شمانیوز

رئیس صرافی رمزنگاری ترکیه گم شده است ، گفته می شود 2 میلیارد دلار از سرمایه گذاران را با خود برده است

به گزارش شمانیوز : Thodex ، یک پلت فرم رمزنگاری مستقر در ترکیه ، گفت که سیستم عامل آن "به طور موقت برای رسیدگی به "نوسان غیر طبیعی در حساب های شرکت بسته شده است 

 

گزارش های رسانه های محلی می گویند که فاروک فاتح اوزر ، بنیانگذار Thodex ، به آلبانی رفته و 2 میلیارد دلار از سرمایه های سرمایه گذاران را با خود برده است.

 

بر اساس آژانس دولتی آنادولو ، مقامات ترکیه اکنون با صدور قرار بین المللی خواستار دستگیری اوزر شده اند.

 

 

 صرافی رمزنگاری ترکیه آفلاین است و گزارش شده است که مدیر عامل آن ناپدید شده است و هزاران سرمایه گذار را از سرقت وجوه خود نگران کرده است.

 

Thodex ، یک پلت فرم رمزنگاری مستقر در ترکیه ، گفت که پلت فرم آن "به طور موقت بسته شده است" برای رسیدگی به "نوسان غیر طبیعی در حساب های شرکت" ، بر اساس بیانیه ترجمه شده در وب سایت خود.

 

گزارش های رسانه های محلی می گویند که فاروک فاتح اوزر ، بنیانگذار Thodex ، به آلبانی رفته و 2 میلیارد دلار از سرمایه های سرمایه گذاران را با خود برده است. خبرگزاری دمیرورن عکسی از آنچه اوزر در حال ترک فرودگاه استانبول است را منتشر کرد.

 

وکیلی که علیه اوزر شکایت کیفری کرد گفت Thodex 400000 کاربر دارد که از این تعداد 390،000 نفر فعال هستند. با این حال ، اوزر این ادعاها را رد کرده و گفته است که فقط 30،000 کاربر تحت تأثیر این وضعیت قرار گرفته اند و گزارش می دهد که خسارات 2 میلیارد دلاری "بی اساس" است.

 

طبق آژانس Anadolu ، مقامات ترکیه اکنون با صدور حکمی بین المللی خواستار دستگیری اوزر شده اند. خبرگزاری دولتی گفت که پلیس 62 نفر را در هشت شهر از جمله استانبول بازداشت کرده است.

 

هزاران کاربر Thodex شکایاتی را علیه این شرکت مطرح کرده اند و سرمایه گذاران گفته اند که قادر به دسترسی به حساب های خود نیستند و نگرانند که پس انداز آنها غیرقابل جبران باشد. برخی از شهروندان ترکیه به عنوان راهی برای محافظت از پس اندازهای خود در برابر تورم سرسام آور و تضعیف لیر ترکیه ، به رمزنگاری روی آورده اند.

طبق گفته بلومبرگ ، ماه گذشته Thodex میلیون ها دلار دوج کوین رایگان به ثبت نام کنندگان جدید ارائه داده است. گزارش شده است که این صرافی گفت که 4 میلیون رمز رمز رمزگذاری شده توسط الگوهای رفتاری توزیع شده است اما بسیاری از کاربران می گویند آنها را دریافت نکرده اند.

 

هنگامی که CNBC از طریق توییتر با آن تماس گرفت Thodex بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نبود.

 

سرکوب رمزنگاری پیش رو؟

این یادآوری عدم اطمینان قانونی در صنعت رمزنگاری است. اگرچه برخی از کشورها قوانینی را برای تحت کنترل قرار دادن مشاغل رمزنگاری در نظر می گیرند ، اما صنعت فاقد سطح دقیق نظارت در بازارهای مالی معتبرتر است.

 

در سال 2019 ، صرافی رمزنگاری کانادا QuadrigaCX پس از مرگ مدیرعامل آن ورشکست شد ، و در نتیجه میلیون ها دلار دارایی دیجیتال در کیف پول دیجیتال به دام افتادند.

 

بانک مرکزی ترکیه اخیراً استفاده از ارزهای رمزپایه را برای خرید کالا و خدمات ممنوع کرده است. رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور خواستار تنظیم سریع و هشدار درباره "طرح های هرمی" در حال ظهور در بازارهای رمزنگاری شده است.

 

در همین حال ، ناظر خدمات مالی انگلیس در ژانویه هشدار داد که سرمایه گذاران رمزنگاری "باید آماده باشند تا تمام پول خود را از دست بدهند" به دلیل "ریسک بسیار زیاد" مرتبط با آنها.

 

بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز هستند ، به این معنی که توسط یک فرد کنترل نمی شوند بلکه شبکه ای از رایانه ها آنها را کنترل نمی کنند. ایده اصلی بیت کوین در اصل این بود که مردم بانک خودشان باشند و خارج از سیستم مالی سنتی پول در اختیار داشته باشند.

 

سرمایه گذاران رمزنگاری بر این باورند که صنعت طی سالهای گذشته بسیار بالغ شده است. قیمت بیت کوین طی 12 ماه گذشته حتی پس از افت شدید قیمت اخیراً بیش از شش برابر شده است. و بیت کوین گاوها امیدوارند که ورود سرمایه گذاران نهادی و شرکت هایی مانند تسلا به بازار به انتقال ارزهای رمزپایه به جریان اصلی کمک کند.

 

با این وجود ، نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال و فشار بالقوه نظارتی خطرات بزرگی برای صنعت هستند. جسی پاول ، مدیر عامل صرافی Kraken ایالات متحده ، در اوایل ماه جاری به CNBC گفت که وی فکر می کند "ممکن است برخی از ارزهای رمزنگاری شده" ایجاد شود.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied