شمانیوز
شما نیوز

مدیرکل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صمت:

​رشد 189 درصدی حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت

​مدیر کل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صمت با اشاره به رشد قابل توجه در حجم و تعداد پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در سال 99، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را متعلق به چین و در حدود 543 میلیون دلار عنوان کرد.

نعمت اله شهبازی در خصوص سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت 98 گفت: در سال 99، سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت با رشد 92 درصدی درتعداد و افزایش 189درصدی از نظر حجم سرمایه‌گذاری روبرو بوده است و از مجموع کل 158 پروژه با ارزش 2 هزار و 469 میلیون دلار، تعداد 62 مورد با ارزش سرمایه‌گذاری 562 میلیون دلار به بهره‌برداری رسیده است و مابقی در مراحل اجرایی هستند.

مدیرکل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صمت، سهم بخش صنعت، معدن و تجارت را 29 درصد ازکل سرمایه‌گذاری خارجی مصوب کشور در سال گذشته اعلام کرد و افزود: از 158 پروژه بخش مربوط به صنعت، معدن و تجارت، بیشترین سهم مربوط به حوزه صنعت با 143 پروژه بوده است.

وی در ادامه تعداد پروژه های تجاری و معدنی را به ترتیب هشت و هفت پروژه عنوان کرد و ادامه داد: از مجموع پروژه‌های انجام شده، تعداد 63 پروژه با سرمایه‌گذاری صد درصد خارجی و به ارزش بالغ بر یک میلیارد و 300 میلیون دلارانجام شده است و تعداد 78 پروژه به ارزش بیش از 550 میلیون دلار نیز با مشارکت شرکای داخلی بوده است.

طبق توضیحات شهبازی بیشترین سهم از حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در حوزه صنعت ، معدن و تجارت در استان خوزستان انجام شده است و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و آذربایجان شرقی به در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مدیرکل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صمت با بیان اینکه بیشترین حجم سرمایه گذاری در حوزه ساخت مواد و محصولات شیمیایی ، با سرمایه‌گذاری سهم 578 میلیون دلار بوده است، بیان کرد: ساخت فلزات با سرمایه‌گذاری 313 میلیون دلار، ساخت کاغذ و محصولات کاغذی با سرمایه‌گذاری 285 میلیون دلار و فعالیت‌های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل نیز با سرمایه‌گذاری 280 میلیون دلار، چهار گروه نخست سرمایه‌پذیر در سال 99 تعیین شده‌اند.

شهبازی در ادامه بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را مربوط به کشور چین اعلام کرد و گفت: چین با سرمایه‌گذاری 543 میلیون دلار، آلمان با سرمایه‌گذاری تقریبی 487 میلیون دلار و امارات با سرمایه‌گذاری بیش از 363 میلیون دلار به عنوان سه شریک نخست از نظر حجم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صنعتی، معدنی و تجاری در سال 99 بودند ولی از تعداد افغانستان، ترکیه و چین به ترتیب با مشارکت در 47 ، 14 و 12 پروژه به عنوان سه کشور نخست سرمایه‌گذار در این حوزه‌ها بودند.

 


شاتا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied