شمانیوز

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو در روز چهار شنبه 15 اردیبهشت را در این صفحه دنبال کنید .....

 

 

 

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو | چهار شنبه 15 اردیبهشت | 1400/2/15

 

 

بیشتر بخوانید : نرخ ارز دلار سکه طلا یورو | پنجشنبه 16 اردیبهشت | 1400/2/16

 

 

پیش‌بینی قیمت طلا امروز ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت با ۵۰۰ تومان کاهش، ۹۳۹,۴۰۰ معامله شد. په پیش‌بینی‌هایی از بازار امروز طلا می‌شود؟

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت با ۵۰۰ تومان کاهش، ۹۳۹,۴۰۰ معامله شد. په پیش‌بینی‌هایی از بازار امروز طلا می‌شود؟

قیمت طلا در روز گذشته روند صعودی را دنبال کرد و کار خود را در حوالی ۱۷۹۳ دلار به پایان رساند، اما در ساعات ابتدایی معاملات روز سه‌شنبه روند نزولی را در پیش گرفت و تا ۱۷۸۱ دلار پایین آمد.

از متغیرهای اساسی تاثیرگذار بر قیمت طلا در بازارهای جهانی می‌توان به شاخص دلار، بازدهی اوراق ده ساله خزانه‌داری، انتظارات تورمی، بازار ارزهای دیجیتال و بازسازی اقتصادی و پیشرفت واکسیناسیون اشاره کرد.

در بازار سکه دیروز معامله‌گران تمایل چندانی به خرید و فروش نداشتند و قیمت این فلز گران‌بها بین دو محدوده ۹ میلیون و ۵۰۰ و ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جابه جا شد. برخی سکه بازان انتظار داشتند این فلز گران‌بها از سوی طلای جهانی حمایت شود. این اتفاق تا حدی رخ داد. طلا حداقل تا ساعت ۵ بعدازظهر توانست خود را به نزدیک محدوده هزار و ۷۹۰ دلار برساند. شماری از معامله‌گران اعتقاد داشتند حفظ خط ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به دلیل رشد طلای جهانی بود.

دنیای اقتصاد درباره روند بازار طلا نوشت:

عقبگرد طلا از اوج

قیمت طلا تحت تاثیر اوج گیری دلار، در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی از بالاترین قیمت دو ماه اخیر که روز دوشنبه به آن صعود کرده بود، عقب نشست. بهای هر اونس طلا تا ساعت ۲۰دیروز به وقت تهران به ۱۷۸۲دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه تا مرز ۱۷۹۷ دلار صعود کرده بود.توسعه آهسته‌تر بخش تولید آمریکا این انتظار را که بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را همچنان نزدیک صفر نگه خواهند داشت تقویت کرد.

نرخ‌های بهره اندک اونس طلا را به سرمایه‌گذاری جذاب‌تری تبدیل می‌کند. معکوس شدن روند دلار آمریکا، اندکی روی قیمت طلا تاثیر گذاشته، ارزش دلار با وجود موضع بانک مرکزی آمریکا در ادامه سیاست پولی انبساطی در آینده نزدیک، تحکیم شده است. طلا در جهت صعودی، با مقاومت در مرز ۱۸۰۰ دلار روبه‌روست. اگر این مقاومت شکسته شود، راه برای صعود به سمت ۱۸۵۰ دلار گشوده می‌شود.

 

 

عقبگرد طلای جهانی از بالاترین رکورد دو ماه اخیر

قیمت طلا تحت تاثیر اوج گیری دلار، در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی از بالاترین قیمت دو ماه اخیر که روز دوشنبه به آن صعود کرده بود، عقب نشست و کاهش یافت.

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۸۸ دلار و ۸۹ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه تا مرز ۱۷۹۷ دلار و ۷۵ سنت صعود کرده بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷۸۹ دلار و ۴۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۱.۴ درصد افزایش، در ۱۷۹۱ دلار و ۸۰ سنت بسته شد.

ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارزی دیلی فارکس درباره روند روز جاری بازار گفت: معکوس شدن روند دلار آمریکا، اندکی روی قیمت طلا تاثیر گذاشته است. ارزش دلار با وجود موضع بانک مرکزی آمریکا در ادامه سیاست پولی انبساطی در آینده نزدیک، تحکیم شده است. طلا در جهت صعودی، با مقاومت در مرز ۱۸۰۰ دلار روبروست. اگر این مقاومت شکسته شود، راه برای صعود به سمت ۱۸۵۰ دلار و ۱۸۷۵ دلار گشوده می شود.

شاخص دلار در برابر سبدی از رقیبانش ۰.۲ درصد رشد کرد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزانتر ساخت.

جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا روز دوشنبه در اظهاراتی گفت: اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری پیدا کرده اما هنوز از وضعیت ریسک خارج نشده است.

طلا به سرمایه‌گذاری جذابی تبدیل می‌شود

بر اساس گزارش رویترز، آمار اقتصادی که روز دوشنبه منتشر شدند نشان داد فعالیت بخش تولیدی آمریکا با روند آهسته تری در آوریل رشد کرد. سرمایه گذاران اکنون منتظر آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی آوریل هستند که اواخر هفته جاری منتشر خواهد شد.

آوتار ساندو، مدیر ارشد کالاها در شرکت فیلیپ فیوچرز در یادداشتی نوشت: توسعه آهسته تر بخش تولید آمریکا این انتظارات که بانکهای مرکزی از جمله بانک مرکزی آمریکا نرخهای بهره را همچنان نزدیک صفر نگه خواهند داشت را تقویت کرد.

نرخهای بهره اندک هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است را کاهش می دهد و این فلز را به سرمایه گذاری جذابتری تبدیل می کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، به ۲۶ دلار و ۷۴ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۲۳۱ دلار و ۴۶ سنت رسید.

هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۲۹۷۷ دلار و ۶۳ سنت رسید. بهای این فلز روز جمعه به رکورد ۳۰۰۷ دلار و ۷۳ سنت صعود کرده بود.

 

 

 

ریزش قیمت دلار ادامه دارد؟

درحالی که فعالان بازار ارز معتقدند اخبار مثبت مذاکرات وین که در چند روز اخیر موجب شد دلار وارد کانال ۲۱ هزار تومان شود ممکن است بتواند قیمت اسکناس آمریکایی را پایین‌تر هم بیاورد اما مردم کاهش نرخ دلار در چند روز اخیر را موقت و ناشی از نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ارزیابی می‌کنند.

 پایان هفته گذشته هر دلار آمریکا با نرخ ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان برای فروش در بازار آزاد معامله شد.

اولین قیمت هفته جاری برای دلار نیز در این بازار ۲۳ هزار تومان بود. با این حال عصر روز یک‌شنبه قیمت دلار تحت تاثیر سیگنال‌های مثبت بین‌المللی و کاهش تقاضای تجاری و مسافری در پی تعطیلات کرونایی تا ۲۱ هزار ۸۰۰ تومان کاهش یافت.

با این حال قیمت دلار در کانال ۲۱ هزار تومان دوامی نداشت و صبح روز دوشنبه نرخ اسکناس آمریکایی به کانال ۲۲ هزارتومانی بازگشت.

البته تعدادی از کارشناسان اعلام کرده بودند سقوط دلار به کانال‌های قیمتی کمتر از ۲۰ هزارتومان هم ممکن است اما این اتفاق به صورت موقت و تنها تحت تاثیر اخبار برجام، خواهد بود.

با این حال به نظر می‌رسد مردم کاهش قیمت دلار در چند روز اخیر را نه فقط حاصل اخبار برجام بلکه محصول فضای انتخاباتی دانسته و بعضا باور دارند ریزش دلار همزمان با اعلام نتایج انتخابات متوقف می‌شود.

اخبار برجامی یا تله‌‌ انتخاباتی؟

در ادامه تعدادی از نظرات مخاطبان تجارت‌نیوز درباره وضعیت روزهای اخیر بازار ارز و آینده آن آمده است:

« برید بفروشید تا ارزون‌تر نشده چون پول‌های بلوکه شده ایران رو دارن پس میدن»

« اونایی که دلار خانگی دارند دیروز برای فروش هجوم آوردند ولی خریدار نیست. بعضی از فروشندگان از ترس دلال‌ها بی خبر از آنها توی کوچه پس کوچه‌ها دلار را با التماس ۲۰ تومن فروختند. آن هم خریدار که به ندرت پیدا می‌شد با شک وتردید ۲۰ تومن خرید. دم انتخاباته دیگه…»

« نسبت به موادغذایی دلار قیمتش خیلی بیشتر از ایناست. به خاطر انتخابات مصنوعی قیمتو آوردن پایین که مردم برن رای بدن. روحانی این کارو کرده قیمت دلار رو مصنوعی کشیده پایین تا رییس جمهوریش که تمام شد بگه دوره من دلار پایین بود. بعد انتخابات دلار خیلی بالا میره شک نکنید. آمریکا تحریم‌ها رو برنمی داره، نمیذاره هیچ پولی به ایران برگرده، حتی فشار تحریم‌ها رو دو برابر می‌کنه شک نکنید»

« اینا همه فیلم انتخاباته میخوان قیمت‌ها بیاد پایین مردم برن رای بدن. بعد باز همه چی میکشه بالا»

«خیلی‌ها هستند که با رای شما می‌روند سر کسب‌وکار ومشغول کسب‌وکار میشوند ولی به‌جای حمایت از ملت می‌شوند کاسبان تحریم و دلار و حمایت خوبی از حفظ ارزش آقای دلار می‌کنند»

« باید نقدینگی رو به سمت تولید هدایت کنن که اونجوری میشه کنترل نقدینگی حداقل تا ۵۰%. تازه اون موقع دلار ۱۴،۱۵ تومنی عقلانیه. ولی نمیخوان این کار رو بکنن ظاهرا»

« قیمت دلار دست خودشونه و دستوری هست یعنی هر وقت دلشون خواست می‌توننن به چهل تومن برسونن و هروقت خواستن میتونن به سه هزارتومن برسونن‌. به نظر بعضی از کارشناسانی که میگن امکانش نیست دلار قیمتش بیاد پایین اعتماد ندارم»

« کور خوندن! مردم دیگه با دو ماه پایین اومدن نرخ ارز اون هم دم انتخابات همچین تصوری نمی‌کنند که گشایش بوجود اومده و کاهش قیمت تاثیر برجام بوده. ما میدونم چرا قیمت رو آوردید پایین»

 

 

نگرانی جدید خریداران طلا / طلا هم مانند بورس می‌ریزد؟

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۹۳۸ هزار تومان رسیده و قیمت سکه تمام بهار آزادی حدود ۹ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان است. اما آیا افت قیمت طلا ادامه دارد؟

قیمت دلار همچنان در حال کاهش است و خبرهایی که از مذاکرات وین به گوش می‌خورد امیدوارکننده است. برخی معتقدند این مذاکرات در مرحله نهایی است و می‌تواند قیمت دلار را کاهش دهد.

کاهش قیمت دلار هم به معنای کاهش قیمت طلا در ایران است. قیمت طلا ظرف روزهای گذشته از بالای یک میلیون تومان پایین آمد و اکنون در یک قدمی رسیدن به کانال قیمتی ۸۰۰ هزار تومان است.

این کاهش قیمت اگرچه برخی را خوشحال کرده اما برخی دیگر نگرانند که قیمت طلا هم مانند بورس بریزد و آنها ضرر کنند. چراکه برخی می‌گویند هر گرم طلا را بالای یک میلیون تومان در هر گرم خریده‌اند.

برخی دیگر اما می‌گویند کاهش و افزایش قیمت طلا برای آنها اهمیتی ندارد چراکه آنها برای تامین مایحتاج روزانه خود هم مانده‌اند چه برسد به خرید طلا. آنها معتقدند کاهش قیمت طلا به نفع کسانی است که پول دارند و می‌خواهند در بازار سرمایه‌گذاری کنند.

طلا مانند بورس نشود؟

« من پس اندازم رو طلا خریدم حالا چیکار کنم بفروشم یا نگه دارم مثل بورس نشه!»

«طلا بالای یک میلیون و ۳۰۰ هم رفت. الان گرمی ۴۰۰هزار تومن ارزونتر شده. بفروشیم یا نگه داریم؟»

«وارد هر بازاری که شدیم فقط ضرر بود. طلا خریدم گرمی یک میلیون و ۱۰۰ الان داره میاد رو ۸۰۰. بیشتر میریزه یا نه؟»

«فکر کنم قیمت باز هم بیاد پایین. چون دلار کاهشی شده. با این تفاسیر اگر طلا دارید زودتر بفروشید.»

«کلا بحث طلا با بقیه بازارها فرق داره. طلا همیشه گرون میشه و بهترین سرمایه است. نگه دارید. نفروشید. بالاخره میره بالا.»

«الان تکلیف اونی که گرمی یک میلیون و ۵۰۰ طلا خریده چیه؟ عقلانیه بیاد بفروشه مثلا گرمی ۸۰۰؟»

« توافق وین حاصل بشه زیر ۵۰۰ هم حتما میاد.»

«وقتی رئیس طلافروشا بیاد بگه کف قیمت اینه یعنی نمی‌خوان بذارن ارزونتر بشه وگر نه قیمت کمتر هم میشه.»

« طلا تا ۸۰۰تومن میاد و رو همین قیمت میمونه، چون از ۸۰۰ یه دفعه قیمت جهش پیدا کرد. نهایتا تا ۸۰۰ میاد پایین.»

نان نداریم بخریم، طلا پیشکش

برخی دیگر می‌گویند مردم در تامین مایحتاج روزانه خود مانده‌اند و به نان شب محتاجند. برای آنها فرقی ندارد طلا گرمی یک میلیون باشد یا ۵۰۰ هزار تومان.

«فرقی به حال ما نمیکنه وقتی پول خریدنش رو نداریم.»

«طلا گرمی ۱۰۰ هزار بود نمیتونستیم بخریم اما الان شده یک میلیون باز هم نمی‌تونیم بخریم.»

«ما درگیر اجاره خونه و غذا و لباسیم. قیمت طلا برای ما فرقی نداره. میخواد گرون بشه میخواد ارزون بشه.»

«ارزون شدن طلا برای اونی نفع داره که سرمایه دارد و می‌خواهد طلا بخرد. به حال ما که فرقی ندارد.»

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied