تامین( واردات) یا صادرات شده و ۷۳ میلیارد دلار تجارت کشور در سال گذشته بوده است.

علیرضا رزم حسینی در جلسه ستاد تنظیم بازار که با حضور رییس جمهور و هیات دولت برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: از این میزان ۱۱۲ میلیون تن صادرات کالا داشته‌ایم که صادرات بلافاصله تبدیل ارز و تحویل بانک مرکزی شده است و این میزان صادرات و ارزآوری یکی از افتخارات دولت می‌باشد.

۳۴ میلیون تن واردات کالا در شرایط سخت اقتصادی داشته‌ایم

وی با اشاره به اینکه ۳۴ میلیون تن واردات کالاها داشته‌ایم، اضافه کرد: این میزان از تجارت کالا به صورت صادرات و واردات در شرایطی محقق شد که تحت سخت ترین تحریم‌های ظالمانه و همچنین شیوع ویروس کرونا قرار داشتیم.

تامین به موقع کالا در کنار افتتاح پروژه‌های مختلف از افتخارات دولت بود

وزیر صمت تامین به موقع کالا را در کنار افتتاح پروژه‌های مختلف هفتگی از افتخارات دولت برشمرد و بیان کرد: تامین کالا، تامین ارز مورد نیاز آن توسط بانک مرکزی، حمل و نقل، کشتیرانی، بیمه کالا و ... از کارهای خوب در این شرایط حساس بوده است.

۱۲ میلیون تن تامین گندم سال گذشته تامین شد

رزم حسینی در خصوص گندم، تصریح کرد: در حدود ۱۲ میلیون تن تامین گندم در سال گذشته انجام شده است که این نیز یکی دیگر از افتخارات دولت می‌باشد.

وی ادامه داد: از این میزان بیش از ۸ میلیون تن بصورت خرید تضمینی گندم و مابقی از طریق واردات تأمین شده است.

از لحاظ تامین گندم در کشور علیرغم چند قیمتی بودن آن نسبت به کشورهای همسایه مشکلی نداشتیم

وزیر صمت تاکید کرد: علیرغم چند قیمتی بودن گندم نسبت به کشورهای همسایه و زمینه سازی برای قاچاق آن، اما از لحاظ تامین گندم در سراسر کشور هیچ گونه مشکلی نداشته ایم.

تامین روغن خام ۲ میلیون تن و بیش از نیاز کشور بوده است

رزم حسینی در خصوص تامین روغن خام، نیز گفت: تامین روغن خام در سال گذشته نزدیک به دو میلیون تن بوده است که این میزان تامین در حالی است که کل نیاز کشور به روغن خام ۱.۸ میلیون تن بوده است و ما توانستیم بیش از نیاز و ۲ میلیون تن روغن خام تامین کنیم.

واردات ۲۱ میلیون تنی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در سال گذشته

وی در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: از میزان ۳۴ میلیون تن واردات کالا ۲۱ میلیون تن کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم بوده که بخش اعظم آن مربوط به گندم، ذرت، جو، کنجاله و‌ روغن است.

وزیر صمت در خصوص تنظیم بازار نیز بیان کرد: تنظیم بازار در همه جای دنیا از طریق تعادل عرضه و تقاضا انجام می‌شود و در کشور ما نیز نقش کارگروه تنظیم بازار سیاستگذاری و هماهنگی میان دستگاه‌های متولی امر می باشد.

رصد قیمت ۱۰۰ قلم کالای مورد نیاز مردم در سال گذشته

رزم حسینی اضافه کرد: بر اساس تاکیدات رییس جمهور رصد ، پایش و نظارت بر قیمت ۱۰۰ قلم کالاهای مورد نیاز مردم در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار گرفت.

قیمت و عرضه ۹۹ قلم از ۱۰۰ قلم کالای رصد شده بدون مشکل بوده است

وی گفت: علیرغم همه فشارها و جنگ رسانه‌ای دشمن اما در ۹۹ قلم از ۱۰۰ قلم کالا مشکل نداشتیم و فقط در یک قلم کالا (مرغ) به مشکل نسبی برخوردیم که الحمدلله مدیریت شد.

وزیر صمت عرضه و فراوانی کالا را سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و ادامه داد: وظیفه داریم که در راستای تامین معیشت مردم با تمام قوا تلاش نمایم که در این راستا از توجهات ریاست جمهوری، دستگاه‌های مرتبط و اصناف شریف و شبکه صنفی نیز تقدیر می نماییم.

با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی تشکل‌های بزرگ مدیریت بازار مرغ را بر عهده گرفتند

رزم حسینی اضافه کرد: با هماهنگی و تعامل وزارت جهاد کشاورزی تشکل های بزرگ را برای مدیریت بازار در حوزه مرغ مشخص نموده ایم تا تشکل‌ها کار را جلو ببرند.

در حوزه تولید و تامین مرغ مشکلی نداریم

وی با بیان اینکه تامین نهاده‌ها به خوبی انجام شده است، گفت: در حوزه تولید و تامین مرغ نیز مشکلی نداریم و عرضه به خوبی در حال انجام است و مردم نباید از این لحاظ نگرانی داشته باشند.

وزیر صمت تصریح کرد: مردم تحت تاثیر فضا های کاذب ایجاد شده نباید خرید هیجانی داشته باشند.

رزم حسینی در پایان گفت: در این راستا از همکاری بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تعزیرات حکومتی، استانداران و فرمانداران سراسر کشور برای ایجاد تثبیت و آرامش در بازار تقدیر و تشکر می نمایم.

 


شاتا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied