شمانیوز

کارشناس اقتصادی گفت: بازار مسکن در شرایط اصلاح زمانی به سر می‌برد و امکان دارد شاهد رکود دو یا سه ساله دربازار مسکن باشیم.

حسین محمودی اصل، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار شمانیوز، درباره تأثیر افزایش قیمت وام مسکن بر بهبود وضعیت بازار مسکن گفت: قیمت مسکن بسیار بالاست و قدرت خرید مردم هم به شدت کاهش یافته؛ بنابراین مبالغ وام‌های موجود نیاز مالی مردم را برای خرید مسکن تأمین نمی‌کند و حتی اگر هم بخواهند مبلغ وام را افزایش دهند؛ چون بیشتر مردم حقوق‌بگیر هستند، در بازپرداخت اقساط وام‌ها ناتوان خواهند بود.

دلالان در تلاش برای جوسازی در بازار مسکن

وی افزود: از سوی دیگر اگر مبلغ وام افزایش پیدا کنند ممکن است دلالان که زنجیره‌ای از بنگاه‌های املاک را در اختیار دارند، به هر بهانه‌ای قیمت مسکن را افزایش دهند و یا در بازار مسکن جو ایجاد کنند.

کارشناس اقتصادی رونق بازار مسکن را در شرایط رکود و افسارگسیختگی قیمت‌ها اشتباهی بزرگ عنوان و خاطرنشان کرد: قیمت‌ها در بازار مسکن باید مانند بازار ارز و بورس، کاهشی باشد تا معامله شود. اگر بازار مسکن بخواهد در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت کند، طبیعی است که  دچار اصلاح زمانی شود؛ یعنی یک رکود دو سه ساله بر آن سایه خواهد افکند و در این اصلاح هم شاهد یک افت قیمت مختصری خواهیم بود و هم بخش اعظم اصلاح همراه با رکود سنگین است.

محمودی اصل معتقد است؛ باید حجم معاملاتی بورس مسکن در بازار بورس کالا افزایش یابد و میدان‌دار بورس کالا باشد و وقتی بورس ایجاد شد و به خاطر درجه بالای نقدشوندگی آن؛ بنابراین معاملات می‌تواند افزایشی باشد و نیز کاهش  قیمت مسکن را شاهد خواهیم بود.

قیمت مسکن دو برابر ارزش ذاتی خود معامله می‌شود

به گفته او، با وجود اینکه همه چیز در ایران یارانه‌ای است، قیمت مسکن دو برابر ارزش ذاتی خود معامله می‌شود و حتی دو برابر ارزش ذاتی قیمت مسکن در کشورهای اروپایی است.

محمودی اصل تصریح کرد: دلالان بعد ازاینکه در بخش مسکن حباب ایجاد کرده و به پول‌های بادآورده کلانی دست یافتند، سرمایه‌های خود را به بخش‌های دیگر سپرده‌گذاری منتقل کردند و چون هیچ نهادی بر آنها نظارت نمی‌کند و نه مالیاتی پرداخت می‌کننده به راحتی مانع اجرای مالیات بر عایدی مسکن  شدند که اخیراً توسط مجلس این طرح در حال پیگیری است.

گفتگو از سعید امینی

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied