شمانیوز

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در صحن علنی مجلس و در بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو گفت: طرح کمیسیون صنایع به منظور اصلاح نحوه واگذاری و فروش خودرو کاملا صحیح است و اصلاح این امر ضرورتی اجتناب ناپذیر است که این طرح به منظور تامین نظر شورای نگهبان به کمیسیون ارجاع داده می شود. همچنین حجت اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره گفت که ساماندهی بازار خودرو و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا با عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس کالا محقق می شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس، گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص طرح ساماندهی صنعت خودرو را به منظور تامین نظر شورای نگهبان بررسی کرده و مجددا آن را به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع دادند.

بر اساس اصلاحاتی که بر روی ماده ۴ این طرح از سوی کمیسیون به منظور تامین نظر شورای نگهبان انجام شده بود؛ خودروسازان مکلف بودند تا در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه شده، انواع خودروی تعیین شده توسط شورای رقابت را در محدوده زمانی که این شورا معین می کند صرفاً از طریق بورس کالا در چهارچوب ضوابط معینی به بازار عرضه کنند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی قبل از ارجاع مجدد این طرح به کمیسیون تصریح کرد: با توجه به تذکرات دوستان این طرح را به کمیسیون ارجاع می دهیم. اما اصل بند الف و ب که در ماده ۴ اضافه شده کاملا صحیح است. اینکه نحوه واگذاری و فروش خودرو باید اصلاح شود ضرورتی اجتناب ناپذیر است و اگر این کار را در این ماده ارجاعی از شورای نگهبان انجام دهیم وقت را ذخیره کرده ایم به بحث مهمی پرداختیم.

قالیباف اظهار کرد: این حق کمیسیون است که به ماده ارجاعی از شورای نگهبان بندهایی اضافه کند اما از انجا که این موضوع بسیار مهم است بهتر است برای نحوه ارائه خودرو به بازار به این شکل تصمیم نگیریم. اکنون مجددا این طرح را به کمیسیون ارجاع می دهیم و نمایندگان پیشنهادات خود را در خصوص این ماده به کمیسیون ارائه کنند. ان شاءالله بتوانیم وضعیت نا بسامان خودرو را اصلاح کنیم.

عرضه خودرو در بورس نیاز جامعه است

به گزارش «کالاخبر»؛ حجت اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو از سوی شورای نگهبان ایراداتی گرفته شد گفت: این ماده با افزوده شدن بندهایی اصلاح شد و موردی در آن اضافه شد که به شرایط نامتعادل بازار باز می گردد.

وی افزود: کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصویب کرده با توجه به شرایط نامتعادل عرضه و تقاضا، خودروهای پرتیراژ در بورس کالا عرضه شود.

فیروزی با تاکید این نکته که این موضوع نیاز ضروری جامعه است تصریح کرد: شرایط عرضه و قیمت پایه خودرو برای ورود به بورس توسط شورای رقابت مشخص می شود تا با ایجاد شفافیت، شاهد نظم در معاملات و برقراری عرضه و تقاضای واقعی در بازار باشیم.

وی در پایان تصریح کرد: براساس این طرح اجازه فروش خودرویی که از بورس خریداری شده تا ۳ سال به خریدار داده نمی شود و چنانچه خودرو از سوی خریدار فروخته شود ۳۰ درصد مالیات از فروشنده دریافت می شود.

 

کالاخبر

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied