شمانیوز

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد کیش گفت: ۹۰ درصد اعتبارات عمرانی این جزیره در سال گذشته محقق شد که در نتیجه آن بسیاری از طرح‌های عمرانی نیمه تمام به بهره‌برداری رسید.

علی مقدس زاده روز شنبه اظهار داشت: سال گذشته ۱۱ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های عمرانی جزیره کیش مصوب شده بود که حدود ۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال از این میزان تحقق یافت.

وی با بیان اینکه شرک عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش با ۱۰۰ درصد اعتبارات جذب شده بیشترین تحقق را در بین شرکت‎ های زیر مجموعه در تحقق اعتبارات عمرانی سال ۱۳۹۹ داشت اضافه کرد: پس از آن حوزه ستادی معاونت عمرانی با ۹۰ درصد و شرکت بندر و فرودگاه با ۸۰ درصد در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد کیش یادآو شد: اعتبارات مصوب سال ۱۴۰۰ نیز حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال بوده که انتظار می‌رود در صورت ثبات روند فعلی میزان تحقق تا پایان سال به ۱۰۰ درصد نزدیک شود.

وی با اشاره به اینکه بخش معاونت عمرانی با ورود مستقیم به اجرای طرح‌های عمرانی تا حدودی از نظارت عالیه فاصله گرفته است افزود: معتقد هستیم شرکت‌های زیر مجموعه منطقه آزاد بازوهای اجرایی و عمرانی این سازمان بوده و در این راستا باید اجرای تمام طرح‌ها به آنان محول شود.

مقدس زاده اظهار داشت: برای تحقق این مهم معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش از پاییز سال گذشته نسبت از آغاز عملیات اجرایی به صورت مستقیم اجتناب کرده تا تمرکز اصلی آن به سمت هدایت و نظارت شرکت‌های زیر مجموعه معطوف شود.

وی افزود: هدایت و نظارت عالیه و سپردن اجرای طرح‌های عمرانی به شرکت‌های زیر مجموعه باعث جلوگیری از هذر رفت وقت و هزینه، کاهش مدت زمان اجرا، نوآوری در اجرا می‌شود.

تامین انرژی‌های اصلی کیش در ایام تعطیلات نوروزی

معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش همچنین در خصوص تامین آب و برق جزیره در ایام نوروز ۱۴۰۰ اظهار داشت: در این مدت کمترین مصرف برق جزیره کیش در طول شبانه روز ۶۰ مگاوات و در اوج مصرف به ۱۱۰ مگاوات در روز رسید.

مقدس زاده یادآور شد: تولید برق روزانه جزیره کیش ۱۸۰ مگاوات است که در مقایسه با مصرف روزانه در تعطیلات نوروزی شرایط خوبی برای این منطقه رقم خورد.

رییس کمیته بحران ستاد نوروزی کیش افزود: تولید روزانه آب در این جزیره ۲۷ هزار و ۵۰۰ متر مکعب است که روزانه ۲۸ هزار و ۸۰۰ متر مکعب از این کالا استفاده شده است.

مقدس زاده از ذخیره آب ۳۲ هزار متر مکعبی در جزیره کیش خبر داد و افزود: به منظور تامین آب مصرفی روزانه در ایام تعطیلات نوروزی از ذخیره آب جزیره کیش استفاده شده است.

جزیره کیش یکی از چهار مناطق گردشگر پذیر جنوب غرب آسیا بوده که همه ساله حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر گردشگر پذیرش می‌کرد که در سال گذشته به حداقل ممکن رسیده است.

جزیره کیش از جزیره های استان هرمزگان با بیش از ۹۱ کیلومتر مربع مساحت در ۱۸ کیلومتری کرانه جنوبی ایران واقع شده که در گذشته آن را قیس می خواندند.

این جزیره از دیرباز تاکنون به دلیل موقعیت راهبردی، زیبایی های بی نظیر و توسعه همه‌جانبه اقتصادی و گردشگری مقصد گردشگران و فعالان حوزه تجارت و اقتصاد بوده و همواره یکی از مطرح ترین مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود.

 

ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied